Bilmek istediğin her şeye ulaş

Belçika devleti örneğinde otorite boşluğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Coğrafyanın eseridir. Misal Polonya'nın Cumhurbaşkan'ı ve birçok üst düzey devlet görevlisi bir 'uçak kazası'nda yaşamlarını yitirdiler. 15 gün bayraklar yarıya iner, yas ilan edilir. Bir ay sonra hiçbirşey olmamış gibi devam edilir. Bu tamamen jeopolitik konum ve konjonktürle alakalıdır. Aynı durumu Türkiye, İran, Irak gibi ülkeler için düşünün. Gerçekten kaza dahi olsa kimseye bunu inandıramazsınız. Barış halindeyseniz savaş çıkar, savaş halindeyseniz barış tesis edilir. Dünya tarihi değişir. Ama bir kuzey ülkesiyseniz, Afrika ülkesiyseniz hiçbirşey olmaz. Velhasıl kelam Belçika'daki durumu sakın 'insan olmak', 'otoritesiz yaşayabilmek' gibi kavramlarala, romantizmalarla açıklmaya kalkmayın, fena yanılırsınız.

Ayrıca Kosta Rika ordusunu lağvetti, dünya barışı sağlanmadı ya da yeni bir savaş çıkmadı. Ama tutun bir düşünün İsrail'de ordu yok, İran'ın askeri yok ne çok değişirdi.
  • Paylaş
1

İmamefendi, 230 ülke çok 5-6 tane yeter

Nüfus yaşlı , gelen giden birkaç turist de olmasa terkedilmiş sokaklardan başka bir şey yok. Belçika sanayileşmeden sonra genç nüfusunu kaybetmiş bir ülke oldu demişti bizim rehber. Devlet otorite kursa da olur kurmasa da olur .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1349 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt