Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben lise son sınıf öğrencisiyim mimarlık okumayı düşünüyorum ama eşit ağırlık okuyorum özel üniversiteden mimarlığa geçsem sıkıntı yaşar mıyım ?

Öncelikle kimseyi eleştirmek için söylemiyorum ancak özel üniversitelerde ( burslu okuyanlar hariç) zaten belli bir kapasitedeki öğrenciler oluyor. Bir çoğu bunun farkında olsa da kabullenmek istemeyenler olabiliyor ancak bu gerçeği değiştirmez. Özel üniversitelerin mimarlık bölümlerine baktığın zaman ücretli bölümlerin puanlarının oldukça düşük olduğunu göreceksin. Yani bu sayısal çıkışlı arkadaşlarında muhteşem fizik, matematik bilgisinin olmadığını gösterir, o yüzden çok fazla kaygılanmana gerek yok. Sayısal derslerinin bir çoğu kötü olan ve şuan mimarlıktan mezun olacak arkadaşlarım var... :)
  • Paylaş
Benim bildiğim kadarıyla üniversitelerin mimarlık bölümleri genelde mühendislik fakultelerinin altında yer alıyor veya zamanında yer alıyordu daha sonra kendileri fakülte oldu. (Anadolu Üniversitesi'nde Tasarım Fakültesi adı altında tüm tasarım bölümleri bir araya toplandı.) Fakülteden fakülteye değişen bir uygulama söz konusu olabilir. Eşit Ağırlıkla girdiğiniz bölümden Mimarlığa geçiş yapabiliyor musunuz? Bunu gitmeyi düşündüğünüz üniversiteden öğrenmeniz gerekir. Mimarlık eğitim ve daha sonrasında meslek itibariyle matematiğin, geometrinin, analitik düşüncenin ağırlıklı kullanıldığı bir bölümdür. Dolayısıyla eğitim temelinizde bu konularda eksiklikleriniz varsa, eğer kendinizi geliştirmezseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Paylaş
Eğer gerçekten bu mesleği düşünüyorsanız, seviyorsanız, kesinlikle en iyisinde okumak için uğraş verin... . Yatay geçiş vs. Ne imkan varsa zorlayıp devlet üniversitesine geçiş yapın. Devamında muhakkak yurt dışında yüksek yapın... Özel üniversiteleri kesinlikle tavsiye etmiyorum... ... .
  • Paylaş
Bence mimarlık okuyacagına git psikolojii oku
  • Paylaş
1
Bende eşit ağırlık çıkışlıyım mimarlığı özel okuyorum eğer gerçekten istiyorsan sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum
  • Paylaş
Üniversiteye girerken diğer arkadaşların da yazdığı gibi sorun yaşamayacaksınızdır. Sizinle aynı seviyedeki bir çok insanla okuyacağınız için muhtemelen mezun olmak da problem olmayacaktır. Tamam mimarlık bir sanattır ama mimarın en önemli aletlerinden biri geometridir. Bir arsayı görür ve 3 boyut hatta dört boyutu gözünde canlandırır bir mimar. Ya da yüzlerce kalemi birleştirip bir kompozisyon yaratır. Dışarıdan belki de çok kolay görünen ama içinde en az mühendislik kadar zor olan bu mesleği düşük puanlarla girebildiğim bir üniversiteden çıkıp en iyi şekilde icra edebilirim diyor musunuz? Bence matematiksel konularda en azından mesleğinizi icra ederken zorluklar yaşayabilirsiniz. Kaldı ki mimarlar mühendis kadar olmasa da statik öğrenirler, kolay ders değildir, oldukça geometri bilgisi ister. Bu konularda bol bol çalışıp kendimi geliştiririm diyorsanız ve sanatsal yönünüze güveniyorsanız bence de yapabilirsiniz.
Ben şahsen iyi bir devlet üniversitesi bitirmiş 20 yıldan fazla tecrübeli bir mühendis olarak mimarlık işinden çekinirim. Denemedim değil, Neufert'i açıp ufak tefek tasarımlar da yaptım ama bir binanın tasarımında sürekli akılda tutulması gereken onlarca parametre beni ürkütüyor.
Şantiyede ince yapı şefliği de yaptım ve kendi mesleğimin benim için çok daha basit olduğunda karar kıldım. Mesele okula girmek ya da bitirmek değil. "Gerçek hayat"da karşınıza çıkacak karmaşık problemleri çözmek okula girmekten de onu bitirmekten de kat be kat zor olabiliyor.
Yine de geometri yeteneğinize güveniyor, zaten sanatçıyım diyor ve bu mesleği gerçekten istiyorsanız deneyin derim. İlk iki maddeden birine güvenmiyorum diye düşünüyorsanız başka meslek alternatiflerine bakmanızın daha iyi olacağı düşüncesindeyim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

398 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları