Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pilotaj bölümünü seçmeyi düşünüyorum. Mesleğin ayrıntılarını öğrenmek istiyorum. Bitirdikten sonra başka sınavlara giriyor muyuz, yoksa direk şirketlerde işe başlayabiliyor muyuz? Bitirdikten sonra işsiz kalma ihtimalim var mı? Yeni başlayan birinin ortalama kazancı ne kadardır? Okuması masraflı bir bölüm mü?

Sorularınıza kısaca yanıt vericek olursak;

Bitirdikten sonra başka sınavlara giriyor muyuz, yoksa direk şirketlerde işe başlayabiliyor muyuz?


-Bitirdikten sonra şirketlere başvurup kullanıcağınız uçağın tip eğitimini alıyorsunuz.


Bitirdikten sonra işsiz kalma ihtimalim var mı? Yeni başlayan birinin ortalama kazancı ne kadardır? Okuması masraflı bir bölüm mü?


-İşsiz kalma ihtimali başarınıza bağlıdır başarılı olursanız kalmazsınız tabikide pilot ihtiyacı çok var bu yıllarda


-Girdiğiniz Şirkete pilot veya kaptan pilot olmanıza bağlı yeni başlayan biri 7.000 ile 12.000 arasında değişir.


- Yaklaşık tl olarak 200.000 'i gözden çıkartmak gerek
Fiyatlar 65.000 euro veya 90.000 dolar değişiyor
Fiyatlarını detaylı olarak araştırmanızı tavsite ederim.


Öncelikle üniversite mezunu olmanıza önem veriyorlar,

Uçuş okullarına kayıt olmanız gerekir bunlara örnek vericek olursak Ayjet, AFA var,
Eğer pilotaj bölümü olan üniversiteyi okursanız uçuş okullarıyla üniversiteler anlaşmalı oluyor. Yani pilotaj bölümüne girip okuyabiliyorsunuz.
Türkiyede bu eğitimi almak 65.000 euro veya 90.000 dolar gibi rakamlarda değişiyor,
Öncelikle sizden sağlık raporu istiyorlar, Sghm (Sivil havacılık genel müdürlüğü) 'nin anlaşmalı hastanelerinden 500 tl gibi bir fiyata sağlık raporu alıyorsunuz,
Diyelimki sağlık raporuda tamam;
Üniversitede veya uçuş okulunu okurken her 12 ayda bir sağlık raporu istiycekler sizden

Pilotaj eğitimlerinde tüm lisanları başarıyla alırsanız iş bulmada zorluk yaşamazsınız,
Zaten onlar sizin başarınıza bakıyorlar Şöyle düşünücek olursak, İnsanlar size canını emanet edicekler siz uçakla ilgili herşeyi bilmedikten sonra havayolu sizi neden alsın hatta sertifikanızı neden versinler, Yani Başarılı olmanız gerekir:)

Lisanslardan bahsedicek olursak Sivil havacılıkta başlıca üç tür lisans mevcuttur: Hususi pilot lisansı (PPL), Ticari pilot lisansı (CPL) ve havayolu nakliye pilotu lisansı (ATPL) .


Sizin verdiğiniz para içerisinde bu lisansların eğitimini kapsıyor,


En son olarakta şirketlere başvurup kullancağınız uçağın tip eğitimi alıyorsunuz, Bazı şirketler tip eğitimini 2 yıl onlarda çalışma kaydıyla kendileri veriyor.

  • Paylaş
4

Fırat Kartal, Uzun uzun emek verip cevapladığın için öncelikle teşekür ederim. Ben anadolu üniversitesinde pilotaj bölümünü bitirdikten sonra yine o bahsettiğiniz( 65.000-200.000 dolar arasında fiyatı olan) kursları almam gerekmiyor değil mi ? Bide kullanacağımız uçak tipinin kursu ücretli mi , değil mi ortalama kaç yıl sürüyor bu kurs?

Furkan Bilen, pilotaj bölümü diyoruz okulun içinde kapsıyordur :) üniversitede görüceksin o kursları alman gerekmiyor zaten alıyorsun :) en son mezun olduktan sonra tip eğitimleri ya 12 ay ya da 18 ay sürüyor diye biliyorum,
Atlasjet 65.000 euro olması gerekli ama yine bilgiğim kadarıyla onlarda belirli bir çalışma sözü vermekle birlikte tip eğitimini veriyorlar çalışmaya başladıktan sonra maaş alıyorsun ama bir kısmını onlar kesiyorlar tip eğitim masrafların için

Furkan Bilen, Kurs dediğimiz uçuş lisansları , bi nevi ehliyet olarak düşün :) sertifika alıyorsun

Bert, Type egitimi ortalama 4 ay suruyor. thy dahil olmak uzere tum firmalar bu egitimi ucretli veriyor. Ortalama ucreti 30.000euro bazi sirketler sozlesme yaparak bu tutari maasindan keser.bazilari pesin isterler.