Bilmek istediğin her şeye ulaş

Benim çok güvendiğim bir senaryom var. Ama proje çok büyük Hollywood'a nasıl ulaştırabilirim?

Senaryoyu hayata geçirmek çok fazla para istediğinden Hollywood'u istiyorum. Gerçekten senaryoma çok güveniyorum.Düzenle
Sinema filmimiz için Hollywood'tan çeşitli bağlantılar kurdum. Dünyaca ünlü oyuncu, yapımcı ve senaristlerle görüştüm. Hatta Antalya'da bir otelde saatlerce bir Hollywood senaristiyle herşeyi konuşma imkanım da oldu. Bu tecrübeme dayanarak, ''Dünyanın en iyi senaryosunu da yazsan, Hollywood'un kuralları geçerli olacaktır'' demeliyim. Bir de proje sahiplerinden banka teminatı istiyorlar. Bankada Milyon dolarların varsa deneyebilirsin. Denesen bile, orada sinema filminin senaryosu tek kişiyle değil, senaryo grubuyla hazırlanıyor. Türkiye'deki gibi ortaya bir fikir atıp, onu 3-5 kişinin geliştirmesiyle olmuyor. Örneğin filmin ilk 5 dakikasını 1 senarist, ikinci 5 dk. Başka senarist ve hatta 20 saniyelik bir sahneyi bile başka bir senarist sırasıyla dakika dakika ayrı ayrı yazıyor. Dünyanın çeşitli ülkerinde internet üzerinden çalıştıkları 10 binlerce senarist de var. İstedikleri kriterleri veriyorlar 10 binlerce kişi fikirlerini gönderiyor ve beğenilenler o film içerisinde kullanılıyor. Bu yüzden bir Hollywood yapımı izlediğimiz zaman ''Adamlar bunu nasıl akıl etmiş'' diye ağzımız açık kalıyor. Çünkü filmlerdeki her sahne ayrı bir senaristin zekasının eseri de o yüzden. Kısacası, istediğin kişilere ulaşsan bile yapım şirketlerinin raflarında bekleyen binlerce proje var. Hem de dünyaca ünlü isimlerin çok önemli projelerini bile bekletiyorlar. Bir gala gecesine katılıp, orada tanışacağın ünlülere senaryo vermek gibi bir şansın da yok çünkü gala gecelerinin yapılacağı mahalleyi bile trafiğe kapatıyorlar. Özel izinle sokağa girişe izin veriliyor. Binanın önünden bile geçirmiyorlar. Yani, ''Benim bir senaryom var'' diyerek o piyasaya girmek imkansız. Bir de şöyle bir gerçek var ki senaryonun noter kaydını alsan bile, ismini ve ufak tefek değişikleri yaparak rahatlıkla senden habersiz kullanabilirler. Mahkemeye verdiğin zaman; ''Seninle aynı şeyi düşünmüşler. İsim farklı, içerikte farklılıklar var. '' diyerek seni geri postalayacaklarına emin ol! Bütün bunlara rağmen, yine de hevesin varsa, IMDb hesabını ücretli olarak oluşturursan, istediğin kişiyle iletişim kurabilirsin.

NOT: Bu yazıyı 2014 yılında yazmışım. Bahsettiğim sinema filmimiz Sultan Abdülhamid Han filmiydi. Gerçekten dünya yıldızlarıyla görüşmüştüm ama (ismini vermeyeyim) yapımcı gereken şartları sağlayamayınca projeyi rafta bekletiyordum. Sonra bir baktım ki Payitaht Abdülhamid dizisi başlamış ve danışmanları da bizim yapımcının ailesinden. Bizim sektörde işler böyledir. Ya kendi başına yapacaksın, ya da çok güvenebileceğin insanlarla yola devam edeceksin.
  • Paylaş
1

Cüneyt Görür, Özellikle 2000 'den sonraki flimlerin senaryoları eskilere nazaran pek iyi değil gibi. Yeni bir furya başladı eski flimleri yeni görsel tekniklerle tekrar çekiyorlar. Senaryo kıtlığı var gibi ama neden raflardaki senaryoları kullanmazlar bunu anlayamadım.

Senaryonu kitap haline çevir ve yayınla bence, yeterince iyiysen satış oranlarından dolayı emin ki onlar sana ulaşacaktır. Başarılar dilerim.
  • Paylaş
Şimdi Fortuna Zafer gerekli ön açıklamayı yapmış ve birkaç öneri sunmuş. Ben bu öneriye ekleme yapayım nacizane.

Eğer bir projen varsa gerçekten güvendiğin; benim gibi kendi ekibini oluştur ya da oluşturulmuş bir ekibe dahil ol.
İnan bana herşey kendi istediğin gibi olunca hem projeni kendin değerlendiriyorsun hemde bir modacının insan üzerinde denediği gibi kıyafetin bitmiş halini daha net görüyorsun.

Ben sana bununla ilgili şunu söyleyebilir, git ve o senaryoyu kendin çek evlat :)

korkmazonur.com/projeler.html
  • Paylaş
1

Fortuna Zafer, Bu yazıyı 2014 yılında yazmışım. Bahsettiğim sinema filmimiz Sultan Abdülhamid Han filmiydi. Gerçekten dünya yıldızlarıyla görüşmüştüm ama (ismini vermeyeyim) yapımcı gereken şartları sağlayamayınca projeyi rafta bekletiyordum. Sonra bir baktım ki Payitaht Abdülhamid dizisi başlamış ve danışmanları da bizim yapımcının ailesinden. Bizim sektörde işler böyledir. Ya kendi başına yapacaksın, ya da çok güvenebileceğin insanlarla yola devam edeceksin.

Zaten arkadaşlarımız çok açık ve net açıklamışlar bu işin zorluğunu ... Fakat yine de ekonomik gücün ve bir tanıdığın varsa Hollywood 'a gider şansını denersin.
  • Paylaş
Zafer kardeş, eğer yapımcı senaryoyu çok beğenirse yani okuduktan sonra aaa süper bir konuymuş on numara film falan olur derse ne olur.( Bu arada soru sorulalı 3 yıl olmuş :))
  • Paylaş
1

Fortuna Zafer, Senaryo amatör birinden gelmişse, muhtemelen yapımcı alıp kendi senaristlerine verir ve ''Oğlum bunu düzeltin de yapalım bu filmi'' diyerek kendi malı gibi kullanır. :) Siz de anca filmi izlemekle kalırsınız. Çevrenizdekilere; ''Aslında bu benim fikrimdi'' dediğiniz zaman da, arkadaşlarınız ''Yok artık, sen de çok atıyorsun'' diye dalga geçerler. (Cevabı geç yazdım çünkü inploid'e hiç girmiyorum.)