Bilmek istediğin her şeye ulaş

Before the Sunset, Before the Sun Rise, Before the Midnight üçlemesi hakkındaki düşünceniz? En iyisi sizce hangisi? Anlatılan ilişkide durumu sağlıklı ve çekici kılan yıllara rağmen belirsizliği midir?

Üçünü de çok sevdim. Konuşmalar çok akıcı ve çok doğal. Birbirlerini onaylayıp durmuyorlar, çok hoş bir üslupla tartışıyorlar. Sadece aşktan konuşmuyorlar, her açıdan dünyayı eleştiriyorlar. Ütopik bir ilişkiyi anlatmıyor, sorunları ve beklentileri ile çok gerçekçi.
İlkinde gençlik, ikinci de yetişkinlik, üçüncü de olgunluk çağı duyguları, düşünceleri iyi verilmiş. Aradan geçen yıllarda kişilerin gerçek fiziksel değişimlerini de gözlemleyebilmemiz seriyi çekici kılan önemli bir unsur. Veeee muhteşem şehir manzaraları... Gitmiş gezmiş kadar oldum.
  • Paylaş
Üç filmde, başlamasından bitmesine kadar konuya ilgili izleyici motivasyonunu oldukça yüksek tutuyor.
Serinin ilk filmi olan Before Sunset, iki insanın tanışmasıyla zamanın su gibi akmasını çok iyi ifade edebilmiş. Ve bence 3 film arasında kazanan Aşk olmuş :)
Bu üç filme de baktığımızda ilk göze çarpan sağlıklı bir ilişkide her şeyin konuşulması gerektiğini sunuyor olması ki bu da kişilere, geri adım atılmaz düşünce farklılıklarında ilişkiden kopma özgürlüğü sunuyor.
İşte tam da bu nokta ilişkide kişiye bağımsızlığını kazandırıyor.
  • Paylaş
Aslında filmde beni cezbeden 9ar yıl arayla aynı oyuncularla çekilip filmin basit bir olay örgüsü içinde olması. Az mekanda bazen sadece bir sokakta yürüyerek geçen konuşmların bizi 15-20 dakika kendine bağlayabilmesi. Sinema ile ilgilenemeyen insanlarda karakterlerin ilişkisi dikkat çekiyor çoğu zaman. Bazı insanlar bir şey anlamadığını ve sevmediğini söylüyor ama sinema ile ilgilenen kişilerde en çekici yanı basit bir çekimle etkili bir film yapabilmiş olmak. Sinema meraklısı insanlarda özellikle bende "lan bende çekebilirim böyle bir uzun metraj. " hissi oluşturması ki the man from earth filmi de bu hissi en çok yaşatan filmlerden birisidir. Ve bana kalırsa serinin en iyi filmi before the sun set'dir. Çünkü ilk filmdeki son ile "acaba buluştular mı ? " merakı bizi 2. Filmi istekli bir şekilde beklemeye itti. Ve 2. Filmde farklı bir karşılaşma farklı diyalog konuları bu filmi daha çok sevmemisi sağladı. Benim fikirlerim bunlardır.
  • Paylaş