Bilmek istediğin her şeye ulaş

Belçika Malinois ile Alman Çoban köpeği arasındaki farklar nelerdir?

Belçika Malinois

Malines Çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Belçika veterinerlik okulu ve Huyghebeart kardeşler tarafından 1891 yılında geliştirilmişlerdir.

Alman Çoban Köpeği

Tüyleri siyahlı kahverengi ve kısadır. Yüzündeki tüyler maske biçimindedir. Küçük bir Alman Çoban köpeğine benzerler aslında. Çok sağlam bir cinstir ve tüm kötü hava şartlarına karşı dayanıklıdırlar. Bekçi köpeği olarak kullanılabilmeleri için çok dikkatli bir şekilde eğitilmek zorundadırlar. Çok enerjiktirler, hatta Alman Çoban köpeklerinden daha enerjiktirler diyebiliriz. İgüdüsel bir saldırganlıkları vardır ancak eğitim esnasında bu konuya da çok ciddi eğilinirse eğer denetim altında tutulabilir.

uzun yürüyüşler O'na çok iyi gelecektir. Bedenini korıyabilmesi için çok dikkatli beslenmelidir.

Alman Çoban Köpeği

kökenine dair çok farklı teoriler bulunmaktadır. Almanya da bulunan çeşitli çoban köpeklerinin çiftleşmesinden bir diğer teoriye göre de çoban köpeklerinin erkek kurtlarla çiftleşmesi ile meydana gelmişlerdir.

Alman Çoban Köpeği

Kuvvetlidirler ve kasları çok gelişmiştir. Başları gövdeleri ile orantılıdır. Alnı ise biraz dışarıya doğru çıkıktır. Makas çenelidirler ve çeneleri çok güçlüdür. Göz şekilleri bademe benzer. Çok enerjik ve zeki bir ırktır.

İlk başlarda sürüye liderlik yapması amacıyla kullanılmışlardır. Zekaları ve sağlam karakterleri sonucu daha sonra çok fazla görevde de kullanılmaya başlanmışlardır. (Arama Kurtarma, polis ). Ayrıca cesur ve verilen görevi coşku ile yerine getirdiklerinden iyi bir bekçi köpeğidirler.

Aralarındaki farklar ise şöyle;

  • Alman Çoban köpeği Belçika Malinoise göre daha büyüktür.
  • Belçika Malinois'in vücut yapısı daha kareye yakındır, Alman Çoban köpeğinin dikdörtgendir.
  • Alman Çoban köpeği daha zekidir.
  • Alman Çoban köpeğinin kişiliği Belçika Malinoise göre daha baskındır
  • Belçika Malinois'i Alman Çoban köpeğine göre daha enerjiktir.
  • Paylaş