Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ben üniversitede fizik bölümünü okumayı düşünüyorum fiziğe ilgim sonsuz fakat bölüm hakkında fazla bilgim yok bilgi verebilir misiniz?

Bu sorunun cevabı değişken. Fizik zor ve ağır bir bilim dalıdır. Eğer Almanya, Amerika gibi ülkelerde okuyabilecek finansal kaynağa veya çok yüksek puanlara sahip değilsen bence Türkiye'de daha geçerli sayısal ağırlıklı bir mühendislik okuman senin faydana olacaktır. Sonrasında yükseğini Fizik üzerine yapabilirsin.

Bir de beklentilerini çok iyi ayarlaman gerek. Mezun olduğunda CERN'e veya NASA'ya gitmeyi planlıyorsan büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsin.

Ayrıca Fizik'in harici bilim türlerinden olduğunu dikkate alman gerek. Matematik, bilgisayar bilimleri gibi alanları biz yarattık ve ne olduğunu, ne olabileceğini biliyoruz fakat Fizik, Biyoloji gibi alanları biz sadece gözlemleyerek, test ederek ne olduğunu anlamaya ve çözmeye çalışıyoruz. Bu yapılar biz evrimleşmeden önce de vardı. Biz sadece anlamaya ve geliştirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle diğer bilim dallarına göre çok daha kompleks ve çözümsüz kalabilirsin.

Ustelik fizik, ozel sektorde cok genis is hacmi olan bir alan degil. Bu alani seciyorsan bilimsel calismayi ogrenmen ve alisman gerek. Eger sadece bir hevesle, YouTube'da ki bol efektli o belgeseleri izleyerek bende fizik ile ugrasicam dersen buyuk ihtimalle onumuzdeki 50 sene o seninle ugrasir.

Meslek secimi belkide hayatimizdaki en onemli kararlardan biri. Bu secim sizin ileride ne olacaginiza, kim olacaginiza ne olamayacaginiza karar veriyor ve bu secimi cok genc bir yasta hataya acik bir system icerisinde yapmaya zorlaniyorsunuz.

Son olarak tavsiyem; fizik ile ilgili sevdigin bir konuyu sec ve uzerinde calis. Mevcut bilimsel kaynaklari tara ve son gelismeleri ogren. Biri sana soru sordugunda yuzeysel de olsa o alandaki son gelismeleri ve yapilmis onemli calismalari anlatabilecek seviyede ogren. Fizik ile ugrasicam diyorsan matematik dilini bilmen lazim. Diger bilim insanlari ile ingilizce degil matematikce konusman gerekecek. Eger matematik bilgin yeterli olmaz ise o fizik bolumu 7 senede zor biter. Tabii bu demek degildir ingilzce onemsiz. Fizik ile ilgili kaynaklarin buyu bolumu ingilizcedir. Diger bir cok bilim dali gibi bu alanda da ingilizcenin cok cok iyi olmasi gerek.

Bu zorunlu tercihlerin uzerinde stress yaratmasina izin verme ve unutma; inandigin seylerin pesinden gitmek ile pesinden gittigin seye inanmak arasinda fark var. Biri seni dibe ceker.

Umarim bir an once Turkiye'de ki bu carpik egitim sisteminden kurtulursunuz.
Basarilar dilerim.
  • Paylaş
4

Ali Veli, Teşekkürler

Ali Veli, Zahmet olmazsa facebook hesabını söyleyebilir misin

Ali Veli, Facebook hesabını söyleyebilir misin ?

Ali Veli, \adnancavuss

Bu konuda bilgim yok fakat duyduklarım kadarını söyleyebilirim. Fizik bölümü gerçekten çok zor birde sanırım pek talep olmadığı için bazı üniversiteler fizik kimya biyoloji bölümlerini kapattı. Fizik severim yaparım diyorsan iyi bir üniversite de okuyabilirsin daha sonra yüksek lisans yaparak profesörlüğe kadar yükselebilirsin yada ortalamanın belli bir derece ye getirip (sanırım 2.00 ve üstü) formasyon alıp fizik öğretmeni olabilirsin :)
  • Paylaş
Öncelikle çalısma alanlarına bak ve iş bulma olasılıgının yüzde kaç olduguna ve fizik bölümünü bitirenlerin yüzde kaçı fizikçi olarak devam edıyor bunlara baktıktan sonra emınım fikir sahibi olursun.
  • Paylaş
Bildiğim kadarıyla pek ataması yok ama sen fizik ouyacam diyorsan çok çalışman gerekebilir
  • Paylaş
Merhaba öncelikle Fizik derya deniz bir bilim dalı olduğunu ve zor olduğunu biliyorsundur. Maalesef ülkemizde iş alanı dar çünkü Fizik ne yapar bilen yok. Akademik kariyer yapmak özellikle Amerikada master doktora v.b. düşünüyorsan oku derim. Almanya'da da iş olanağı çok fazla. Üniversite giriş sınavında başarılar diler ve bayramını kutlarım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

85 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları