Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beden dili mi ifade bakımından daha güçlüdür sözel dil mi?

Beden dili aslında doğruluğun saptanmasında bir aşama.Yani bir nevi söylenen sözlerle,bu sözlerin söylenme aşamasındaki kişinin tutarlık mekanizmasını anlamamamızı sağlıyor. Yani hangisi güçlüdür dersek,beden dili burda sadece bir araçtır diye düşünüyorum.

Birini sadece beden diline göre yargılamak,bir yandan da diğer yaşadığı psikolojik olayların etkisini ihmal etmek olur sanırım.
  • Paylaş
Beden dili,görsel şeyler daha etkilidir.Beden dilin,söyleyiş biçimin, söylediklerinin içeriğinin önüne bile geçer çoğu zaman.Beden dilini söylediklerinle bütünleştirmelisin aksi takdirde konuşmanda bir şeyler yarım kalmış demektir.Eğer beden dili çok vurgulu olursa,konuşmadan bir süre sonra karşındaki kişi sadece jest ve mimiklerini hatırlıyor olacaktır.Beden dilini kullanmadan yaptığın bir konuşma da etkili olmadığı için sönük kalıp unutulacaktır.
  • Paylaş
Beden dilidir, sözel dil %5 imiş.
  • Paylaş
Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar...
  • Paylaş
Yapılan bir araştırmada iletişimde beden dilinin %55 , anlatılan şeylerinse %30 oranda etkili olduğu saptanmıştır. Bu yüzden bu çoğunlukla bir araç olarak kullanılmıştır.Siyasiler,iş adamları,sanatçılar beden dili teknikleriyle kitlelere anlatmak istedikleri şeyi daha rahat bir şekilde aktarmışlar ve zaman zaman da insanların düşüncelerini kontrol altına almışlardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1113 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt