Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeklerde su tüketimi nasıl olur?

Öncelikle bebekler için tek ve en önemli besinin anne sütü olduğu bir kez daha hatırlatalım. İlk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verin derken su da dahildir buna. Anne sütü alan bir bebeğin suya ihtiyacı yoktur. Ek besinlere başladığı zaman suya başlanır. Anne sütü ile verilen su enfeksiyona yatkınlığı artırır. Örneğin ağızda pamukçuk, poposunda pişikler. Anneler emzirdikten sonra bebeğine su verirler aslında bu yanlıştır. Anne sütünden daha iyi koruyuculuğu olan bir besin yoktur.

Su miktarına gelince susadıkça ve kendi istediği kadar suyu verebilirsiniz. Bebek ne kadar içeceğini bilir ve buna göre istekle içer.

Bebek doğar doğmaz hemen emzirmek gereklidir. Anne sütü alamayan bebekler ise mama takviyeleriyle beslenir bu mamaların içeriği yine anne sütüyle benzer olduğu için ( formülü açısından aksi takdirde anne sütü ile karşılaştırılamaz.) yine su vermeye gerek yoktur. Mamayla beslenenler ev yemeklerine geçen kadar suya gereksinim duymaz.
  • Paylaş
Bebek kırk güne kadar sadece anne sütü alıyor ise su vermeye gerek yok ama mama kullanıyorsa günde bir çay kaşığı kaynatılıp soğutulmuş su verebilirsiniz.Altı aya kadar bir çay bardağına kadar ayarlıya bilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

226 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt