Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeklerde kesilen göbek bağı ne zaman düşer?

Göbek bağı ya da göbek kordonu anne karnındaki bebeğin beslenmesine yarayan dokuya verilen isimdir. Plasentadan gelen besin ve oksijeninin bebeğe aktarılmasını sağlar. Doğumla birlikte işlevi sona erer. Bu bağ, bebek doğduktan hemen sonra steril şartlarda ve belli bir uzaklıkla kesilir.

Bu bağın uygun koşullarda kesilmesi çok önemlidir. Çünkü aksi takdirde anneden bebeğe veya bebekten anneye fazla kan transferi olabilir. Ayrıca, göbek bağının hijyenik olmayan bir ortamda kesilmesi tetanoza varan sonuçlara yol açabilir.

Bebeğin doğumundan sonra göbek bağı düşene kadar günlük bakımı yapılmalıdır. Günde iki kez alkol ve steril gazlı bez ile pansuman yapılmalıdır. Göbek bağı yoluyla bebeğin vücuduna enfeksiyon girebilir, o nedenle bu pansumana çok özen gösterilmesi gerekir.
Göbek bağının bebek doğduktan sonra 3 ile 20 gün arasında düşmesi normaldir. Bu süre daha da uzarsa bebeğin bağışıklık sistemiyle ilgili bir problem olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurulması gerekir.
Bebek doğduktan 2 gün sonra yıkanabilir. Genellikle bebeğin göbek bağı düşüne kadar yıkanmayacağı ile ilgili yaygın bir inanış vardır. Oysa ki göbek bağı bebeğin yıkanması ile ilgili herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak yıkanmadan önce ve sonra göbek bağının bakımına çok özen gösterilmelidir.

  • Paylaş