Bilmek istediğin her şeye ulaş

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü için uğraşıyorum. Koç Üniversitesi'nde yan dal olarak Makina Mühendisliği okuyabilir miyim?

İki bölümü de çok seviyorum.Düzenle
Makina mühendisliği yan dal olarak okunmak için fazla geniş bir alan.Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak, makina mühendisliğinden makina teorisi, kinematik, makina elemanları, sistem dinamiği, kontrol vb. konularda dersler alıp mekatronik ve robotik konuları üzerine çalışabilirsiniz.
  • Paylaş
Yan dal olarak makine mühendisliği okuyacaksan piyasada nerdeyse hiçbir işine yaramaz. Bildiğim kadarıyla sertifika tarzı bir belge alıyosun o kadar. Ha ama yan dal okumak tabiki de faydalı ve güzel birsey. Ama bana sorarsan yan dal okumaktan ziyade çap ( çift anadal programı ) yapman daha mantıklı. Mezun oldugun zaman hem makine hem bilgisayar mühendisi olarak mezun olabilirsin. Tabi bunu yapmak için üniversite yönetmeliginde yazan GNO ( genel not ortalaması ) nı yakalaman lazım. Bu da her babayiğidin harcı degil. Eğer koç üniversitesine gidip yan dal yapacaksan üniversitenin web sitesindeki mühendislik fakültesinin yönetmeliğini okumalısın.

Sen yine de ÇAP yapmayı bi daha düşün.
  • Paylaş
4

Kerem, Aslında Benim için belge falan önemli değil. Ben makine mühendisliğinin bilgisini almak istiyorum ve kendimi geliştirmek.

Ömer, Tabiki de ben saygı duyuyorum fikrine gayet güzel birsey sadece makine mühendisligi konusunda daha detaylı ve doyurucu bilgi alabilmen için CAP meselesine degindim.

Kerem, Teşekkür ederim

Halit Güder, Yerinizde olsam, bilgisayar mühendisliğiyle alakalı bir bölümde yan dal okumayı tercih ederim. Endüstri veya Elektrik-Elektronik olabilir.

Bende ilk başta senin gibi kararsızdım. Bilgisayar müh. Makine mi diye büyük bi ikilemde idim. Daha sonra bilgisayar konusunda kendimi bireysel olarakta geliştirebileceğimi fark ettim ve makine müh. Yöneldim. Makine müh. Çok geniş kapsamlı bir daldır. Buna bağlı olarak zorluk dereceside artmaktadır. Bana kalırsa makine müh. İle başlayıp bilgisayar konusunda kendini geliştirmeni tavsiye ederim.
  • Paylaş
Yandal konusunda hiçbir fikrim yok ancak anadal programını gönül rahatlığı ile önerebilirim. Anadal programı ile 2 diploma sahibi olursun.İlk olarak okuman gereken döküman, okuduysan ne ala, Koç Üniversitesi çift anadal yönetmeliği
=>registrar.ku.edu.tr/sites/registrar. Ku....
Sorunun cevabı yasal olarak evet. Anadal konusunda mühendislik fakültesi sorun çıkarmaz ve bölümler arasında genellikle kabul oluyor. Şartlar sağlandıktan sonra tabi.
Daha sonra aradaki fark derslerini öğrenmen gerekir. Bunun için de Koç'ta mühendislik fakültesinden birisini bulup detaylı konuşman gerekir. Çünkü fark dersleri okulunu muhtemelen uzatacak. İki arkadaşım (anadal devam ederken yenilenen yönerge yüzünden) dönem uzatmamak için Elektrik-Elektronik Mühendisliği anadal programından 3. Dönem sonunda vazgeçmişlerdi.
Ben, Havacılık Elektrik-Elektronik okudum. 2 üst devreden birisi 2 yıl okulu uzatması koşuluyla Endüstri'den, alt devrem 1 yıl uzatmalı koşulla Elektrik-Elektronik, Tanımadığım bir arkadaş da 3 dönem uzatmalı olarak Malzeme mühendisliğinden diploma aldı.
Bölümüm mühendislik fakültesi dışında olduğu halde bu kadar rahat geçişler vardı. Tabi Koç Üniversitesi'nin tutumu nasıl olur bilemem.
Bu konudaki her problemi kabul edebilirim diyorsan gerisi tamamen sana kalmış. Makina mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ile birleşince okul sonrası sana hangi kapıları açacak... Bu konularda fikrin eğitim süren boyunca sürekli gelişerek değişecektir emin olabilirsin.
  • Paylaş
Bence bu kadar uzak alanlardan yan dal seçmeyin. Bir mesleki düşünüşün, disiplinin oluşmasını engeller. Hem o hem de o diye birşey olmuyor hayatta. Bir işte en iyi olmak günümüzde daha önemli. Bilgisayar müh. Okuyacaksanız destekleyecek bir alan yan dal olarak seçilmeli. Şahsen ben yerinizde olsam matematik yan dal seçerdim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR