Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben 11.sınıf öğrencisiyim. Üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum. Bu bölümü bitirdikten sonra akademisyen veya formasyon alıp öğretmen olabilir miyim? Bu bölümün iş imkanları nasıldır?

Her iki sorunun da cevabı evet. Zaten çevremde gördüğüm kadarıyla bu bölümden mezun olanların yaptığı bu. %90 formasyon alıp öğretmenlik yapar. Amacınız öğretmenlik yapmaksa ama İngiliz edebiyatıyla ilgiliyseniz İngiliz Dili ve Edebiyatı okumanız daha mantıklı. Çünkü eğitim fakültesindeki İngiliz edebiyatı dersleri çok kısıtlıydı, yaklaşık 4-5 ders vardı toplamda.
  • Paylaş
Listede gördüğünüz bölümlerden mezun olanlar, pedagojik formasyon almak ve KPSS'den atanmaya yetecek puan* almak kaydıyla İngilizce Öğretmeni olabilmektedir. Akademisyen ilanları için yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ bağlantısında arama kısmına İngilizce yazıp aratırsanız şu an ilanda olan yaklaşık 40 kadro olduğunu göreceksiniz. Öğretmen atamalarındaki minimum puanlara ise personel.meb.gov.tr/sayisal_veriler.asp... bağlantısından ulaşabilirsiniz. Özelde durum nedir bilemiyorum. Bu konuda özel okullar ve vakıf üniversitelerinde çalışan İngilizce öğretmenleri, okutmanlar ve akademisyenlerden yardım almalısınız.

*Atanmaya yetecek puandan kasıt, İngilizce Öğretmeni kadrosuna başvuran adaylar içindeki sıranızla ilgilidir. Varsayalım 420. Sıradasınız. En az 420 kadro açılması durumunda atamanız yapılacaktır. Genelde ufak tefek esnemeler olur ama 5-10 kişiden fazlası olacağını zannetmiyorum.

İngilizce
  • Paylaş
Dostum, açık konuşmak gerekirse, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün iş imkanlarının çok kısıtlı olduğunu biliyorum. Sebebi ise en eskiden beri her üniversitede açılan bu bölümün bir sürü mezun vermesi ve artık eskisi kadar hızlı bir büyüme kaydeden bir bölüm olmaması. İngiliz Dili ve Edebiyatı özellikle üniversitede kalıp akademisyen olmak isteyenler için piyasanın oldukça sıkışmış durumda olduğu bir bölümdür. Sebebi aynı şekilde, on yıllardır bir sürü mezun verilmiş ama artık eskisi kadar hızlı bölüm açılmıyor ve yeni akademisyenlere büyük ihtiyaç yok. İngiliz dilinin bir başka problemi ise piyasa da İngilizce ile ilgili işleri yapmaya hazır sayısız kaliteli ve kalitesiz elemanın olmasıdır. Örneğin bir özel okul iyi ücretle çalışacak kaliteli bir İngilizce öğretmeni bulmakta hiç zorlanmaz çünkü piyasa bunlarla dolu... Aynı şekilde kalitesiz ve ucuza çeviri yaptıracak bir şirket bedavaya çalışacak eleman sıkıntısı yaşamaz çünkü çat pat İngilizce bilip çeviri yapacak binlerce kişi sıradadır. Tabi ki bu İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan birisinin iş bulamayacağı anlamına gelmez ama kendisini inanılmaz geliştirmek zorundadır ve "ben sınavları geçeyim sonra hazır işim" gibi birşey kesinlikle söz konusu değildir. Kendini çok çok iyi geliştirirsen tabi ki benim bu yazdıklarımı da haksız çıkarabilirsin. Bir de ingilizce alanında özel üniversite - devlet üniversitesi uçurumu korkunçtur. Üniversiteden birşey öğrenmeden mezun olma riski yüksektir ve bu durumda yukarıda anlattığım sebeplerden diploma bir işe yaramaz. İngiliz Dilini, sadece ömür boyu maddi ihtiyacı olmayan ve sadece kendini geliştirmeyi amaçlayan arkadaşlara tavsiye ederim.
  • Paylaş
Bence cok iyi bir bölum ve önü de açıktır . Hakkında hayırlısı olsun
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

275 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt