Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikolog olmak istiyorum ama ailem mimar olmamı istiyor, hangisini seçmeliyim?

Kesinlikle mutlu olacağın mesleği seçmelisin ben mimarlık öğrencisiyim 4. Sınıftayım ve 4 yıldır ne kadar zorluk çektiğimi bir ben bilirim ve çalışma hayatıda oldukça yoğun ve zor mimarlığı severek yapmadan başaramazsın sevmelisin mimarlığı ailenin isteği değil senin istemen önemli çünkü bu hayatı sen yaşıyacaksın kendine uygun yaşam tarzı neyse onu düşünüp ve o yolda ilerlemelisin bence.
 • Paylaş
Severek yapacağınız bir meslek seçmeniz gerektiğine katılıyorum. Ancak meslekleri iyi tanımanız ve mezun olduktan sonra neler yapacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Televizyondan, medyadan gördüğünüz kadarı ile tanıdığınız bir mesleği tanımıyorsunuz demektir bunu unutmayın. Bir psikolog olarak size rahatlıkla söyleyebilirim ki TV de özellikle de dizilerde psikolog olarak lanse edilen tiplerin psikoloji mesleği ile uzaktan yakından alakası yoktur. Yani bu imajlar sizi yanıltmasın. Mimarlığı bilemiyorum, ancak psikoloji oldukça geniş bir meslektir ve danışmanlık/psikoterapiye gelene kadar onlarca farklı alanı vardır. Size tavsiyem her iki mesleği de iyi araştırın. Her iki meslekten kişilerle görüşmeye çalışın. Ardından da sizin için önemli olan kriterlere göre karar vermelisiniz.
Bir terapist/danışman olarak size psikolojinin bu alanı ile ilgili biraz fikir vereyim, isterseniz. Yalnız aşağıda yazdıklarım psikolojinin sadece benim çalıştığım danışmanlık alanı için geçerlidir, diğer onlarca alan için durum çok çok farklı olabilir.
 1. Etrafımda pek çok kişinin "ben de bir nevi psikolog sayılırım, insan sarrafıyım" gibi sözler sarf ettiğini duyarım hep. Bu algı sebebiyle yaptığımız iş basitmiş gibi algılanıyor bazen. Danışmanlık/terapistlik oldukça zor bir iştir. Sanılanın aksine insan sarrafı olmakla hiçbir alakası yoktur. Terapist karakter tahlili yapıp "sizin karakteriniz böyle, o yüzden şöyle yapın" demez. Böyle olsaydı -ki TV de bu böyle gösteriliyor- çok kolay olurdu elbette. Ancak bir terapist size asla nasıl davranmanız gerektiğini söylemez. Seçimleriniz konusunda size akıl vermez. Böyle yapıyorsa iyi bir terapist değildir.
 2. Terapi sohbet değildir. Sohbetten çok daha karmaşıktır ve terapisti zihinsel olarak oldukça yoran bir süreçtir. Bu sebeple bir günde verimli olarak en fazla 5-6 görüşme yapılabilir. Terapist ile birlikte danışan da terapi seansında genellikle yorulur. Çünkü terapist tarafından olayları daha önce hiç düşünmediği şekillerde düşünmeye zorlanacaktır.
 3. Psikologlar zihin okuyamaz. Elbette gözlem yetenekleri gelişmiştir ancak seans sırasında danışanın bize anlattıklarını temel alarak çalışırız ve onun söylediklerini bilebiliriz. Danışanın bize anlatmadığı bir şeyi sezme, veya anlama gibi insan üstü yeteneklerimiz yoktur. Ayrıca gördüğümüz her kişiyi anında tahlili edip anlama gibi bir yeteneğimiz de yoktur. Bazen tanıştığım kişiler 5-10 dk görüşmenin ardından "Eee ben nasıl biriyim?" diye soruyorlar. Vereceğim yanıt belli "Ne bileyim ben?". Nasıl ki bir doktor tahlil ve muayene yapmadan bazı şeyleri anlayamaz ise biz de görüşme yapmadan ve bazı durumlarda da test yapmadan anlayamayız. Ayrıca bir psikolog 24 saat psikolog olarak gezmek, sürekli olarak gözlem yeteneklerini vb kullanmaz. Aksi takdirde çok zor bir hayatı olur.
 4. Sanılanın aksine, genellikle terapistler çok büyük paralar kazanmazlar. Kazananlar vardır ancak bunlar ya gerçekten mesleklerinin doruklarındadır. Bazen de mesleğini iyi yapmayan ve işe şarlatanlık karıştıran kişiler vadır ki bunlarda hem mucizevi vaatlerde bulunduklarından hem de halkın bu konudaki bilgisizliği suistimal ettiklerinden normalden çok daha iyi kazanabilirler. Anca normal şartlarda işini iyi yapan bir terapist, özellikle mesleğinin ilk yıllarında zorluk çeker. Sonrasında elbette maddi anlamda belli bir doyuma ulaşacaktır ancak istisnalar dışında çok çok büyük paralar kazanmazlar. Genellikle bu işi bilmeyenler "Günde 200TL den 10 kişi görsem…" gibi hesaplar yaparlar. Bu da ayda 50.000 TL gibi bir rakam yapar ki bu rakam gerçeği hiç ama hiç yansıtmamaktadır.
 5. Üniversite veya yüksek lisans diploması tek başına yeterli değildir. Bu meslekte, sürekli olarak yeni eğitimler almanız, kendinizi yenilemeniz, ve güncellemeniz gerekir. ABD gibi mesleğin gelişmiş olduğu ülkelerde bunu yapmazsanız lisansınızdan olursunuz. Bizde, henüz böyle yaptırımlar olmasa da bu işi iyi yapmak için sürekli eğitimler almanız gerekir. Bu da, özellikle ilk 10-15 yılda kazandığınız paranın önemli bir miktarının eğitime gideceği anlamına gelir.
 6. Hep zorluklardan bahsettim. Elbette mesleğin iyi yanları da var. Manevi olarak kesinlikle çok tatmin edici bir iştir. Sosyal statü anlamında da saygı göreceğiniz bir meslektir. Severek yaptığınız takdirde çok keyif alırsınız.
Yukarıda yazdıklarım elbette bu işin küçük bir kısmını içeriyor. Ben elimden geldiğince halk arasında yanlış bilinen noktalara parmak basmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Son günler psikoloji çok popüler bir meslek olduğundan, yeterli kadro olmamasına rağmen pek çok üniversitede bölümler açıldı, ve maalesef çoğunun eğitimleri hiç yeterli değil. Seçim yaparken bunun gibi şeylere de dikkat etmenizde yarar olacaktır.
Size tavsiyem yüzyüze görüşebileceğiniz bir psikolog ve bir mimar ile (en az birer) konuşun ve meslekleri iyice anlamaya çalışın. Ardından bu bilgiler ışığında karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Paylaş
Her iki bölümün de artıları ve eksilerini göz önünde bulundur. Ama sen zaten psikolog olmak istiyorsan mutlu olacağın mesleği seç. İlerde mimarlıkta olup mutlu olmayacaksan okuduğun 4 yıl heba olur. Senin adına en iyisi olur umarım.
 • Paylaş
İkisi de birbirinden pek çok açıdan bağımsız alanlar. Bu nedenle, iki alan konusunda da ayrıntılı bilgi edinmek işe yarayabilir. Hal-i hazırda psikolog olan ve mimar olan kişilerden meslekleri, işlerliği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Nerelerde çalışılır, ne gibi koşulları olur, nasıl ilerlenir gibi sorulara alacağınız yanıtların, kendi tarzınızla ne kadar örtüşüp örtüşmediğine bakabilirsiniz.
Bu konuda kimsenin şunu ol deme lüksü olamaz. Elbette ailenizin de bu konuda mimarlığı ne için önemli gördükleri, onları neyin düşündürdüğü gibi konularda fikrini almak önemli. Bir parça araştırma ve kararınız konusunda kişisel sorumluluk almanız yararlı olacaktır.
 • Paylaş
Ailenizi bir psikolog ile tanıştırabilirsiniz.
 • Paylaş
1

Tarık Gandur, Güzel bir fikir olabilir, ancak bunun sonu "psikolog ailemi ikna etsin" e gidebilir ki bu da çok tehlikeli kanımca.

Aileler hep bir şeyler isterler önemli olan senin neyi istediğin bu işi yapabileceğine de inanıyorsan isteklerinin peşinden gitmelisin. Hem psikoloji önü açık bir meslek ilgilendiğin şey insan olunca haliyle böyle oluyor.
 • Paylaş
İlgi alanın hangisiyse ona yönelmeni tavsiye ederim. Sonuçta bu, hayatını etkileyecek bir şey, işini severek yapmalısın. Hangisinde mutlu oluyorum dersen onu seç.
 • Paylaş
Öncelikle mimarlık okumayla mimar olunmadığını yaratıcılık yeteneğinin üst düzeyde olması gerektiğini bilmelisin.
klişe bir cevap olacak ama Ne istediğine karar ver ve o yolda yürü
hayat senin hayatın ilerde mimar olup çok para kazanırsın ama istemediğin iş seni çabuk yıprandırıp mutsuz edecektir. Ve o zaman kazandığın parayı yine psikologlara vereceksin : ) dediğim gibi ne istediğine karar ver. Gerekirse eğitim bilimlerinde uzman olan kişilere danış gerekli test yapsınlar . Hangi mesleğe yatkın olduğunu bulabilirsin
 • Paylaş
Ben kendi hayatına karışamam ama sadece şunu söyleyebilirim:
gönlün neyi elveriyorsa onu yap
 • Paylaş
Seveceğin bir mesleği seçmelisin çünkü işini yaparken zevk alırsın bana göre de psikolog olmalısın zevkli bir iştir bence... :)
 • Paylaş
Sen hangi meslekte başarılı olacağını düşünüyorsan onu seç ailene de bunu açıkla sonuçta hayat senin hayatın : )
 • Paylaş
Tabii ki psikoloji çalışma şartları çok iyi aynı zamanda rahat bir meslek . Şu anlık maddi koşulları çok iyi değil fakat özel hastanede çalışacak olursan bu yönden de son derece cazip bir meslek .
 • Paylaş
Kendi istediğinin arkasında durmaya bak. Olmuyosa mimar ol o sıra psikoloji tezleri kitapları makaleleri oku psikoloji acık öğretim kitapları oku en azından ilgi alanın hakkında donanımlı olursun
 • Paylaş
1

Muhammed Şimşek, Ailenden ote napmak istiyorsanız ona yonlenin yoksa ilerde cok sknti yasarsnz

Mimarların işi çok zor bak ben şuan mimarlık ofisinde staj yapıyorum bilgisayara saatlerce bakmaktan gözleri kararıyo insanın. Psikolog ol bence daha rahat. Mimarlık cok zor iş.
 • Paylaş
Mimarlık okuması çok zor bir meslek hep proje çalışırsın sosyal hayat sıfır bitirince de baya bi zahmet çektikten sonra iyi bir yere gelirsinçben psikolog oku rahat ve güzel meslek
 • Paylaş
Ben meslekleri kıyaslamaktan çok; sen kendini hangisini yaparken mutlu hissedeceksen onu tercih etmenden yanayım... Unutma ailen değil, sen okuyacaksın!
 • Paylaş
Çok Klişe Bir Cevaptır Ama Kesinlikle İstediğin Mesleğe Yönel. Mesala Bende Hukuk Okumak İstiyordum Ama Şimdi Psikoloji 'okutuluyorum'. Depresyona Girip İntar Etmem An Meselesi (:
 • Paylaş
İlgilerine ve yeteneklerine göre bir meslek secmelisin öncelikle... benim de ailem hukuk ben pdr istiyordum kendi istediğimi sectim ve hiç pişmanlık duymadım su ana kadar bana uygun meslek olduğunu tahmin etmiştim çünkü ... sevdiğin işi yapmak daha önemli su hayatta...
 • Paylaş
Size çok klasik bir cevap vericem:Kalbinizin sesini dinleyin.
 • Paylaş
Bence senin ne istediğin önemli ve bunu ailene söylemen lazım bu soruyu kendine sor sen hayatının kalan kısmında nasıl olmak istersin : )
 • Paylaş
Her zaman yaşanan problemlerden biridir bu... Öncelikle neden psikolog olmak istediğinizi tespit etmeye çalışın... Mesele kimin istediğine göre hareket etmekten önce n istediğimize emin olmaktır. Çünkü bahsettiğiniz mesleğe çoğu kişi yönelmek istiyor.ama genelde işin niteliği hakkında maalesef pek bir bilgimiz yok maalesef. Bence öncelikle mesleki yönelim testi yapılması gerekmektedir. Ayrıca kişilik testleri de faydalı olacaktır. Bulunduğunuz şehrin Çalışma ve İşkurumuna (İŞKUR) mesleki yönelim bataryasını uygulamak için başvurabilirsiniz. Ardından seçeceğiniz mesleğe en azından bilgili bir şekilde başvurabilirsiniz. Aileniz, kendi kuşağının gereklerine göre hareket ediyor olabilir. Sizin tercihiniz daha önemlidir. Çünkü işi siz yapacaksınız ve ortalama ömrünüzün yarısını işinize vereceksiniz. .
 • Paylaş
Ailenize sorun, hayatınız boyunca size bakacaklarsa mimar olabilirsiniz, yok bakmayız diyorlarsa ne istiyorsanız onu olun ama ailenizden okuldan belki de ilk işinizi kurduktan sonra mümkünse destek istemeyin.
 • Paylaş
Tabiki istediğini karşında gelecek olarak iyi bir gelecekle orta bir gelecek tercihi olsa siz orta geleceği istiyorsanız ona gitmelisiniz. Mutsuz zenginlikte kariyerde evlilikte bir hiç
 • Paylaş
Mimar olmanı tercih ederim bölüm zor olsada derslerine çalıştıktan sonra fazla zorlanacağını düşünmüyorum. Biz öğrenciler hazıra alışmışız her zaman sınav gününden 1 gün önce çalışıyoruz eğer düzenli bir çalışma proğramı yaparsan fazla zorlanmazsın tercih senin
 • Paylaş
Sevdiğin meslek bence , ileride pişman olursan aileni suçlamak istemessin.
 • Paylaş