Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeklerin ipad ile oynamasının zararları olabilir mi? İpad için önerebileceğiniz 1 yaş uygulamaları veya oyunları var mı?

Soru harika.
Teknoloji her geçen gün çok daha fazla hayatımıza giriyor ve bunu kabullenmeliyiz. Kabullenemeyen varsa hemen kırıp atmayı denesin telefonunu. Çünkü kabul edilse de edilmese de çocuklar çok küçük yaşta çevrelerinin de etkisiyle bu teknolojilerle henüz okul öncesinde bilinçsizce tanışıyorlar.
Hal-durum böyleyken ebeveynlerin uygun teknolojilerle çocuklarını buluşturmalarını ve zekalarını geliştirici görsel eğitimleri vermeleri bence oldukça yerinde, modern bir davranış olur.
Son zamanlarda bu durum dikkat çekici bir hal almıştır. Bu konuda projeler geliştirilmiş, yatırımlarına başlanılmıştır.
Bu projelerden bazılarını aşağıda paylaşıyorum. İlk videoya özellikle dikkatinizi çekmek isterim.


youtu.be/azXl0D0OHvQ
youtu.be/lqbxX0i9-WQ
  • Paylaş
Ipad 'in bebeklere fiziksel bir zararı varmı bilmem . Radyasyon , vb ...zararlarî olmasî muhtemeldir . Onun dışında bebek ve çocukların gelişimi için fiziksel olarak ince motor gelişimini destekleyen aktiviteler gerekir. Yani parmak ve el kaslarını geliştirici etkinlikler , el -göz koordinasyonunu geliştirici oyuncaklar . Bu bağlamda Ipad belki kavrama ve taşıma becerisine hitap edebilir. Buna karşılık söküp takma gerektiren iri parçalı ve renk düzeni içeren oyuncaklar daha makbul olur. Zihinsel gelişim için ise öncelikli olarak konusma merkezine hitap eden sesli oyuncaklar olabilir veya Ipad'inize bu tarz bir takım programlar yüklersiniz. Çünkü konuşma merkezi iki yaşına kadar mutlaka uyarilip gelismelidir. Daha sonra yapılacaklar ne yazîk ki bu dönem kadar etkili olamıyor. Bir de şu noktayı iyi araştırmak lazım . Bebekler yakını iyi görürler ama uzakları gözleri kavrayamaz.Gerekli göz sıçramalarînı kazanmak için küçük bir ekrandan daha fazlasına ihtiyaç olmalı diye düşünüyorum . Yeni bir şeyler öğrendiğimde alt yorum olarak yazarım. Çünkü bebek -çocuk velişimini önemsiyorum. Bir öğretmen olarak sizin bize yolladığınız malzemeyi ( daha iyi bir benzetme bulamadım affedin) işliyoruz ve kaliteli sonuçlar alabiliyoruz.
  • Paylaş
Merhaba, sadece ilk sorunuza cevap vermek istiyorum.

Yetişkinlere göre kat kat daha fazla korumaya ihtiyacı olan bebeklere, teknolojinin ne gibi zararlar verdiğini kimse bilmiyorum. Yetişkinler üstünde yapılan bazı deneyler var, hastalık örnekleri var. Ben küçük bir örnekle konuya katkı da bulunmak istiyorum.

Telefon, tablet, bilgisayarınız yanınızdayken uyuyorsanız, sabahları uyanma sorunu, baş ağrısı, vücudun belirli bölgelerinde solgunluk gibi şeyler başınıza gelebilir, ki geliyor. Bir yetişkin uyuduğunda, beyin tüm vücudu sessize alır, minimum gereksinimlerle çalışır. Telefon ve diğer elektronik aletlerin radyasyonu yüzünden beyin tam olarak işlevleri durdurmaz ya da yavaşlatmaz. Bu da vücudun gerekli olan dinlenme (kaliteli uyku) ihtiyacını karşılayamamasına sebep olur. Düşünün ki bebek daha 1 yaşında uykuya geçme sorunları yaşamaya başlarsa, yetişkinliğinde büyük sorunlarla karşılaşacağı aşikar. Yetişkinler için yazmıştım bu konuyu, burada örneklemeye nasip oldu. Konuyla alakalı biraz daha araştırma yapmak isterseniz diye yazının adresini atayım.
Code
bilgihanem.com/cep-telefonlari-teknoloj. . .
  • Paylaş
Affınıza sığınarak samimi bir yorum yapmak istiyorum. Gerekli görürülürse düzeltilir.

Bu nasıl bir sorudur nasıl bir eğilimdir!Çocuğunuz daha bir bebek!!
Akıl sahibi insanların günümüz insanlarından vaz geçirmeye calıştığı bir oluşumu siz çocuğunuza daha bebekken empoze ediyorsunuz. O bir bebek ve ilerde cocuk olacak daha bu yaştan eline ipad, telefon, bilgisayar kısaca teknolojiyi sunacak olursanız kusura bakmayın ama çocuğunuz APTAL olur ileriki hayatında sosyalleşmek nedir bilemez!!

