Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beden dili verilen mesajın ne kadarını oluşturur?

Beden dili kelimelerden ve ses tonundan çok daha fazla önemlidir.Karşımızdaki kişi bize iyi bir şey de söylese,ses tonu normal de olsa,gülümsemiyor ya da mutsuz görünüyorsa söyledikleri bizi hiç bir zaman ikna etmez.Bu yüzden iletişim kurarken beden dilini nasıl kullanacağımızı öğrenmek vermek istediğimiz mesajı tam olarak verebilmenin tek yoludur.
  • Paylaş
Her şeyden önce konuşma yetimizi henüz kullanmadığımız insanlığın ilk zamanlarında bile beden dili vardı.Bunu unutmamak gerek.Bir yandan da bu sorunun cevabı biraz değişken bazen ağızdan çıkan sözle davranışlar hiç uyumlu olmuyor,bir bakış,bir dokunma söylenmeyen bir çok sözün yerine geçebiliyor.Kıskançlık,sevgi,dostluk,kin gibi duyguları açığa cıkarabiliyor.

Diğer yandansa beden dilini rutin olarak kullandığımızdaki oranlar var.Bilimsel verilere göre yüz yüze kurulan bir ilişkide ;

Kelimeler %10 ses tonu %30 beden dili %60 önem taşır.
  • Paylaş
Beden dili, her zaman kullanılan ve kullanılacak olan bir iletişim aracıdır. Tarihin ilk dönemlerinde iletişimin yüzde yüzünü oluşturuyorken , günümüzde yüzde 55 oranında etkilediği gözlenmiştir. Ses in etkisi yüzde otuz yedi, sözel mesaj ise yüzde sekiz olarak hesaplanmıştır . Zaten vücud dilinin ne kadar kaçınılmaz olduğunu, telefonla konuşurken bile yaptığımız el kol işaretlerinden anlayabilirsiniz.
  • Paylaş
Telefonda konuşurken farkın anlaşıldığı tecrübeyle sabittir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

868 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt