Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeklik döneminde beslenme nasıl olmalıdır?

Sıfır ve 1 yaş arasında bebeklerde, beslenme, büyüme ve gelişmenin sağlanması, ileri dönemde sağlığın korunması için ilk 6 ay sadece anne sütü ondan sonraki dönemde anne sütü ile birlikte zamanında, yeterli ve uygun türden tamamlayıcı besinler önerilmektedir.

Anne sütü ile beslenme doğal bağışıklama yöntemlerinin başında gelir. Anne sütü D vitamini hariç genellikle bebeğin tüm besin gereksinimlerini karşılar. Anne sütü ilk 2 yıl bebeğin sağkalımının güvencesidir. Çünkü anne sütü; ishal, solunum yolu enfeksiyonları, üriner sistem enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, diyabet, astım ve hışıltılı hastalıklardan korur. Anne sütü aynı zamanda annenin de sağlığını korur. Emziren kadınlarda; anemi, erken göğüs kanseri, over kisti, ileri yaşlarda görülen kemik hastalıkları, doğumdan sonra ilk 6 ay gebe olma riskini azaltır. Diyabetli olup emziren kadınların insülin gereksinimi daha azdır. Anne sütü ile beslenme, anne-çocuk arasındaki psikolojik bağı güçlendirir.

Ek besinler - Tamamlayıcı beslenme

Tamamlayıcı beslenme yaşamın ikinci 6 ayında, anne sütüne ilave olarak verilen besinlerdir. Bebeğin artan besin gereksinimlerini karşılamak, çiğneme ve konuşma kaslarının gelişimine katkıda bulunmak, ileri dönemde iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Tamamlayıcı besine başlamak için bebeğin psikolojik ve fizyolojik olarak gelişmiş olması gereklidir. Böbrek, sindirim, sinir sisteminin gelişmiş olması gereklidir.

Tamamlayıcı besinlere 6. Ayda başlamanın nedeni itme refleksinin olmasıdır. Bebeğin tamamlayıcı besinlere hazır olduğunu gösteren 2 önemli işaret desteksiz oturma ve itme refleksinin kaybolmasıdır.

İlk tamamlayıcı besinler nelerdir?

Elma - şeftali püresi, pirinç unu muhallebisi, yoğurt, sebze püresi, yumurtadır.
Sabahları kahvaltı, kuşlukta meyve püresi, öğle sebze püresi, ikindi yoğurt, akşam muhallebi şeklinde verilir.

4-6 ay çok iyi ezilmiş ve pürüzsüz olmalıdır. 6-7 iyi ezilmiş püre kıvamı, 7-9 ay pütürlü, 9-12 ay ufak parçalar halinde kıyılmış olabilir. Bebekler 9-12 ayda parmakla yenen yiyeceklerden çok hoşlanırlar.

Beslenme

0-1 yaşta kaçınılması gereken besinler: az pişmiş yumurta, pastörize edilmeyen sütten yapılmış peynir, hazır besin, çay, kahve, kola, gazoz türü içecekler, fındık, ceviz, badem türü kuru yemişler, kızarmış patates, cips, baldır. Genel olarak şeker ve tuz da bebeklerin besinine eklenmez. İnek sütü bir yaşına kadar bebeğin ana içeceği olmamalıdır. Muhallebi, kahvaltı ve patates püresiyle birlikte kullanılmalıdır.

Formülalar

Anne sütü yerine geçen veya anne sütünün tamamlayıcılarına formülalar denir. Bunlar hazır mamalardır. İnek sütünün içeriği değiştirilerek yapılmıştır. İlk 6 ay başlangıç formülaları, 6-12 ayda devam formülaları ve sonra özel amaçlı formülalar kullanılmaktadır.

Başlangı. Formülalarında; İçerikleri anne sütüne uygunluk gösterir. Sebze yağları, yağsız inek sütü, kısmen demineralize whey, laktoz, vitaminleri mineraller ve taurinin karışımından ibarettir. Devam formülalarında enerji, protein, tüm mineraller ve demir başta gelir.
  • Paylaş