Bir yaşındaki çocuğunuza ipad uygulaması bakacağınıza oyuncaklar, boyama ve karalama kitapları alın, yürümeyi öğretin oyuncaklar alın.
Kitaplar okuyun ona, iletişim kabiliyeti kazandırın.
Parka götürün ağaçlara çıkmayı öğrensin, dizini kanatsın.
Sokaktaki arkadaşlarından grip kapsın.
Karşı cinsten birini gördüğünde tanıyabilsin.
Üstünü kirletsin, ağlasın sızlasın, sümüğü aksın.
15 16 yaşına gelene kadar teknoloji ile iç içe olmasın.
İpad de vakit öldüreceğine alın çocuğunuzu karşınıza ona öğütler verin bir kıza/erkeğe nasıl davranılır öğretin.
İnsanlardan bahsedin, hikayeler okuyun. Hikayelerinizi anlatın. Sizin kendi çocukluğunuzdan bahsedin.
Hayal gücü kazandırın!!!!

Hoş muhtemelen yoğun bir iş hayatınız var ve çocuğunuza plaza hayatınıza ayırdığınız kadar vakit ayıramayacaksınız. Gerçi 1 yaşındaki çocuğa ipad vermeyi düşündüğünüze göre belki de çokta iyi bir ebeveyn sayılmazsınız. .
  • Paylaş
6

Artpro, Cevabına kendi öz gerizekalılığını kattığın için ayrıca teşekkür ederim. Uzman psikologların hazırladığı programlar ve uygulamaların olduğunu biliyormusun. Hem akıl veriyorken bir düşün konuşmayı bilmeyen bir çocuğa oturup çocukluğunu anlat kitap oku diyorsun. Sen 30sn yerinde oturtabil o zaman gel akıl ver. Kış günü çocuğu parka götürsen bu soğukta kaç saat dışarda tutabilirsin. Ateş içinde yanan bir çocuğun başında nöbet tutmayan biri için düz mantık bir açıklama. Hadi günde bir saati geçirdin uyanık olduğu diğer 11-12 saatlik süre için fikrin ne çocukluğumu mu anlatıcam. Bir günü nasıl doldurucan.
Normalde her görüşe saygım vardır ama burada densizce ebeynliğimin sorgulanması bu sorunun konusu değil ki kardeşim bu soruyu uzman görüşü alabilmek için sordum yoksa fecede rastgele ortaya atar herkesin fikrini alırdım.

Emre Hacıoğlu, Çocuğunuzla birlikte mutlu güzel yıllar dilerim.

Ersin Er, Hem soru soruyorsun hem de insanların cevabına saygı göstermiyorsun insanlara gerizekalı demek sizin haddiniz değil Emre Hacıoğlu kardeşime sonuna kadar katılıyorum

Ayhan Şimşek, Soruya verdiğiniz cevabı oldukça acımasız ve ön yargılı bulduğumdan beğenme tuşuna bastım. Saygılar.

Ali Aydın, Artpro nickinden biraz kibir kokusu almıştım zaten :) Hakaret değil bu bir gözlem.
Sorunuzu sormuşsunuz, Emre'yi bir güzel "aşağılamışsınız". Evli barklı mutlu çocuklu yaştasınız yaptığınız ayıp! Hatta terbiyesizlik. Arkadaşımız sizden erdemli davranıp, sizi şikayet edeceği yerde, mutluluklar dilemiş.
Emre arkadaşımız söylediklerinde kısmen haklı, özellikle 1 yaşında bir çocuk için i-pad veremezsiniz çünkü elektriksel, manyetik yapılar barındıran oyuncaklar çocukların nörolojik yapılarına ciddi zararlar verebilir. Radyasyon denen bir gerçek var, zaten ileride yüzleşecek mecburen içiçe kalacak çocuk bebekken bari zarar görmesin. Ya hatta elektronik olamyan birçok oyuncakların etiketlerinde bile yazar 3- 3.5 yaş ve üzeri için uygundur vs. şeyler. Ondan da bihaber değilsinizdir.
Uzmanlar demişsiniz, programlar tavsiye ediyorlarmış demişsiniz. Ben de kendi bildiğim bir uzmanın önerisini söyleyeyim (gönüllü bir eğitimci, özellikle çocuk eğitimi üzerinde hizmet veriyor). "Anaokulu, ilkokul çağlarında bile teknoloji sınırlı kullandırılmalı, daha çok sosyal çevre edinebilmeleri, karakter yapılarına toplum içinde geliştirebilmeleri, en önemlilerinden birisi de bu sağlıklı yaşam ve spor alışkanlığı vb. edinebilmeleri için bu yapılmalı." Ve siz daha 1 yaşındaki bebeğinizden bahsediyorsunuz.
Karışmak haddimize değil çocuğunuzla size ama madem burada soru soruyorsunuz, cevap verilecektir yani illa ki, sistem böyle işliyor. Sevmediyseniz cevapları, gidin face de atın ortaya.
Bu arada şunu merak ediyorum: Acaba ateşler içinde yanan bir bebek için ateş düşürücü i pad uygulaması geliştirdi bu uzmanlar da bizim haberimiz mi yok?
Kusura bakmayın, bu kadar işin sitresin içinde bunları okumak moraliniz bozabilir ama hakaret = haksızlık ve ben de haksızlık karşısında sesimi çıkarmak istedim.
Allah kolaylık ve sabır versin, işiniz zor cidden; iş, aile, bebek...

Yoldan Geçen, Son yıllarda otizmin ciddi şekilde artmasına teknolojik aletlerin büyük etkisi olduğunu da söylüyor bilim adamları.Tüm anne babalar ebeveynlikleri sorgulanınca sizinle aynı tepkiyi verir, ancak siz de sorgulamalısınız kendinizi. Çünkü "neden böyle oldu?" diye üzülen ebeveyne edilecek laf olmuyor sayın soru sahibi.