Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben başta İngilizce olmakla birlikte yeni diller öğrenmek istiyorum ama en çok da konuşma yani pratikte sıkıntı çekiyorum. Bunu kendi kendime çalışarak nasıl üstesinden gelebilirim?

İzlediğin yabancı, dizi film repliklerini tekrar etmek işe yarar bir yöntem olabilir. Ama pratik için illa biri olmalı yani ya. Ne bileyim, artık o kadar uzun süredir İngilizce'ye sahibim ki yabancı dil olarak düşünürken bile İngilizce düşünüyorum, ki zaten dilde sıkıntıdır kendi dilinde düşünüp cevaplamaya çalışmak, o sıkıntıyı uzun süredir aştım ben. Bol bol dizi film izleyip günlük konuşmaları dinlemek faydalı olacaktır ama.
  • Paylaş
Dili anadili olarak konuşanlarla pratik yapmadığınız sürece pratiğinizde bir ilerleme olması beklenemez. İngilizceyi New Yorklular hariç herkes şiveli konuştuğundan biriyle konuşurken önce anlamakta zorlanırsınız ve dinlerken probleme çözüm düşünmek yerine kafanız duyduğunuz köylü şivesiyle meşgul olur. Konuşma sırası size geldiğinde ne cevap vereceğinizi düşünme aşamasına geçersiniz. Yabancılarla pratik yapmaktan başka çözümü yok bunun. Sular seller gibi Almanca biliyorum ama senede en azından bir hafta pratik yapmazsam feci şekilde pratiğimi kaybediyorum.
  • Paylaş
Bu herkes için sorun. Ama bir canlıyla etkileşim içine girmeden o otomatikliği elde etmek çok zor. Ben öğrencilere kendi kendilerine konuşmalarını söylüyorum, düşünceleri Ingilizce'ye kaysın diye. Türkiye'de yaşıyoruz ama Amerika'da yaşıyormuş gibi davranmak o kadar da zor değil. (Ev sınırları içinde) Sadece film yada dizi değil bütün yayınları İngilizce takip edin. Ben İspanya İspanya'da kaldığım dönemde sadece televizyon seyrederek o dili öğrendim. Yeri geldi kaşif Dora izledim. :) Belki de çocuk gibi davranıp hiç bir dil bilmiyormuş gibi sadece dinlemek en iyisidir. Bir zaman sonra zaten konuşmak kolaylaşacak. Bunu da internette yapmak hiç zor değil. İnanın konuşmaya başlayınca ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.
  • Paylaş
Aslında iki dili aynı anda öğrenmekten daha ziyade önce İngilizce diline odaklanmanı tavsiye ederim. Daha sonra diller arası mantık kurma sistemi sayesinde diğer yabancı dilleri özellikle Latin dilleri öğrenmen daha kolay hale gelebiliyor. Şunu unutmayalım bir dili öğrenmekteki en büyük engel kişinin kendi ana dilidir ( Türkçe özellikle ). Ben öncelikle tek bir sisteme inanırım. Bol bol çeviri ve bol bol kitap okumak ve kelime analizleri. Bunun için önce yıllarını vereceksin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

59 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları