Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben 9.sınıf öğrencisiyim hayatımda hiç matematik dersine çalışmadım ve hep başarısız oldum. Şimdi ise çok ilgi duyuyorum, seviyorum ve yapmak istiyorum lakin çevremdekiler sayısal zekan yoksa uğraşma, kafan basmıyorsa bırak gibi şeyler söylüyor. Sizce başarılı olabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

Zekanın geliştirilebildiği küçük boyutlar haricinde hurafedir ama ilgi duyuyorsanız tabii ki hevesle sarılıp öğrenebilirsiniz. Lise matematiğini anlayabilmek için üstün bir zekaya gerek yoktur. Liseye kadar gelebilmiş tüm öğrencilerin zekası o seviyedeki matematiği anlamaya yeter. İstek ve azmin elinden matematik de kurtulamaz. En zeki sınıfta öğrenir, orta zeki evde çalıştığında öğrenir, en az zeki olan da özel ders yardımıyla öğrenir.
 • Paylaş
1

Eray Özkoç, Yorumunuz için ve bana yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim...

Alakası yok saçmalık.İnsanın kafasının basmadığı birsey yok demek yanlış. İnsanın sevmedigi birsey var demek daha dogru gibi.Sevmeye başladıysan, ilgi duyduğun konu hakkında bilgi açlığı yaşiyorsan başarılı olma ihtimalin kesin gibidir. Yok senin kafan sözele basiyo, yok bunun kafası sayisala basiyo falan bunlar hurafe.İlgi duydukların ve duymadıkların vardır. Hoşlandığın ve bilgi açlığı cektigin, ilgili konuda uzmanlaşmak istedigin her konuda başarılı olursun bunun sayisali sözeli yok.

Biri cikip diyor sen sözel zekalisin sen sayisal zekalisin. E tamam o zaman peki adam YGS LYS' ye girip nasıl birinci olup sözeli sayısalı full cekip cikiyor? Bu adam bunları zevk alarak yapmasa günde 12 saat orda oturup ders calisirmi? Makine mi lan bu? Simdi soyleyin bana bunları full cekip cıkıp cikan adam sayisal zekali mi sözel zekali mı?
Bunlar hep eğitim sistemimizin şacmalıkları.
 • Paylaş
1

Eray Özkoç, Çok teşekkür ederim çok saolun bana yol gösteridiniz için.

Çevrendekileri bir kenara bırak inanıyorsan her şeyi yaparsın.
 • Paylaş
Tüm diğer zekalardan ayrı sayısal zeka diye birşey olduğuna inanmıyorum. Dil öğrenmekte sıkıntı çekmeyen (yabancı dilden değil bebeklikte öğrenilen ana dilden bahsediyorum) herkes standard seviyede bir matematik öğrenebilir ve başarılı olabilir. Matematik konusunda başarılı olmamanın nedeni büyük olasılıkla şimdiye kadar ilgi duymamış ve emek harcamamış olman ve ne yazık ki sistemimiz bu ilgisizliği matematik diye anlattığı sıkıcı şeylerle ve toplumumuz matematiğin ancak doğuştan üstün olan bir üstün azınlık tarafından yapılabilineceğini söyleyen mitlerler teşvik ediyor (Örneğin bu tür bir yaklaşımın olmadığı Hindistan'ın matematik başarısı bence bu şekilde açıklanabilir). Sever ve emek harcarsan geriden geldiğin için biraz zorlanabilirsin ama belli bir süre sonra matematikte başarılı olursun.
 • Paylaş
Matematiğin temel konularını sağlam bir şekilde öğrenirsen (Sayılar, üslü, köklü, rasyonel sayılar vb) gerisi gelir.
İnsanın zekası fevkalede olmayabilir
Ama yapamaz denilmez
Geç yapar, zorla yapar, ama eninde sonunda yapar.
Temel konuları bol soru çözerek pekiştir
Gerisi gelir
 • Paylaş
1

Eray Özkoç, Çok saolun bana yol gösterdiğiniz için

Öncelikle kafan basmıyorsa bırak yerine sıkıldığında bırakmanı tavsiye ederim.
Başarılı olamazsın diye bir şey yok, olamaz da...
Şimdi gelelim senin asıl mevzuna benim önerim;
Planlı çalış, dershaneye gitmeni tavsiye ederim fakat gitme imkanın yoksa eğer kendi başıma halledebilirim diyorsan eğer Youtube'da ve çeşitli eğitim sitelerinde matematik eğitimi veren kanalar, siteler var.
9. Sınıf öğrencisi olduğun için Şenol hoca ve Ekol Hoca'yı dinlemeni şiddetle öneririm...
Ve yapamadığın soruları da kafana takıp durma -sonuçta herkes bu işi anasının karnında öğrenmiyor-çevrendeki matematikle uğraşan arkadaşlarına danışmanı öneririm.
Yalnız en önemlisi kesinlikle tekrar et, pratik yap, mantığını kavra yoksa ara verirsen belirli bir zamandan sonra hepsini unutabilirsin.
Yolun açık bahtın bol olsun. . .
 • Paylaş
Zeka gelistirilebilir bir yetenektir. Kendini gercekten zorlarsan ilerleyebilirsin. Fakat bu konuda dogustan yetenegi/zekasi olan insanlarin saniyeler icinde yaptiklarini senin belki gunlerce yapabiliyor olman sevkini kirmasin. Tabi einstein in su sozunude dikkate almak gerekir:

Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.
 • Paylaş
1

Eray Özkoç, Ben şöyle düşünüyorum ortaokul ve ilkokuldayken hep sözel derslere çalıştım.Bu yüzden sayısal zekamın gelişmediğini düşünüyorum bu doğru olabilirmi?

Merhaba öncelikle sorun çok doğru yere ulaştı çünkü tıpkı şuan senin hissettiğini bundan yaklaşık 8 yıl önce bende hissediyordum liseye kadar matematiğin neredeyse berbatti yapamıyordu yapamadikca da o derse çalışmak için herhangi bir arzum kalmamıştı sana tavsiyem etrafındakileri boşver matematik sanıldığı kadar zor değildir hem artik sende dersi sevmeye ve ilgi duymaya baslamissin bu cok onemli bir adim konuları öğrendikten sonra soru çöz ve bu sorular olabildiğince basitten zora doğru ilerlesin her konudan sonra olabildiğince soru çözmenin öneririm sonrasında matematikten bir testi fulledigini görünce hem çalışma isteğin artacak hem de konuları pekiştirmiş olacaksın ve matematik artik senn için bir problem olmayacak çalışmalarında başarılar dilerim
 • Paylaş
1

Eray Özkoç, Çok saolun bana yol gösterdiğiniz için

Çok saçma kafan basmadığı için değil eskiden senin de söylediğin gibi matematik dersine çalışmadığın için ve ve ilgi duymadığın için başarısızdın. Şimdi ise her şey daha kolay ilgi duyup seviyorsun ve bunu yapmak istiyorsun şimdi başarılı olmaman için önünde hiçbir engel yok.
 • Paylaş
Henüz lise eğitiminin başındasın.Lisede son senelerinde olsan ya da sınava hazırlanıyor olsan sana hiç uğraşma derdim.Ancak daha yolun başındasın. Aynen bende senin gibi liseye başlayıncaya kadar matematik öğretimine pek fazla ilgi duymazdım.Matematik benim için sadece sınavlarda yüksek puan almamı sağlayacak bir dersten başkası değildi.Ancak lisede ben de çok ilgi duymaya başladım.Sanırım bu durum birazda eğitimcilerimizle alakalı. Sana diyebileceğim bu disiplini seviyorsan vazgeçme sakın. Daha önce başka bir soruda da söylemiştim. Olabildiğince sevdiğin alanlara yönlenmeye çalış. Gerçekten üniversiteye başlayınca pişmanlık duyuyorsun. Unutma , hayat bir matematiktir.Bizim varlık sebebimiz , yaşamamız, ihtiyaçlarımızın karşılanması... Hayattaki her şey bir matematiktir.Saysal zekan yok diyenlere sakın aldırma. Daha yolun başındasın. Düzenli bir çalışmayla ve tabi bu disiplini sevdikçe , emin ol gerisi çorap söküğü gibi gelir. Yolun açık olsun.
 • Paylaş
Hayatta insanın isteyip başaramadığı hiç bir iş yoktur. Sadece otur ve kendi Kendine hayal kur. Seni hangi iş grupları çekiyor. Yada hangi meslek grubunu olmak istiyorsun. Bunu düşün ve buna göre kendi yönlendirirsen Daha iyi olur ve şunları aklımdan çıkarma Abraham lincoln hayatı başarısızlıklarla doludur ama çabası sonucu amerika başkanı oldu veya edison ampul Pes etmeden çalışarak buldu. O yüzden çevrende ki insanları hayatının önemli kararlarıni vermen de Söz sahibi Yapma derim. Başarılar
 • Paylaş
Aslında problem geçmişten kaynaklanıyor. Hayatında matematiğe hiç ilgi duymadığın için çalışmadın ve doğal olarak başarısız oldun. Çalışmamanın bir çok sebebi olabilir. Sebep senden veya dış çevrelerden de kaynaklanıyor olabilir. Bu önemli değil. Önemli olan matematiksel zekanın gelişmişlik düzeyidir. İlgi duymakla iş bitmiyor malesef. Matematiği seviyorsan çok çalışmalısın. Çevrenin havadan sudan söylemlerine kulak asmamalısın. Şuraya da dikkat etmek gerekir: Bir insanın sözel ya da sayısal zekası eşit oranda olamaz. İllaki biri diğerine göre daha baskındır. Yani şunu demek istiyorum: Bir insan hem matematik öğretmeni hem de yazar olabilir. Ama her ikisinden aynı oranda başarılı olmasını bekleyemeyiz. Farklı oranlarda başarılı olmasını bekleriz. Bu oranlar başarısızlığı temsil etmez. Sadece diğer alana göre daha az başarılı yapar. Senin matematikte başarısız olmanın sebebi sözel zekanın baskın olması değil. Geçmişte yanlış yönlendirmeler ile senin ilgini çekmeyişi olabilir. Şimdiye odaklan; Hangi zekaya sahip olursan ol baskın zeka oranların birbirine yakın olmalı. Sözeli sevmiyorsan ama sözel zekan baskın ise bunu matematiksel zeka ile minimize etmelisin. Yani sözel zekaya sahip sayısal zekaya ilgili birinin en üst düzey zeka oranı;

sözel %51
sayısal %49 olmalıdır, diye düşünüyorum...

Bu yolda ne mi yapmalısın, ilgi duyduğun şeylerin peşinden koşup gerekirse sabahlamalısın. . .
 • Paylaş
İlgin varsa sevdiysen zaten yapmışsındır . Matematik okuyorum matematik zekası diye bir zekadan söz edemem tamamiyle ders çalışmayı sevenler yazmayı sevenler için ayrılmış kutsal bi bölüm ters köşe yapıyor yani :) hesap yapmıyosun ezber yapıyosun seviyosan oku :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

360 Görüntülenme15 Takipçi13 Yanıt

Konu Başlıkları