Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeklerde zeka geriliği olduğu nasıl anlaşılır?

Bazı belirtileri vardır.

  • Bebeğin yaşına göre davranmaması
  • Kas kontrolünün gelişmemesi
  • Dili kullanma yeteneğinin bozuk olması
  • Anlama ve kavramasının yaşıtlarından geri olması

Ama zeka geriliğini özel öğrenme güçlüğüyle karıştırmamak lazım.Özel öğrenme güçlüğünde bebek gelişiminde zorluklar gözlemlenir ama zeka normal veya normale yakındır ve tedavisi mümkündür.

Bebek Sağlığı
  • Paylaş

Down sendromuna neden olan etkenler tam olarak bilinememektedir. Ancak uyuşturucu, alkol, annenin yaşı, tiroit antibodies gibi olgulardan kaynaklanacağı düşünülmektedir. Anne yaşında ki artış sendromun çokluğu ile alakalı tek gerçek varsayımdır. Ancak kromozomun bölünememesi sadece anne yumurtasından değil baba sperminden de kaynaklanan bir sorun olabilir. Kısacası ileri yaşlarda doğum yapan annelerde daha sık rastlanılan bir sendrom türüdür.

Down Sendromlu Çocukların Dış Görüntüsü Nasıldır?

Down sendromlu çocukların dış görünüşleri genelde birbirine çok benzer. Bu sendromlu çocukların kafaları vücuda göre daha küçüktür, burun kökleri yassı, kulaklar kafaya göre daha küçük ve dilleri ağız yapısına göre daha büyük olduğundan ağızdan dışarı taşar. Ense bölümleri çok gevşek bir yapıya sahip olduğundan bu bölgede etler yığılma yapar. Bu tür çocuklarda vücut gerginliği çok azdır, parmakları tombuldur. Ellerinde bulunan serçe parmakları ise içe doğru kıvrıktır.

Bebek Sağlığı

Down sendromlu çocukların hangi organlarında bozukluk görülür?

Down sendromuna maruz kalan bebeklerde genellikle sindirim ve kalp hastalıklarına sıklıkla rastlanır. Kalp reflekslerinin ağır olması anne karnında iken kalp yetmezliği sebebi ile tüm vücudun şişmesine sebep olur. Sindirim sisteminde ki bozukluklardan dolayı da acil ameliyat gerektiren durumlar meydana gelebilir.

Down sendromlu çocukların çoğunda lösemi yani kan kanseri olma riski de çok fazladır. En belirgin ve üzücü belirtisi ise çocuk büyüdükçe gelişen zeka geriliğidir. Zekâ geriliği bebek ve çocuklarda farklılık gösterir. Bu durumun ilerlememesi için çocukların özel eğitim programlarına katılmalarında yarar vardır ve oldukça güzel sonuçlar alınır.

Yeni doğana nasıl tanı koyulur?

Yeni doğan bebekler de tanı koyma oldukça kolaydır. Ancak en doğru tanı kromozom testleri ile konur. Down sendromunda erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanı ile zekâ geriliği daha alt seviyelere çekilebilir.

dusuncekutusu.com/index.php/cocuk-neden-down-sendromlu-olur/

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3657 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları