Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise öğrencisiyim. Test ve soru çözmek istiyorum ama konuların mantığını anlıyor ve içeriğini biliyor olmama rağmen kendimi vererek yapamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Bak kendin cevaplamışsın "anlamışım gibi, biliyormuşum gibi geliyor. "

Dil öğrenenlerin ve öğretenlerin kullandığı bir laf vardır -Özellikle İngilizce diye çok kullanırlar- "Yabancı dil kalleştir. İki ay konuşma, dinleme, çalışma; unutmaya başlarsın. " Doğrudur, kendi deneyimimle sabittir. Üstüne eklemek istediğim şey şu: Beyin komple kalleştir. Edindiğin bütün bilgiler de öyle. Çok efsanevi bir hafızaya, dâhi bir beyne sahip değilsen -alınma ama muhtemelen değilsin, çoğumuz değiliz; burda bahsettiğim tek tük gördüğümüz insanüstü örnekler- "biliyormuşum gibi geliyor" lar üstüne düşmediğin sürece unutulacak, körleşecek, "biliyormuşum gibiydi ya.:(" olacak.

Ha ben sana devamlı hunharca test çöz demiyorum, zira ben öyle bir şey yapmadım. Biliyormuşum gibi gelen ve kendimden emin olamadığım derslere çalışırken belli aralıklarla mola verir ve eğlendiğim şeyler yapardım -bkz: Sevdiğim bir dersle ilgilenmek, kitap okumak, oyun oynamak vs- Ha ama oturup günde şu kadar soru çözeyim kafasında olmayan rahat bir insan olmam da nerede eksik olduğuma yönelip, yoğunlaşmamda apayrı bir etken oldu. Strese girmek yerine, ihtiyacım olana çalıştım falan. Ama sonuçta kendime güvendiğim derslere de her gün kısaca göz atmaktan zarar değil fayda gördüm. Velhasıl: Biliyormuşum gibi geliyor kafasından kurtul ve "hiç bir şeyi tamamen biliyor olamam"a daha yakın bir kafa yapısına gir, faydasını görürsün.
 • Paylaş
Biliyorsun madem çalışma... Neyin çelişkisi bu. Ben size birşey söyleyeyim mi. Hiç birşey bilmiyorsunuz ve o sınavdan kalacaksınız, bildiğimiz tembelsiniz siz. Nerden mi biliyorum aynı bahaneleri ben de uydururdum ve tembel teneke birseydim. Bu kafayla çıkarsan incir agacina çok pis düşersin toprağa. . .
 • Paylaş
4

Eray Özkoç, Doğru diyosun abi.

Hakan, Hepsi geçiyor raad ol bence. Elinden geleni yap yeter. Yaşıtların LoL peşinde koşarken sen inploidte isen kafa çalışıyor demektir.

Eray Özkoç, Vay abim sende biliyosun LoL felan bende bağımlısıydın bi ara ama bence gereksiz olduğunu düşündüm ve oynadığım oyunları bırkatım.Yol gösterdiğin için sağol abi.

Hakan, Yok benim aklım yetmiyor o oyunlara. Bebeler oynuyor.

Konuları böl, parçala, yut taktiği ile çözmelisin
 • Paylaş
1

Bekir Sıddık Tekin, iki yöntem var 1.soru dan çözüme 2.çözümden soruya
1.yöntemi yapmanız çok daha güzel olurdu ama yapamıyorsanız 2. yöntem için başka bir taktik var bana ulaşın size anlatayım

Demek ki aslında soru çözmek istemiyorsun. Kimse sana soru çözmeyi istetemez, en iyisi dershaneye git.
 • Paylaş
Sana tavsiyem kolaydan başla temeli kavra. Kavramları kullandıkça en zor soruları bile çözeceksin.
 • Paylaş
Çalışmak sıkıcı geliyor olabilir. Bi kaç gün kendini zorla alışırsın. Olmadı en zor kısımlardan başla :)
 • Paylaş
1

ela4, hayır öyle değil yanlış cevap bebek

Aklını o tesye ver ve hayalinde onu canlandır
 • Paylaş
Soru çözmeye başalamadan önce ya yürüyüş ya da koşu yap efor sarfetmek zihni dinç tutar dersleri kendin için eğlenceli hale getir küçük renkli kağıtlara kendine notçuklar hazırla tıkandığın yerlerde hocana veya bir bilene sor ilgin arttıkça soru çözmen kolaylaşacaktır
 • Paylaş
Her öğrencide bu sıkıntı vardır ben lisedeyken bazen arkadaslarımla beraber ders calısırdık ve onlara anlatırken kendim de daha iyi kavradığımı farkettim evde de kendi kendime calısırken sesli ders calısmaya basladım sanki birine anlatıyormus gibi aslında kendime anlatmış oluyodum:) herkesin calısma sistemi farklıdır ama ben kendimde bu sistemin faydasını cok gordum yeni konulara calısırken bile her okudugum cumleyi sesli sesli ve anlayarak okuyordum istersen dene diyorum ya ben faydasını gordum;)
 • Paylaş
Soru bankası kaynaklarını veya dershanenin kalitesinden şüphelendim ilk. ben lise sondayken her dershanenin denemesine giderdik ve kıytırık dershanelerin sınavları bir türlü bitmek bilmezdi sorular kolaydı ama sıkıldığımdan kendimi tümüyle veremezdim. Biliyormuşsun gibi geliyorsa mutlaka birşeyler biliyorsun demektir daha kaliteli yayınları denemeni tavsiye ederim amaşu anda hangileri olduğu konusunda emin olamıyorum forumlarda araştırarak buluyordum ben de, öyle yapabilirsin başarılar :)
 • Paylaş
Bende bir soruya baktığımda kafamı yorabileceksem çözebilirm diyorum. Ama olmuyor yani. Sen en iyisi derslerini iyi dinle. Öğretmenine bol bol soru sor. LYS ve YGS de ortada kalma.
 • Paylaş
Sorduğun soru cümle bakımından düşük, anlatım bozukluğu var. Bence ilk önce kitap okumalısın. Onun dışında bu herkesin az çok zorlandığı bir konu ve bunu aşmak için çok çeşitli uygulamalar var. Ama dediğim gibi ilk önce okuma ve anlamada sorunun varsa onun üstesinden gelmelisin. Kolaylıklar diliyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

205 Görüntülenme13 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları