Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır? Bebekler nasıl uyutulmalılardır?

Uyku

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için mutlaka düzenli uykuya gereksinimleri vardır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16,5 saatken 3 aylık olduğunda 15 saat, 9 aylık olduğunda 14 saat, 18 aylık olduğunda 13,5 saat , 3 yaşına geldiğinde 12 saate inmektedir. İlk haftalarda bebeklerde görülen uykusuzluk problemleri; gaz sancısı, mide asidi, hastalıklar, fazla beslenme ve bebeğin huzurunu bozacak şekilde panikli davranışlar uykusuzluğa neden olur.
Bebeğin iyi uykuyu yakalayabilmesi için, bulunduğu ortamın önemi büyüktür. Odanın ısısı, havalandırması ve ışıklandırması önemli unsurlardır. Bu şartları sağladıktan sonra haftalar ilerledikçe bebeğe uyku eğitimi verilmeye başlanır.
Özellikle yeni doğan da gece gündüz uykularının düzeni yoktur. İlk aylarda bebekler mutlaka geceleri uyanırlar. Uyku düzenini sağlayan melatonin hormonudur. İlk 4 aydan sonra salgılanmaya başlar. Bu döneme kadar bebekleri her saat başı uyutmak gereklidir. Gece uyuması için bebeği huzursuz bırakmak ve uyutmamak yanlıştır. İlk dört ay buna dikkat etmek gereklidir. İlerleyen aylarda gündüz uykuları azaltılır. Gece uyananlar bebeklerinin beslenme ve bez değişimi gerçekleştikten sonra tekrar uyutulması gerekir. Gece beslenmeleri azaldıkça uyanmalarda azalır.

Uyku düzeninin sağlanması için;
  • Gündüz uykularının azaltılması gereklidir.
  • Bebeğin uykusunun geldiğini anladığınızda onu yatağına götürüp yatırın. Eğer kucağınızda sallayıp beraber uyursanız bebek gece uyanmalarında da bunu ister. Uykuya kendi kendine dalmasını öğretmek çok önemlidir.
  • Bebeğiniz ağlar ağlamaz hemen yanına koşup kucağına alıp, odasındaki ışığı yaktığınız zaman bebek buna alışır. Her ağladığında bunu ister. Zamanla bebeğinizin yanına geç gitmeye başlamak hatta karnı tok ve altı temiz ise hiç gitmeyip tekrar uyumasını beklemek gereklidir.
  • Bebekler genel olarak, ışık ve sesten çok rahatsız olurlar. Uyuması için ortamın çok fazla sessiz ve ışıksız olarak ayarlanması, en ufak seste bile uyanmasına sebep olur. Bu nedenle uykuya dalarken çok yalıtılmış ortamdan sakınmak gereklidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1094 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları