Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bence temelde ikimiz de dinsiziz. Sadece ben, senden bir tane fazla dini daha reddediyorum. Sen diğer tüm olası dinleri neden reddettiğini anladığın zaman, benim de neden senin dinini reddettiğimi anlarsın. Stephen H. Roberts. Dayanak olarak bu çıkarım da kafi değil mi?

Eksik çıkarımlı soru. Öyle olmuyor. Tanımlar yaparak konuşmak lazım. Yani ateist tanrıyı kullanmadan kendini tanımlayabilmeli. Ayrıca ben dindarım diyen kendini ve dinini de tanımlayabilmeli. Roberts abi söylemiş ama mevzuya tam hakim değil. Belli ki söylemek istediğinin sonucundan yola çıkarak, cümleleri öne doğru oluşturarak demiş bunları.

Sayın @erdalkou arkadaşım: Başka ama sizin söylediğinizden çok daha basit kavramlar var. Stephen abinin bu sözüne katılmıyorum. Böyle grift ve subjektif mevzulara katılmak istemiyorum ancak dayanamayıp laf ediyorum. Önyargılı ve inanıyorum demekle başlayıp biten mevzular olduğu için de direk bir sonuç çıkmaz da zaten...

Neyse; kainatı, yani bilindik ve bilinmedik tüm canlı ve cansızı yaratan bir Yaratıcı var. Tüm varlıklar ve tüm oluşumlar bir ve tek olanın iradesi ile olmuş ve olmaya devam etmektedir. Yaratıcının tam bir tasvirini yapmamız ya da görmemiz mümkün değildir. biz, basit ve kerameti kendinden menkul bir türüz sadece. Yaratan ise herşeyin sahibidir yani; senin benim,kedinin köpeğin,taşın toprağın, amipin ve uzaydaki partikülün, nasanın bulduğu 1525 gezegeninin veya yıldızın da sahibidir. Zamanın sahibi olarak hüküm sürer. Yaratan'ı mahalle polisi olarak tasvir etmeye çalışan, Stephen'lar da,görüntüsü ne olursa olsun her toplumdan ve dinden kişilerde yanlışlık yapmaktadırlar. İlahi cezaları ve kontrolleri kıla tüye indirenler bunlardan bağımsız olamaz..

Sonuç: Arkadaşım, din başka bir şeydir. Üstünde uzlaşılmış bir tanımı vardır ancak Yaratan ve Yaradana iman başka bir şeydir. Kısmi tasvir edilebilir,anlaşılabilir. Soruda, din demişsiniz. O zaman dinleri kıyaslamalısınız ama siz din deyip Yaratan'ın yokluğu sonucuna varmışsınız. yani Stephen abinin matematik öğrenmesi/sistematik düşünme yetisi kazanması gerektiği düşüncesindeyim.

Ateist bir adam demek, müslüman olmayan, hristiyan olmayan yada putperest olmayan demek değildir. Dinler Yaratan'a inanır. Ateist Yaratana inanmaz. bir eksik ve bir fazla diye birşey yok yani.

  • Paylaş
Bazı dinler tabi kide inanç bütününü ortaya koyarak inancını belirler. Ancak konudaki diğer dinleri reddedenleri semavi dinlerin mensuplar olarak algılarsak  o zaman yerinde bir varsayım olur çünkü semavi dinlerin mensupları diğer dinleri reddetmede ki dayanakları diğer inançların mantıksız gelmesine bağlar. Stephen H. Roberts amca bunu yazarken odaktaki inançları semavi dinler olarak baz almıştır kanımca.
  • Paylaş
Dinsiz demek, lafzi anlamıyla hiçbir dine sahip olmamak demektir. Eğer bir dini benimsemiş isem 'dinsiz' olmam mümkün değildir. Kendi dinim haricindeki dinleri reddediyor olmam 'dinsiz' olduğumu göstermez. Bu kuramı ortaya atan kişi, tamamen edebiyat yapmış ve kelimelerin estetiğinden insanları etkilemeye çalışmış. Ancak kelimelerin içeriğine girildiğinde mantığa ne kadar aykırı bir önerme olduğu açıkça görülüyor.
  • Paylaş
Ya bu basit bir şekilde göreceli bir durumdur..Dinsiz...Kime göre?Neye göre?Zaten zıt olan iki düşünce zaten birbirinin zıddı kavramlar olmuş oluyor.
  • Paylaş
Doğduğun  zaman dini veya dinsizliği tercih edebiliyor olsaydın veya hangi dinin mensubu olacağını seçebiliyor olsaydın bu soruyu sormazdın.Temelde tüm dinler bir yaratan olduğuna inanır.Benimde bir tanrı inancım var ama dinin uydurma olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Şaman, Temel bir yanlış var, tüm dinlerde yaradan inancı yoktur. Budistlerde tanrı kavramı bile yoktur. Tamamen fiziksel (belki de biraz metafiziksel) olarak insanın evrenin toplam enerjisinden ödünç aldığı enerji parçası ya tekrar bir vücuda girer ve reenkarne olur ya da kişi zaten o parçayı erdirtmişse gider tekrardan toplam enerjiye karışır. İkinci hata, Hristiyanlıkta insanlar ergenliğe geldiklerinde dine mensup olup olmayacaklarına karar verirler ki komünyon denen tören bu iş içindir.

Bu, dışarıdan bakıldığı zaman görülen bir varsayım üzerinden söylenmiş bir söz gibi. Bazı dinlere ait bazı insanlar, kendi dinleri haricindeki diğer dinleri reddetmezler. Dinler bir inanç bütünü sonucunda ortaya çıkan akımlardır. Hepsinin başında bir tanrı figürü vardır. Tanrıya inanmamak veya onu reddetmek; doğal olarak beraberinde inanılan dinleri de reddetmektir. Ancak; dinler arasında bir seçim yapmak, tam anlamıyla diğer dinleri reddetmek anlamını taşımaz.

Farklı seçenekler arasında seçilmiş bir şeyden geriye kalan seçimler, reddedilmiş gibi gözükebilir. Ama tamamen bu, böyle değildir. Yani kendi inancı dışındaki diğer tüm olası dinleri reddetmeyen bir kişi, Stephen H. Roberts amcanın kendi dinini neden reddettiğiyle hiçbir zaman ilgilenmeyecektir.
  • Paylaş
Senin veya kimsenin benim dinimi reddetmesi,kimin hangi dinden veya dinsiz olması umurumda bile değil,ben Müslüman'ım,sen dinsiz olabilirsin kendi adına konuş, neye inanıyorsan öyle yaşa,kimin neye inandığını sorgulama,bu senin haddin değil.
  • Paylaş
1

Erdal, Sorgulamak önemlidir, umarım bu gerçeğe ulaşırsın. :) velhasıl bariz bir şekilde aksini bana göstereceğine eminim bu beni şaşırtmıyor sadece din konusunda düşüncelerimi onaylıyor.

Aslında bizim bildiğimiz hristiyanlık kelimesi insanlar tarafından konulmuş bir isimdir, yine günümüzde musevilik dediğimiz dinde insanlar tarafından konulmuş bir dindir. Allah 'ın yarattığı tek din islamiyettir. İslam anlam olarak Allah2a iman etmek anlamına gelir ve gelen bütün peygamberler insalara ana mesajı Allah 'a iman etmeleri gerektiğinden başka bir şey değildir. Yani söylemek istediğim Robert' in daha dinlerin ne olduğunu bilmeden bu sözü söylediğidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3497 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt