Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlarla geçerli sebeplerle fazla iletişim kuramamak beni asosyal bir kişi yapar mı?

Ben insanlarla fazla iletişim kuramıyorum, şu an 17 yaşındayım etrafımdaki insanların karakterleri, hayattan beklentileri, hobileri ve düşüncelerinin çok farklı olduğunu görüyorum ve arkadaşlık kurmak istemiyorum, kendime dost istiyorum acaba doğru mu düşünüyorum? Bu durum beni asosyal kişi yapar mı?Düzenle
Kendinizi doğru analiz ediyor olabilirsiniz, yani şu anda sizin yaşınızda olup hayat beklentisi çok farklı olan, zamanını boşa harcayan bir çok arkadaşımız var. Onlardan daha çok daha kaliteli ilgi alanlarınız olduğu için de paylaşımda bulunmak istemiyor olabilirsiniz. Bu düşünce yapınızda bir yanlışlık yok ama "iletişim kuramıyorum" farklı bir şey. İletişim kurmak karşınızdakine uygun işaretler kullanmaktır, bir ortak dil bulmaktır. Sırf yakınlaşmak için gereksiz yapılan geyiklerden bahsetmiyorum ama eğer aynı ortamda iseniz ve bu iletişimi kurmazsanız her zaman yalnız kalırsınız ve ayrıca dostunuzu bulma şansınız da olmaz çünkü dostluktan önce arkadaşlık kurmak zorundasınız.

Yaşınız küçük olduğu için durumu bu yönden ele aldım, çünkü ne yazık ki kendinizi soyutladığınız insanlar hayatınızın her evresinde karşınıza çıkacak, önemli olan onlardan kaçmak değil onlarla birlikte yaşamaktır. Ama sosyalleşmek uğruna vaktinizi gereksiz şeylere harcamaktan da bahsetmiyorum tabi ki. Zamanınızı doğru kullandığınızda kendinize vakit ayırmak için, özel zevkleriniz için de fazlasıyla imkan bulursunuz, bunları uygulamak için illa ki içinize kapanmaya ihtiyacınız yok. Hem şu hayatta ne kadar çok yaşanmışlığınız olursa, eserleriniz için beslenebileceğiniz o kadar çok malzemeniz olur.

Unutmayın herkesin bir şiiri yoktur ama mutlaka bir hikayesi vardır, hikayelerini dinledikçe belki siz onların yaşamlarını daha doğru bir yöne çevirmek için bir ilham verirsiniz.
  • Paylaş
Soruda şu kısmı anlamadım geçerli sebepleriniz varsa tercih oluyor ve iletişim kurmak istememeniz çok doğal, problem iletişim kuramamaksa iletişim becerilerinizi geliştirmenizi öneririm. Çeşitli grup çalışmaları oluyor. Ancak bu sizin tercihiniz ve sizi asosyal yapmaz. Gerçekten güveninizi kazanacak arkadaşınız olacaktır. Kendinize
zaman tanıyın.
  • Paylaş
Bu durum sizi asosyal kişi yapar ama bu mutlaka da kötü bir durum olmak zorunda değil. Çoğu bilim adamı ve sanatçı yalnızdır ki yalnızlık insanın yaratıcılığını körükler, onun ortaya çıkmasını sağlar. İlham perileri kişisel ilişkiyi sever kalabalıktan kaçarlar. Leonardo'nun da sosyal ortamlarda buluşlarını, resimlerini, heykellerini tasarladığını, yaptığını düşünmüyorsunuzdur umarım. Tabii bundan da yola çıkarak, yalnızsam Leonardo olmak zorundayım diye de düşünülmemeli. Belki içinizde ufak da olsa bir yazar, bir şair, bir ressam, bir müzisyen, bir bilim adamı gizlidir. Dahi sanatçı ya da dahi müzisyen de olmak zorunda değilsiniz. Örneğin bir ressam Leonardo olmadan, sokakta insanların portrelerini çizerek, bir müzisyen Mozart olmadan, reklam jingle'ları yazarak da tatminkar bir hayat yaşayabilir.

Bu bana kendi çocukluğumu da hatırlattı biraz, 5 yaşımdayken yaşıtlarım dışarıda oynardı bense kendi kendime öğrendiğim okuma yazma sayesinde ağabeyimin müzik kitabından notaları, blok flütün nasıl çalınacağını öğrenip tüm kitabı baştan aşağı çalmıştım. Tabii ki deli gibi yalnızdım ama gocunmuyor hatta kendimi yücelmiş hissediyordum. Yıllar sonra bu durum okurken çalışabileceğim müzisyenlik mesleği sahibi olmamı sağladı, sosyal çevremi deli gibi arttırdı, kendime benzer bir sürü insanla tanışmamı sağladı. Şimdi de arkadaşlarımla oturup güzel ve keyiflice terennüm etmemi sağlıyor.

Ben burnunuzun doğrultusunda gidip kendi yolunuzu bulmanız taraftarı olurdum ama bu konuda son sözü söyleyecek olanlar tabii ki profesyönel terapist, psikolog arkadaşlar olacaktır.
  • Paylaş
2

Zeynep, bu dedıgınıze katılıyorum bır ozdemır asaf degılım ama ıcındekı seylerı sıırlerıme dokebılıyorum . bır asıllık oldugunu dusunuyorumm bazende cunkı benı tanıyanlar benımm ruhumun on yedı degıl yırmı bes yasında oldugunu soyluyorlar . gereksız konusmayı sureklı yasıtlarım gıbı byerlerde gezerek yada butun gunumu sosyal medyada gecırmeyı sevmıyorum yerı ve zamanında arkadaslarımla gezeyı benı bılgılendırcek bıseylerle ugrasmayı yada kurslara katılmayı sevıyorum kendı dunyamda dunya kurmayı sevıyorum acıkcası

Şaman, Katılmayanlar da varmış :) Daha çok gençsiniz, kendinize zaman tanıyın ve kişisel gelişiminize zaten yaptığınızdan bahsettiğiniz gibi ağırlık verin. Zamanla mutlaka kendinize benzeyen insanlarla da karşılaşacaksınız. Hiçbirimiz bu dünyada yegane değil. Bir Özdemir Asaf da olabilirsiniz, sadece onun sahip olduğu hayat tecrübesine henüz sahip olmamanız şu an size böyle dedirtiyor olabilir.