Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bencillik anal fallus evresinde kalınmışlığın mı göstergesidir?

Bencillikle fetişizm paralel mi gider? Yoksa bencillik sahip olunan bir fetişe mi dönüşür? Bencil insanları bencil insanlar mı tahrik eder?Düzenle
Klasik psikanalitik yaklaşıma göre bunun açıklaması böyle olabilir. Bununla birlikte herhangi bir evrede kalınmışlıkla bir özelliği açıklamak, kişinin ne kadar işine yarar bunu anlamak gerekir diye düşünüyorum. Bencil davranmak da bir özelliktir ve bazen hepimiz kendi ihtiyaçlarımızı daha öncelikli tutarız-tutmalıyız-. Sürekli bencil davranmak tercih ediliyorsa, kişi bencil olmazsa anılacağı özellikten korkuyor olabilir ya da bu yanını hiç deneyimlemediği için korkuyor olabilir vb. Bu açıdan o kişinin bencil olmaya ve olmamaya yüklediği anlamları anlamak, kişinin işine daha çok yarayabilir.
  • Paylaş
Mitlerde bahsedildiği gibi Fallusun iradeden bağımsız hareket ettiğini kabul ediyorsak ki kabul ediyorum, kontrolü kişinin elinde olmayan her güce kişi hayran kalır! Burada kişinin sahip olma duygusu artar ve bu durum istemsizce de olsa bencilliği doğurur. Bu durum mitlerde kuyruğunu kovalayan bir ejderha, yılan resmiyle tasvir edilmiştir. Yani son derece iç içe karışık bir durumdur.

Bu noktada şöyle bir alıntı yapmam konuyu tamamlayacaktır:
"Dolaylı Hayvan s. 224"
  • Aziz Augustinus'a göre: İnsan vücudunun insanın kontrolünden kaçan parçası, insanın kendi vücudunun o sahte kibri için ondan intikam aldığı nokta... Fallus, irademizden bağımsız olan, irademize direnen bir şey olarak vücudun radikal dışsallığının, düşüncemizin saf içselliğine katıldığı kesişme noktasını adlandırır... Fallus karşıtlığın birleştiği noktadır... Bir ucun dolaysızca kendi karşıtına geçişidir; Hegel'in verdiği örnekle, en aşağı, en bayağı işlev olan işemenin en yüce işlev olan üremeye geçmesinde olduğu gibi... Fallus deneyimini oluşturan şey işte bu "çelişki"nin kendisidir. HER ŞEY bana bağlı ama buna rağmen HİÇBİR ŞEY yapamıyorum.
Psikoloji
Tabii Fallus konusu bu kadar kısa olarak iyi özetlenemese de okuduğumdan ve tecrübelerimden kıyasla soruya cevabım kesinlikle evet'tir.
Ayrıca kişinin bu evrede takılmışlığının nedenleri her ne olursa olsun an itibariyle kişi için tek kurtuluş inancının tam tatmininden geçer. Bu tatminlik ihtiyacı her seferinde artarak kendisini gösterir. Bu sürecin ilerleme safhalarında kişi muhtaçlığını gidermeye çalışırken normal olarak kişisel ve toplumsal manevi değerlerine yabancılaşır. Bu safhadan sonra ise mevcut duygularına paralel olarak fetiş duygular gelişmeye başlar. Kişi, kendisiyle aynı duyguları taşıyan diğer kişilere yönelim gösterir. Bu nokta da normal insanların tahammül gösteremeyeceği bir çok şeyi sorgusuz sualsiz kabul etmiştir.
Örnekle; morluklar, kalıcı izler-yaralar, günlerce-haftalarca geçmeyen ağlama krizleri, duygusal sorgulamalar vs... .
  • Paylaş
Bencillik bazen sadece bencilliktir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

754 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Fetişizm bencilliğe neden olabilir mi?

  • Anal fallus evresi nedir?