Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bence Van Gogh tarihteki en samimi ressamdır, siz ne düşünüyorsunuz?

'Samimi ressam' ne demektir? Samimi sanat ne demektir? Bu sorunuzla neyi tartışacağız? Neye cevap arıyoruz? Caravaggio falan yaşasa çok üzülürdü sahiden.
  • Paylaş
1

Sedef Say, Van Gogh şizofren, alkolik, bipolar bozukluğu olan, hayatı boyunca sanrılarla ve yetersiz beslenme ve uykusuzluktan dolayı oluşan sağlık problemleriyle boğuşmak durumunda kalan fazlasıyla talihsiz ve çulsuz bir adamdır.Sanatının eşsizliği çektiği azaba, içtiği içkilere ve hayalgücüne dayanır. Ama samimi midir? Samimiyet hangi sanat pratiğiyle ölçülür? Bununla ilgili bir ölçüt var mıdır bilemiyorum. Hayatına bakarsak o tam bir halk adamıdır, halkı temsil eder..fakir, mutsuz ve şizofren.

Van Gogh ile oturup bi içmedim, içsek kesin severdim bu abiyi. Samimi de olurduk bence ama en olurmuydu? Harun Antakyalı varken en olamazdı yaw. Walla Harun daha samimi : -) iyi de içer daha ne?
  • Paylaş
Katılıyorum. Sanatsal çalışmaları büyük bir özveriyle yapan en farklı ressam.
  • Paylaş
"En" kavramı tartışma yaratacak bir durum. Van Gogh tartışmasız en sevdiğim ressam ama onu samimiyet konusunda zirvede tek başına bırakırsak diğer ressamlara samimiyetsiz muamelesi yapıyor oluruz.

Sanatçılar arasında kıyaslama yapmayı dışarıda bırakırsak, Van Gogh'un samimiyetini derinden hissediyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

395 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt