Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beklenen doğum tarihini hesaplamanın en kolay yöntemi nedir?

Beklenen doğum tarihi ya da tahmini doğum tarihini gebenin son adet olma gününe 7 gün ekleyip, 3 ay çıkartarak buluyoruz. En pratik yolu budur. Ancak gebeler son adet görme tarihini hatırlamakta zorluk çektikleri ya da yanlış hatırladıkları için kesin bir veri değildir.

Örnek yapalım;

Anne adayının adetten kesilme gününün 7 nisan olduğunu varsayalım. 7+7=14 Nisan, 3 ay geriye gittiğimizde Ocak ayının 14 'ü gibi bir tahmini hesaplama yapabiliriz.
  • Paylaş
Bunu hesaplamanın yöntemi pek kolay değil, bugüne kadar yaşadıklarıma istinaden bunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Gebelik 38 hafta ile 42 hafta arasında sürebiliyor, yani hekiminiz bir tarih verse bile bu tarih çok kolaylıkla şaşabilir.
Gebelik boyunca bebeğin kaç haftalık olduğu, tahmini doğum zamanı falan en son adet olduğunuz tarihe göre hesaplanıyor.
Diyelim ki Geçen ay 1 Ekim de en son adet gördünüz ve bir daha görmediniz. Bu tarihe 7 gün ekleyin, ulaştığınız tarih 9 Ekim, 9 Ekim' e de 9 ay eklerseniz; 9 Temmuzda doğum gerçekleşir diyebiliriz. Tabiki yine tahmini olarak.
Bir önemli faktör var adet kanamanız 28 günden kısaysa beklenen doğum tarihine daha yakın doğum yapabilirsiniz fakat adet döneminiz 28 günden uzun sürüyorsa, beklenen doğum gününden daha erken doğum yapma ihtimali vardır.
  • Paylaş