Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok saygılı, efendi, çalışkan ve uysal biriyim ama dışlanıyorum. 2 kez sınıf değiştim. İkisinde de dışlanıyorum ama kursta çok iyi arkadaşlarım var. Acaba okulda dışlanmamın sebebi ne olabilir?

Üniversiteye kadar 10 okul değiştirmiş biri olarak probleminizin nedenini sınıf değiştirmek olarak görüyorum. Gençlerin daha küçük sınıflardan beri arkadaşlıkları var, bir çok ortak anıya sahipler ve yeni geleni aralarına almakta zorlanıyorlar. Gayet normal bir durum, sadece gençliğinizde değil ileriki yaşlarda da başınıza gelecek. Dershanede arkadaş bulmanızın nedeni ise oraya insanların yıllardır devam etmiyor dolayısıyla köklü arkadaşlıkların olmadığı bir ortam olması olacaktır. Yanlış anlamayın orada kurduğunuz yeni arkadaşlıklarınız da bir gün köklü arkadaşlık olabilir.

460 kişilik Facebook arkadaş listemde bir tane bile ilk, orta okul, lise arkadaşım yok, çok da eksikliğini hissetmiyorum. Siz de dert etmeyin, kursta başlayan arkadaşlıklarınızın bir kısmı üniversitede de sürecek, hatta üniversitede kader birliği yaptığınız bir yığın yeni arkadaşınız olacak. Madem dışlanıyorsunuz siz de derslere daha sağlam asılın...
  • Paylaş
Tahmin ettiğim kadarıyla sessiz sakin birisiniz. İçine kapanık fazla çevresiyle ilişkisi olmayan belki de yanılıyorum. Ama eğer öyleyse dışlanma sebebiniz bu olabilir . Birilerinin hadi gel sen de içimizdensin deyip sizi aralarına almasını bekleyemezsiniz. Bunun için biraz atılgan olmak gerekir (tabii denge önemli). Dediğim gibi tahmine dayanarak söylüyorum .
  • Paylaş
Saygının çoğu olmaz. Saygı gereğinden çok olduğunda kendinden yer, gereğinden fazla verilen bu saygının dönüşünün saygısızlık olması pek normaldir.
Başka bir anlamda kendine saygı duymamakla, bol keseden yemekle eş tutabiliriz bu durumu.
Ve kesinlikle sağlıklı bir insanın uysal olması gerekli değildir. Hayırsa hayırını savunabilmelidir o insan.
Kaç defa sınıf, mahalle, ülke değiştirirseniz değiştirin bu her yerde böyledir. En azından makro dünya düzeni içerisinde yeriniz pek dardır.
Bu durumu değiştirmenin tek yolu kendiniz. Uygun bulduğunuz bir yerinizden çimdiklemeyle başlayabilirsiniz. Veya sizi harekete ne geçirecekse...
Ama illaki kendi dünyanızın duvarlarını boyunuzu aşmayacak bir ölçüde örmenizi tavsiye ederim.
Malum gizem günümüzün en trend dışa vurumu. Gerçek olmanıza gerek yok. İyi oynayın, kazanmanın zor olmadığını göreceksiniz.
Belki bir başınıza zorlanabilirsiniz, Yaşadığınız coğrafya, apartman, müstakil koşullarına uygun evcil bir hayvanla toplum karşısında bir imaj çizmeye başlayabilirsiniz.
Tavsiyem ruhunuza uygun sakin bir köpekle yaşamaya başlamanızdır. Bknz. Golden dogs
  • Paylaş
Yaşına göre verilebilecek cevaplar değisebilir.
Ama bu gune kadar hep cevresi genis biri olarak (övünme amacı gütmemekteyim) sana verebilecegim tavsiye
Özgün bi kisilik oluşturman,
Sadece sana has olmalı ve genelin dısında bi kişilik olmalı
Ve asla kösene çekilmemen.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

142 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları