Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ders çalışmak için hiç isteğim olmuyor, ders çalışabilmem için neler yapmamı tavsiye edersiniz?

Sözel bölümü öğrencisiyimDüzenle
Kimsede ders çalışma isteği olmaz ama çalışmaya başlayınca devamı gelir. Hayal kur öncesinde geleceğini, o zaman zorunlu olduğun gelecek aklına ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadan çalışmış olacaksın.
 • Paylaş
Bu çok derin bir konu, umarım sitedeki psikiyatr ve psikologlar fark ederler bu soruyu. Kendimden pay biçerek bazı tavsiyeler de bulunabilirim.

Çok kötü bir öğrenciydim ben ve aynen sorduğunuz gibi ders çalışmak hiç içimden gelmezdi, ite kaka lise bitti, ancak gelin bana sorun o lise nasıl bitti. Zaten sorun ortaokul ile lise arasında oluyor. Birçok basit sebebi var. Birincisi ergenlik, ikincisi dikkat dağınıklığı, üç isteği uyandıramama, dört aile içi sorunlar. Bunlar aslında basit sorunlar ama 12-17 yaşında bir çocuk için büyük sorunlar.


Ergenlik sorunları ile baş etmede maalesef ergen bireyin yapacağı çok şey yok. Asıl iş aileye düşüyor, çünkü o kadar hormonu dana ya versen ölür yaw, ergen ne yapsın yani. Üzerindeki o deli enerjiyi uzun yuruyusler, eğlence,spor ile attıktan sonra ders çalışırsa daha uzun konsantre olabilir.

Dikkat dağınıklığı, eğer klinik bir sebep yoksa dikkat dağınıklığını öğrenci kendi çözer. Konuları parçalayıp çalışmak bunlardan biridir yani çalışma süresini kısa tutup konuyu bölüm bölüm çözmek. Bir diğer yöntem ise aklınızda takılan başka bir sorun varsa önce ona odaklanmak çözülebilir ise çözmek, çözümsüz ise bununla bir süre daha yaşamaya alışmak ve önceliği derse vermek, tv ve pc nin sürekli açık olması dikkati dağıtır. Ses yine olumsuz etkiler bu gibi engellerden kurtulun.

Isteği uyandırma, bildiğin gaza gelme, kendini gaza getirme. O okul bitmezse boku yedin diyim Ben sana diyerek o gaz anlarında çalışmak.

Aile sorunları, bu konuda genç bir insanın yapabileceği çok şey yok, bırak onlar birbirini yesin, evde olup biten senin yüzünden degil, her ne oluyorsa olduğunda yasa sonra ya tasima, aile muhakkak çok önemli ancak bireyin gücü neye yetiyorsa o kadar bu konunun içinde olmalı.
 • Paylaş
Çalışmak istemediğin zamanlarda ileride ne olmak istediğini ve ne yapmak istediğini düşün..
 • Paylaş
Önüne bir hedef koymalı ve bu hedefe ulaşabilmek için ders çalışman gerektiğini bilmen gerekli, en azından ben böyle yaklaşıyorum. Her nasıl bir yandan da girişimcilik tecrübesi kazanmaya çalışsam da benim için daha profesyonel bir girişimcilik hayatı için hedefime ulaşmalıyım, ulaşmak için ise şuan sorumlu olduğum derslerin altından başarıyla kalkmam lazım. Derslerine işinmiş gibi odaklan ve işini iyi yapan biri olman gerektiğini bil, sonuçta senin derslerinden başka sorumluluğun yok en azından şimdilik. Eğer hazır sorumluluğun yokken bunları başarman için çok büyük bir zaman var karşında, sorumluluğun olduğunda farkına varacağın şeyler için o zaman çok geç olacak, şimdiden ileriye dönük planlar yapmanın zamanı diye biliyorum.

Hayallerini kur, hedeflerini gözünün önüne getir ve o hedefe ulaştığında nasıl mutlu olacağını hissetmeye çalış, ders çalışmadan önceki en büyük motivasyonum bu. Eğer benim gibi hem girişimcilik ya da başka bir şeylerle uğraşıyorsan hem de dersler gibi sorumlulukların varsa iki cambazı bir ipte yürütmeyi bilmen gerekir, bu da belirli sorumlulukları beraberinde getiriyor. Sosyal ortamını biraz azalt, hiç arkadaşlarınla buluşma, gezme, tozma demiyorum tabii ki onlarda ihtiyaç ama dediğim gibi iki cambaz varsa bu oyunda bir şeylerden fedakarlık edilmesi şart. Sonuçta hayatımız gezmek, eğlenmek, sürekli muhabbet üzerine kurulu olmayacak, şimdiden bunun farkına varmalıyız ama bu böyle diye stresede kapılmamalıyız.

Kendini motive et ve kendine iyi davran, başarılmayacak şey yok. Sonuçta etrafımızdaki her şey bizden çok daha fazla zeki insanlar tarafından oluşturulmadı, bizde bir şeyleri başarabilir, değer yaratabiliriz. Sevgiler :)
 • Paylaş
Elbet çalıştığın zaman geliyor, örneğin ben; lise 2 de kaldım, derslerle işim olmazdı, okula sırf ortam için giderdim o dönemler. Şimdi sınava 1 yıl kaldı ve zaman azalmaya başladığı için durumun ciddiyetini yavaş yavaş kavrıyorum. Şuan her ne kadar sevmesemde derslere kendimi sıkmıyacak derecede çalışıyorum. Bunu sağlayan en büyük etki; hemen hemen her gün okulda öğretmenlerin lgs lys hakkında konuşmaları, motive etmeleri, durumu kavramamızı sağlıyacak şekildeki konuşmaları olmuştur.
 • Paylaş
Ataleti yenmen gerek , yani uçurumun kenarındasın biri seni iste aşşası full ders hemen başlarsın çalışmaya , atalet üzerine yazılan kitaplar var. Bu konuşmak gibi şimdi 10km marotona katılamazsın önce antreman yapman gerekir. Zihin kullanımı ve odaklanmada bu şekilde olur.Zamanla daha uzun süreler ve sıkılmadan devam edebilirsin
 • Paylaş
Yaptığın işten ne kadar zevk alırsan o kadar kolay olacağına eminim , az da olsa :)
 • Paylaş
Bir amacın varsa zaten o amaca ulaşmak için illa ki ders çalışırsın :)
 • Paylaş
canı hiç ders çalışmak istemeyen ama ders çalışmak zorunda olan bir sayısal öğrenci olarak konuşuyorum
ders çalışmaya sen kimsin ya benim mi hevesimi kıracaksın hadi gel kımooon diye diye başlıyorum .. konu matematik olunca uğraşmaktan zevk alıyorum ama biyolojiye gelince bazı şeyleri kafadan uydurup her şeyi kendi mantığıma uydurunca olmuyor (yani kesin sonuçlar istiyorum her neyse) kısaca kendini şevklendir

ama her şeyi geç bir hedefin olmak zorunda yoksa ben boşuna çalışıyorum diyip elini kitaba sürmezsin. Mesela ben geçen yıl ders çalışmak kim ben kimdi gene bu sene iyiyim ...

bazen de açıyorum test kitaplarından birini bakalım bir şarkıda kaç soru çözücem ya da 3 soru çöz bir fındık fıstık şeker çikolata ... herneyse ondan ye böyle de zevkli oluyor
 • Paylaş
4

Betül, oo ders çalışmak uğruna gelsin kilolar o zaman =)

Sorumsorumsak, ders mi önemli kilo mu? hem ders çalışmak uğruna hepsi yakılıyor... :D

Betül, yakılıyorsa sorun yok =)

Sorumsorumsak, tabi benim için geçerli o :P

Çalışmazsanız bu vicdan azabını daha çok uzun yıllar boyunca çekeceğinizi düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz.
 • Paylaş
Enerji çalışmaları yapabilirsin :) unutma yapamayacağın hiç bir şey yoktur yeterki istemen yeterli + ben çok zekiyim ve bunu başarabilirim..vs işe yarayacaktır ;)
 • Paylaş
Aslında ilk önce çalışmayı isteyebilirsin.. hacı hoca nefesi ile istemeye kalkma olmuyor ben denemedim gerçi deneyenleri gördüm :) bu arada ezber yapma tabi bu durum çalışmayı istedikden sonra geçerli.. bugun yarın çalısırım diye kandırma kendini bunu diyorsan zaten kesin çalışmazsın. kısa sozün lafına gelecek olursak hedefin için çalış iste... istedikden sonra ebem bile yapar diyebilirsin :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1864 Görüntülenme16 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları