Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Benim bu hayatta bulunma amacım ne?" sorusunu sürekli kendine soran kişi nasıl bir psikolojidedir?

"Ben neden burdayım?", "Ne olmam gerekiyor?", "Hayattaki amacım ne?" gibi sorularla kendini gösteren sıkıntı, literatürde varoluş sıkıntısı, varoluş anksiyetesi olarak adlandırılmaktadır. Bu, insanın bilinmeyene karşı verdiği bir tepki olarak görülebilir. Benim fikrime göre ise; hayatın, doğumun, ölümün karşısındaki kafa karışıklığında bu tarz meselelere kafa yoruyor olmak sağlıklı olandır, nitekim sağlıklı bir anksiyetenin insanın hayatını kurmasında, hangi mesleği seçeceğinde, nasıl insanlarla birlikte olmak istediğine dair vb temel konularda itekleyici bir güce sahip potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Bence bu tarz bir anksiyete insanın kendi hayatına dair sorumluluk almasını işlevsel olarak güdüleyecek şekilde yönlendirilebilir. Yine de bu tarz sıkıntılarla baş edilemiyorsa uzmana danışılması gerekmektedir.
  • Paylaş
Bundan sonraki süreçte bu tür sorular sürekli olarak kafasında dolaşacaktır. Bu onu devamlı araştırmaya yöneltecektir. Stres ve sıkıntılı süreçler baş gösterir genelde. Ama sorularına mantıklı ve doğru cevaplar bulduğunda rahatlayacak, kendini mutlu ve huzurlu hissedecektir.
"Evrende en büyük ziyan sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir."
  • Paylaş
Doğru bir psikolojidedir. Merakının gereğini yapıyor, Soruyor
  • Paylaş
Arayış içerisindedir... İçinde bulunduğu açlık ve arayış iyi de sonuçlanabilir kötü de...
  • Paylaş
Gerekli zamanlarda sorulduğunda çok doğru ve gereklii bir sorudur
  • Paylaş
Boşluğa düşmüş ki düşünmeye başlamış. soru yanlış olsa bile onu oyalar bir süre, en azından telefonu çalana kadar oyalar
  • Paylaş
Boşluktadır. Ne tarafa yöneleneceğine dair en ufak fikri yoktur. Kendisine "yaşama enerjisi" verecek bir amaca gereksinim duymaktadır ki hayatından keyif alabilsin.
  • Paylaş
Kayboluş ile arayış arasında
  • Paylaş
Bence bir seviyeye kadar sorulmalı ben beynimizi tam kullanamadığımız için her şeyi tam anlamıyla anlayamayıp çözemeyeceğimize inanıyorum tabi buradan felsefe yapılmaması veya düşünülmemesi gerektiği değil bunların yapılması hatta ve hatta "Nereden geldim, nereye gidiyorum? " sorularının aranması ancak bazı konularda, sınırlarda tehlikeli yerlere götürebileceği için bir yere kadar kafa yormak makuldür diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2271 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt