Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeklere bal yedirilmesi sakıncalı mıdır?

Bebek Sağlığı
İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeğin, 6. aydan itibaren anne sütüne ek olarak birtakım yiyeceklerle beslenmesi gerekir. Ancak bal bebek 1 yaşına gelene kadar kesinlikle yedirilmemesi gereken yiyecekler arasındadır.

Risk: Konserve edilen balda, tetanos veya benzeri hastalıklara yol açabilen “Clostridium”cinsi özel mikropların üreme riski vardır. Bu da bebeğinizin tehlikeli hastalıklara yakalanmasına yol açabilir.

Anneler sabahları aç karnına bal yemenin her yaşta sağlıklı olduğunu düşünseler de bu son derece yanlış bir bilgidir. Bebeklere 1 yaşına kadar asla verilmemesi gereken bal, 1 yaşından sonra da sabahları aç karnına değil yemekten sonra tatlı niyetine verilmelidir. Çünkü bal çok kolay sindirilir ve kan şekerini hemen yükselterek tokluk hissine yol açar. Bu da çocuğun iştahsız olmasına neden olacaktır.

Bebeklerin şeker ihtiyaçları sütten ve pek çok karbonhidrat türü gıdadan karşılanır ve bu onlar için yeterlidir. Ek gıdalara şeker içeren yiyeceklerin karıştırılması çocuğun diğer tatları reddetmesine ve dengesiz beslenmesine neden olacaktır.
  • Paylaş