Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben kötü bir şey yapmadığım halde neden (-1) yazıyor ismimin yanında kaldırın şu özelliği lütfen, moralim bozuluyor yazmak istemiyorum. Herkes (+) vermeli moraller artmalı değil mi?

- out + in olmalı arkadaşlar değil mi ?Düzenle
Ben de "Beğen-Beğenme" puanlamasına karşıyım, zamanında çok tartışmıştık kardeşlerle bunu. Ancak madem ki bu uygulama var, en azından şekli değişebilir. Mevcut durumda en çok "beğenme" alan cevaplar sistemde gösterilmiyor, ancak siz isterseniz gösteriliyor. Ben bu duruma karşıydım daha çok, yazılanların hepsini görmeli herkes. Az puan alanlar altta kaldığından zaten, oraya kadar inen okur. Bence mevcut uygulamada "beğenme"ye tıklayınca cevabın puanı düşmemeli, "beğen"e tıklayınca artsın gene ama "beğenme"ye tıklayınca düşmesin; bunun yerine kişisel puanımız 2 değil de 10 puan düşebilir mesela (beğenilince aldığımız kadar) . Çünkü bizim insanımızın genel olarak cevaba nesnel yaklaştığını sanmıyorum. Bakıyor karşıt siyasi görüşte, dini görüşte, vs. Görüşte (çünkü kendimizi o kadar çok ayrıştırıyoruz, bazı şeylere o kadar kolay etiket yapıştırıyoruz ki) olunca hemen cevap üzerinde düşünmeden "beğenme"ye basıyor, yok ediyor cevabı... .
  • Paylaş
6

Cemal Tekin, kesinlikle, dur beğeneyim :D

Serkan Kiose, Bu bahsettiğinizi tartışacağız bugün ama ilk konusmamızda burada teknik bazı problemler çıkabileceğini düşünüyor hakan'lar. Kurulan yapı sıralama üzerine ve birbirine baglantılı...

Hakan Köse, Aslında bu durumu engellemek için bir yöntem var ve en kısa zamanda devreye alacağız: "Yetkilendirme".

Belli bir puana gelmeden "downvote (eksi oy)" veremeyecek kullanıcılar. Dolayısıyla kişilerin karşıtlığının oluşabilmesine komünite karar veriyor olacak. Yani sizler buradaki komünite olarak bir kişinin yetkilenmesine karar verirseniz bu olacak, istemezseniz bu olmayacak.

Hatta benzer biçimde "upvote (artı oy)" için de uygulanabilir ama upvote için durum biraz sorunlara yol açacaktır.

Solsoledo, Yani, en azından şimdiki uygulamadan daha hoş geliyor kulağa. Ama yine de "yetkilendirilmiş" kişilerin "eksi" oy kullanımı da benim açıkladığım şekilde olabilir (tabii teknik olarak olurunu bilmeden konuşuyorum ben); zira çok da aristokrat rejimine dönüştürmemek gerekir bu yetkilendirme işini...

Hakan Köse, Aynen katılıyorum.. Yetkilendirme aslında (bizim isteğimiz) sisteme yeni dahil olan bir kişinin daha uzun süredir burada bulunan ve içerik üreten kişilerin oluşturduğu içerik ile direk temasını kısıtlamak için olacak.

Yani, bir kişi üye olur olmaz,bir başka kişinin yanıt(lar)ına eksi puan verememeli bence. Veya bir kişi üye olur olmaz, arka arkaya aynı kişinin yanıtlarına artı oy verememeli.

Tüm bunlar dikkatlice planlamamız ve çözmemiz gereken durumlar.

Gökhan Örün, bence çözüm çok daha basit - değerleri 0 olark gösterin :)

İsterse -1000 olsun hiç sıkıntı yok çünkü inploid kullanıcıları içinde - eksi görülen yerde o kullanıcı ile ilgili negatif bir algıdan daha çok vermiş olduğu yanıtları beğenme/beğenmeme toplam puanı ile ilişkili. Zaman içinde daha çok yanıt verdikçe ve yanıtların topluluk tarafından daha çok kabul gördükçe puanların artar.
  • Paylaş
1

Cemal Tekin, - orda olumsuz duruyorda :D ondan yoksa farketmez tabi

Neden biz insanlar hayatta iç içe olan pozitif ve negatif ölçülerle yüzleşmeyi bu denli itici buluruz ki?
Söylediğimiz her söz beğenilmeyebilir, doğruyu bile söylesek kitleler bu doğruyu sevmeyebilir, doğru sandıklarımız da yanlış olabilir.
Eğer beğenilen bir olguya paye verebiliyorsam, beğenmediğim olguyu da etiketleyebilmeliyim, bu negatif etiketleme beni yerin dibine soksa bile düşüncem bu.
  • Paylaş
Ben de sizin gibi düşünenlerdenim... Bu yüzden size benden bir 10 puan buyrun
  • Paylaş
Herkes yazdığınız düşünceye katılacak diye bir durum yok. İnploidin amacı forum sitesi olmak değil ki zaten. Amaç aynı meslek grubundan yada aynı ortak düşünce olan insanları bir araya getirmek etkileşim sağlamak. Temelde bu yatıyor diye biliyorum. Alınan + veya - ler senin insanlarla iletişime geçmeyi engellemiyor sonuçta.
  • Paylaş
Bunu kullanicilar ile cok tartistik... Faydalari da var zararlari da... Ama burada ozellikle yeni kullanicilarin fikirlerini almayi isteriz. . .
  • Paylaş
Bence de negatif değer olmamalı, her bilginin/paylaşımın bir değeri ver, eğer çok gereksiz ya da kötü niyetli bir paylaşımsa zaten sistemde gösterilmesin ama negatif puan hoş değil.

saygılar
  • Paylaş
1

Barişcan Sapanci, Eksi puan vermek için mi beğenmiyorsunuz yoksa beğenmediğiniz için mi eksi puan veriyorsunuz? diyesi geliyor insanın bazen :)

Bende yeni bir kullanıcı olarak ilk defa fark ettim haklısınız önce moral bozuyor ama sanırım yanlış bir uygulama değil burada onanmak için değil paylaşmak için yazıyoruz benzer insan düşünceleri ve karşıt görüşler olması muhakkak . İlk an kafamı karıştıran ise; bu özellik tartışma yahut ciddi bir hakarete yakın kınama şikayet de kullanılmalıydı çünkü görüş doğru yanlışlığı değil soru cevaplarında, ancak; ''tartışmalarda'' bu tür bir karşılıklı alış veriş olabilir kanısındayım. Sana katılıyorum katılmıyorum un gösterilmesi olması daha hoş olurdu sanırım.
  • Paylaş
Benim buna bir çözümüm var :) Herhangi bir yerde -1 puanı olan bir kullanıcı gördüğümde ve vakit de harcamak istiyorsam gidip kullanıcının yanıtlarına bakıyorum ve "beğenme" değil de en azından hiçbir puan vermeyeceğim ama doğru olduğunu da düşündüğüm yanıtına bir "beğen" veriyorum.

Aynı durum bazı bilgi ya da fikir sorularında görülüyor. Biri gelmiş doğru bir yanıt vermiş, zibidinin teki de gelmiş muhtemelen adamı ya da konuyu sevmediğinden "beğenme" vermiş ve doğru yanıt ekside görülüyor, gidip ona da mutlaka "beğen" veriyorum. Mesela biri soruyor; "Evrim teorisini destekleyen fosiller var mıdır? . " Açıp bakıyorsunuz arkadaşlar yanıt vermişler; biri gelimiş "tekbir" yazmış "+2" diğeri "Siz maymundan geliyor olabilirsiniz" "+1". Diğeri gelmiş "Evet bu teoriyi destekleyen şu fosiller şurada, burada bulunmuştur" "-1". Soru bu ve doğru yanıtı da bu, soru adamın dini inancına uymuyor diye doğru yanıtı da "beğenme"liyor. Gidip tabii ki buna da genellikle "beğen" veriyorum.

Aslında daha radikal olup tepedeki yanlış yanıtlara da "beğenme" verilmeli. Böyle durumlar redaksiyon tarafından incelenebilse ve yanıtın açıkça "tekbir" olmadığı durumlarda bırakın "beğen, beğenme"yi yanıt kaldırılabilse kaliteli bilginin öne çıkması açısından iyi olur.

Fikir sorularında da şöyle şeyler oluyor, mesela "Sizce sarı güzel bir renk midir? " cevap basit ya evet ya hayır. Fikir sorulmuş ve verilen her yanıt aslında "beğen"i hak ediyor. En azından ben öyle bir soru sorduğumda gidip her yanıta eğer gerçekten gıcık falan değilse "beğen" veriyorum. Bazı kullanıcılar ise mesela sarıyı beğeniyor ve "hayır" yanıtı veren herkese "beğenme" veriyor. Bu durumlarda da gidip o eksi puanları ayıklıyor birer "beğen" veriyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

771 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları