Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben Franklin etkisi nedir?

Daha etkili iletişim kurabilmek için, zararsız Psikolojik hilelere başvurabiliriz. Bunlardan bir tanesi, "Birinden Sizin İçin Birşey Yapmasını Sağlamak"
Peki iletişime katkısı nedir ve neden "Benjamin Franklin Etkisi" olarak anılıyor?
Benjamin Franklin, kendisinden hiç hoşlanmadığını bildiği bir adamdan, çok nadide bir kitabı ödünç almak ister, adam kitabı kendisine ödünç verdiğinde ise, içtenlikle teşekkür eder ve bundan önce kendisi ile iletişime yanaşmayan bu adamla, iyi arkadaş olurlar.
Bilimadamları, teoriyi test ettiler ve, kendilerinden kişisel yardım talep edilen kişiler tarafından, edilmeyen grup üyelerine göre, daha adil değerlendirildikleri sonucuna ulaştılar.
Ricada bulunduğunuz kişi, talebinize yerine getiriyorsa, bunu sizin hak ettiğinizi düşündüğü için yapıyor ve böylelikle de, olumlu duyguların pekiştiği varsayılıyor.
Çeviri: Seda Bilir
  • Paylaş
Ben bu etkinin sadece iyilik yapan tarafından geçerli olduğunu düşünüyorum. Mesela özgüveni eksik olan, bir toplulukta varlıkları dikkat çekmeyen, fazla arkadaşı olmayan insanlar kabul görebilmek için çevrelerindekilere yardım etmeye çalışırlar. Ve bu insanlar genelde sevgi doludur, herkesi severler. Bu sevginin, belki kendilerinin bile farkında olmadan yaptıkları iyilikler sonucunda oluşması B. Franklin etkisi ile açıklanabilir. Aslında kabul görmek için karşındaki iyi mi kötü mü diye düşünmeden iyilik yapıyorsun, sonra da karşındaki sana değer vermese bile seviyorsun ve bu bir yaşam tarzı haline dönüşüyor. Dolayısıyla tersini düşünürsek, birinin seni sevmesi için sana yardım etmesini sağlayabilirsin.
Ancak yardım edilenin yardım edeni sevmesi hususunda böyle bir etki olduğunu düşünmüyorum. Yardım edilen kişi, kendisinin gerçekten ihtiyacı olduğu bir konuda talebi olsun olmasın destek görüyorsa, yardımcı olan kişiye karşı mutlaka olumlu duygular besleyecektir ancak aslında genelde başkalarının talepsiz olarak yaptığı iyiliklerin çoğu gereksizdir ve iyilik yapılan kişinin buna ihtiyacı yoksa, bu ilgiden ve yardımdan sıkılabilir. Dolayısıyla herzaman ulaşılabilen, fedakar, yardımcı insanların aslında hiçbir zaman yoklukları fark edilmez, kırgınlıkları hissedilmez.
  • Paylaş
Kısaca hoşlanılmayan, antipati duyulan bir kimseye iyilik yapınca kişiye karşı duyguların olumlu yönde değişme eğilimidir. Tersi duruma da Ben Franklin etkisi denilmektedir.

Bilişsel çelişki kuramına göre açıklanan bu durum aslında kişinin kendi düşüncesiyle açığa çıkar: "Smediğimhalde yardım ettim. Yardım ettiysem seviyorum, sevmediğim birine neden yardım edeyim? "

Ben Franklin etkisiyle, sizden hoşlanmayan birinden kendinize yardım etmesini dileyebilir ve belki onun sizden hoşlanmasını sağlayabilirsiniz. Eylem sonunda karşınızdaki size daha ılımlı bakabilir. Eğer aksine size karşı tutum ve fikirlerinde bir değişiklik yoksa kişi bilişsel çelişkiye girer. Yukarıdaki zikrettiğimiz cümleyi kendisine sorar ve rahatsızlık içine girer. Yani davranış ve düşünce birbirine uymaz, kişi bundan dolayı rahatsız olur. Olumsuz duygular gittikçe de dağılır.

Ben Franklin ismine gelince... Adı üzerinde, kavramı bulan Benjamin Franklin'dir.Bilim
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

822 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt