Bilmek istediğin her şeye ulaş

Daha önce büyük bir şehirde yaşamamış bir kimsenin yaşamaya başladıktan sonra gereksiz açılıp saçılması, göze batar halde eğlenceye olan düşkünlüğü beni rahatsız ediyor. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Böyle tanıdığım insanlar var ve açıkçası iyi kimseler olmalarına rağmen abartı duruyorlar. Hem üzülüyor hem de sinirleniyorum .Düzenle
Gerçekten kızacağım ama şimdi. Mahalle baskısı bu tür düşüncelerle doğuyor. Lütfen en azından kadınlar bunu yapmasın. Tabii ki küçük bir yerden büyük şehre gelen her insan merakla her yere bir girip bakacaktır... Büyük şehirli olabilirsiniz tabii ama siz de başka bir büyük şehre gittiğinizde muhakkak ki şehri keşfetmek istersiniz. Yaşayın ve diğerlerinin de yaşamasına müsaade edin.
  • Paylaş
3

Özge Küpeli, Kimseye engel olmak haddime değil. Ancak son zamanlarda kimin tavırları hoşuma gitmese bir ortamda, küçük bir şehir hayatından çıkagelme ve büyük şehre adaptede zorluk çeken biri oluyor olması beni bu soruyu sormaya itti. Kimseyi küçümsemek için demiyorum, lütfen yanlış anlaşılmasın.
Bilakis tanıdığım böyle insanlar içinde bizleri küçümser hale gelenler var.
Fazla abartı, sonradan gözü açılmak; her şeyi hızlıca yaşayıp harcamaya kadar gidiyor.. Zaten adapte sorunu değil midir bizi bitiren? Büyük şehirlere uyum sağlamakta zorluk çeken ve geldiği vakit buranın kültürü değil de, kendi kültürünü buraya getirenin yaşattığı zorluk?

Yine altını çizmek istiyorum ki en son yapacağım harekettir birini küçümsemek.
Benim bahsettiğim durum tamamen geldiği yerin kafasıyla büyük şehrin içinde kaybolmakla alakalı ve büyükşehir hayatını yanlış biliyorlar ve öyle yaşamaya çalışıyorlar.

Ben böyle düşünüyorum ve gördüğüm örnekler de bu durumu pekiştiriyor..

Şaman, Özge hanım sizin bahsettiğiniz ama kırsaldan şehre göçün yan etkileri. Bunu hiçbirimiz istemiyoruz ama hiçbir hükumet buna karşı bir tedbir almıyor. Kırsalı kalkındırmaya uğraşmıyor. Onlar açken daha kolay oy veriyorlar. Bu insanların mecbur kalıp büyük şehirlere göç etmesi hepimizin utancı. Zaten bir nesil önce oluşan maganda ve zontalar tam da bu kesim, şimdiki ikinci nesil köy göçmenleri de apaçi oldu. Bir sonraki nesli göreceğiz. Bu insanların çoğu mecburiyetten geliyor, onlara da bizi zorlamadıkça istedikleri gibi yaşam hakkı tanımalıyız.

Belgi Saygı, Açıkçası ne dersek diyelim ne yaparsak yapalım yaşıyorlar, yaşıyoruz. Böylesi durumları ötelemek yerine içine almak günümüz koşullarında en iyi tutum olur kanaatindeyim. Ya da hiç umursamadan, görmeden yaşamaya bakın. Bu da zordur sanırım. En azından onların mazeretleri var görmemişler. Ya içinde büyüyen görgüsüzler? Onlar bizden deyip sineye mi çekelim? Kendimize gösterdiğimiz özen aslında kendimizde dahil hepimizin sonu oldu yani oluyor. . . Şaman Bey'in bahsettiği tedbirsizlikten bahsediyorum. Tedbirsizlikten de öte işlerine gelenden. .

Aslında "Cahil Cesareti" diye tabir edilen davranışlar sergilendiği için bu tarz sorunlar cereyan edip ve onların da bu cesaretleri göze batmalarına sebep oluyor olabilir. Buradaki "cahil" kelimesi hiç kimseyi küçümsemek anlamında değil sadece ortamları bilmediklerinden kaynaklanıyor ki büyük şehirlerde yaşayan insanların bile bilmediği onca şeyler var.
  • Paylaş
Ben böyle bir durumdan rahatsız olmuyorum.

Küçük bir şehirde, aile baskısı, mahalle baskısı, dedikodu, sosyal çevrenin/ortamların yeterli olmayışı vb. sebepler yüzünden istediği gibi yaşayamamış bir insanın, büyük bir şehre gelip var olan imkanlardan yararlanması ve istediği gibi yaşaması gayet doğal bir şey.

Bence başkaları adına üzülmek ve sinirlenmek yerine kendi hayatınızla ilgilenin. Eminim ki başkaları da sizin bir şeylerinizden rahatsız oluyordur. Herkesi memnun etmenin bir formülü yok ne yazık ki.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

137 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları