Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tezli ya da tezsiz yuksek lisans nedir? Hangisi daha faydalıdır?

Okul Öncesi Öğretmenliği mezunuyum. Yüksek lisans yapmak istiyorum ama ingilizcem iyi değil.Düzenle
Tezsiz yüksek lisansa sertifika (kolay ve yoğun olmayan yoldan alınmış) Tezli yüksek lisansa ise yoğun ve yeni şeyler üretmeniz gereken kapsamlı eğitim programı şeklinde bakabilirsiniz. İş hayatı için tezsiz, akademik kariyer için tezli yapılmalıdır. Aslında iş hayatı için ikisi de faydalıdır, tabi işiniz bu yüksek lisans yaptığınız alanla birebir ilgiliyse. Aksi takdirde işle beraber dersler, tez çalışması vs. beraber götürmek hem fiziken hem de psikolojik yönden ağır olacaktır.
  • Paylaş
Öncelikle Ales puanı önemli olmakta. Çünkü en fazla ağırlığa o sahip. Sonrasında eğer Ales puanları çok yakın ise mezuniyet notu ve dil puanı önemlidir. En azından 50-55 puan alırsanız baraj sıkıntınız kalmaz. İleride akademik kariyer veya doktora düşünmüyor iseniz tezsiz yüksek lisans yapabilirsiniz. Çünkü böyle bir durumda üniversiteler tezsiz yüksek lisans yapanları kabul etmeye biliyorlar. Ben her zaman için tezliyi tercih ederdim, en azından tez yazarken kendinizi geliştiriyorsunuz.
  • Paylaş
Genel olarak yararlı olup olmamasını belirlemek kolay değil, sorunuz için oldukça göreceli bir kavram. Yapmak istediğiniz branş önemlidir. Fen edebiyat ve mühendislik fakülteleri için suya sabuna dokunmak oldukça faydalıdır mesela...
İngilizce geliştirilemeyecek bir şey değil, pekala da "göç yolda düzelebilir" zaman kaybetmek istemiyorum diyorsanız... Pdr, psikoloji gibi farklı branşlarda bilimsel hazırlık istenebilir, anabilim dallarının ön koşullarını incelemenizi öneririm.
Her ikisinde de belirli kredide dersler alınır... Tezli yüksek lisansta seçtiğiniz (ve sizinle çalışmayı kabul eden!) bir akademik danışmanın yönlendirmesi, yardım ve kontrol etmesiyle hazırladığınız tezin snum yoluyla sözel olarak savunmasını yapmanız ve kuruldan geçecek tez kitapçığınızı hazırlamanız gerekir. Tezsizde ise yine seçilen bir akademik danışman kontrolünde bitirme ödevi ya da projesi hazırlanır. Akademiye devam etmek istiyorsanız en garantilisi tezli yüksek lisans yapmak. Doktora ön koşulu olarak tezinizi görmek isteyebilirler. Tezsizler genelde İktisadi İdari Bilimler fakülteleri yada Sosyal Bilimler fakülteleri için geçerli. Eğer çalışan biriyseniz tezsiz, tezli olana göre daha az yorucu olabilir. Ama bu kez de akademik danışmanla irtibatınızı koparmamanız önemlidir. İş hayatının yoğunluğu arasında okumanız gereken kitaplar, takip etmeniz gereken kaynaklar siz fark etmeden sinsice ve büyük bir hızla birikebilir.
  • Paylaş
Tezli daha iyii ve verımlı
  • Paylaş
Tezli zor ama etkili olan yüksek lisans iken tezsiz de bir o kadar zor ama etkisizdir. Kamu personeli olarak çalışıyor iseniz ve kıdem tazminatı vb. fayda sağlamayı düşünüyorsanız ikisi arasında bir fark yok ama akademisyen olmak istiyorsanız tezli şart. Bu sırada aklıma şu geldi kamu personeli iseniz üye olduğunuz sendikalar üniversiteler ile anlaşarak tezsiz yüksek lisans yaptırabiliyor bilginize.
  • Paylaş
Tezsiz yüksek lisansa sertifika (kolay ve yoğun olmayan yoldan alınmış) Tezli yüksek lisansa ise yoğun
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

555 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları