Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bedensel Dismorfofobik Bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir?

Bu rahatsızlığın günlük hayatında istediği ilgiyi göremeyen, beğenilmediğini düşünen yada kendisini beğenmeyen kişilerin ( özellikle ergenlik çağındaki kızlar) bu 'beğenilmeme ' olgusunu yansıttıkları bir sebep arayışından kaynaklandığını düşünüyorum. Neden ben değil ya da neden yakışmadı gibi soruların cevabıdır bu kendince. Atıfta bulunduğu kusur da (gerçek ya da değil) muhtemelen en belirgin özelliğidir, onu çözdüğünde dünyanın değişeceğine inanır. Ama çözme şansına sahip olsa bile sonrasında bişey değişmez. Bu yüzden çözmek için harcanan çaba (maliyeti yüksek uygulamalar, ameliyat, yada bazen kandırma amaçlı yapılmış gibi gösterilen uygulamalar) bir sonuç vermez. Bu kişilerin hayata bakış açılarını değiştirmeleri, yaşama sevincini geri kazanmaları gerekir. Mesela hiçbirzaman anlayamadıklari bir örnektir; yüzü sivilce dolu olan bir kızın okulda en çok ilgiyi gören kız olması. Buradaki kilit nokta sivilceli kızın sahip olduğu özgüvendir. Bu sorunu yaşayan kişilerin özgüvenini arttırmaya yönelik destek verilmelidir. Güzel olan yanları ön plana çıkarılmalı, giyim tarzı/saç vs. Gibi basit değişikliklerle aslında yansıtabileceği bir ışığı olduğunu fark ettirilmeli, görüntü haricinde başarılı oldukları herhangi bir alanda fark yaratarak tatmin olmaları sağlanmalıdır. Bakış açısı bu şekilde değiştirilip, zihinleri farklı bir alana kanalize edilmediği sürece saatlerce ayna karşısında geçirilen zaman da, çok çirkinim diye haykırarak ağlamalar da, dışarı çıkmak istememeler de son bulmaz ne yazıkki.
  • Paylaş
Bedensel dismorfofobik bozukluğu
Bireyin görünümünde gerçek olmayan , imgesel bir kusur ile sürekli meşgul olması olarak bilinen ” beden dismorfofobik bozukluğu ” hasta kişilerin kendilerini günlük hayattan soyutlamasına neden oluyor .
Burnunuzu eğri , bacaklarınızı çarpık buluyor , kendinize ve çevrenize daha güzel görünmeye öalışıyor olabilirsiniz . Her Kişinin vücudunda beğenmediği yanları olabilir; fakat bu durumu fazla abartmak ruhsal hatta psikiyatrik sorunlara işaret edebilir . Kişinin görünümünde gerçek olmayan , imgesel bir kusur ile devamlı olarak meşgul olması olarak tanımlanan ” beden dismorfofobik bozukluğu ” hasta olanların kendilerini günlük yaşamdan soyutlamasına neden oluyor .
Dismorfofobi bozukluğu belirtileri
Dismorfofobi bozukluğu , kişinin bedensel görünümünün bir ayrıntısına aşırı önem vermesi bununla ilgili çeşitli şekillerde uğraşarak zamanının pek çoğunu bu ayrıntıyla veya dolaylı şekilde onunla bağlantılı şeylerle geçirmesi halidir . Bu durum şahsın hayat kalitesini olumsuz etkileyerek , toplumsal ve mesleki hayatında bir takım olumsuzluklara neden olmaktadır . Birey için rahatsızlık veren bedensel detay gerçekte fark edilmeyebilir veya hafif düzeyde dikkati çekici bir özellik olabilir . Bu bozuklukla kastedilen nokta belirgin bir bedensel kusurun yarattığı ruh hali değildir . Bu özellikleriyle bu bozukluk , var olduğuna inandığı bir hastalık nedeni ile aşırı zaman harcanmasıyla belirgin olan somatoform bozukluklar içerisinde yer alır ve davranış özellikleri olarak da benzemektedir . Hasta vaktinin çoğunu ya ayna karşısında veya var olduğuna inandığı sorunu ispatlamakla uğraşarak geçirir .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

493 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt