Bilmek istediğin her şeye ulaş

Benim gibi Emek Sineması'nı çok özleyenler var mı?

Demirören avm den nefret eden var!
  • Paylaş
Henüz Demirören AVM'ye hiç gitmedim. Kasıtlı değil ama sanki orada öyle bir AVM gerçekten çok gereksiz ve yersiz. Zaten önünde insanların oturduğunu görünce kapısından giresi bile gelmiyor insanın.

Emek Sineması'na gelecek olursak; Emek Sineması benim için gerçekten çok farklı bir anlam taşıyor. İstanbul'a ilk geldiğimde Emek Sineması'nda çok büyük bir salonda Serkan Köse (@serkan) ve Gökmen Öztürkmen (@Doctore) ile birlikte bir komedi filmi izlemiştik. Ben hayatımda bu kadar kalabalık bir kitle ile birlikte ilk kez sinemadaydım ve insanların aynı anda kahkahalarının verdiği zevki hiç unutmuyorum. Salonun, sahnenin tasarımı, insanların seyir keyfi beni çok etkilemişti.

Emek Sineması sadece benim için böyle bir ufak anı ile birlikte bile çok anlamlı bir iz bırakmış ise, düşünün ki İstanbul'da Emek Sineması ile hatırası olan ne kadar çok insan vardır ve bu anıların temsilinde yok olması ne kadar da kötü bir şey.

Artık bir AVM var. Gün gelir o yıkılır ve başka bir AVM yapılabilir. Ama Emek Sineması yıkıldığında yerine başka bir Emek Sineması koyamazsınız. Çünkü orada insanların anıları, yaşanmışlıkları var. Bütün mesele AVM'nin anlamsızlığı.

Düşünün; "Hayatınız boyunca hangi AVM ile bütünleşmiş unutamadığınız bir anı yaşadınız? "...
  • Paylaş
Soruya cevap niyetinden çok, tartışmaya katılmak amacıyla oluşturulmuş bir içeriktir.

23 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan; benim de oldukça dikkatimi çeken bir haber ve röportajdı.

Kaynağına, gazeteye de kuşkuyla bakıyor olsam da inandırıcı geliyor bana. Neden inandığımın bir buklelik örneği de alttaki linkte
haberturk.com/gundem/haber/846764-89-yil...
hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/24548...

Hepimizin çeşitli konularda çeşitli duyarlılıklarımız var. Onu kabul ediyorum ama bu durumu sabun köpüğü edasında yapmıyor muyuz sizce de? Diyete, sigarayı bırakmaya, kitap okumaya, düzenli spor yapmaya başladığımız gibi duyarlılıklar gösteriyor ve kısa sürede rutin gündelik hayatımıza devam ediyoruz.
  • Paylaş
2

Hakan Köse, Aynen katılıyorum.. Bu da madalyonun bir diğer tarafı bence.. Ancak bu durumun oluşmasındaki etkenlerden biri de insanların sosyal yaşamlarının ve bakış açılarının sürekli ve düzenli biçimde şekillendirilmesi ve sıkıştırılmaya çalışılması bence.

Yani, insanlar artık bir araya gelemiyor ya da geldiklerinde gerçekten sosyal bir faaliyette bulunmuyorlar. Daha doğrusu bu oran git gide düşüyor ve insanlar yalnızlaşıyorlar. Dolayısıyla insanlar birbirlerinden bihaber biçimde hareket etmeye başlıyorlar.

Sonuçta, bu ve bunun gibi yerleri korumak için önce yaşamasını sürdürmek lazım. Ancak, bunun önünün açılması için de bazı argümanlara ihtiyaç var.

Örneğin; Taksim artık neredeyse bitirilmiş durumda. İnsanlar artık eskisi kadar oraya gitmiyorlar. Çünkü; yasaklar, cezalar ile önce orayı var eden iş yerleri ve talep gösteren topluluk ayrıştırıldı. Sonrasında ayakta kalabilenler devam edebilmek için normalde almayacakları riskleri almak durumunda kaldılar. Bunlar tabi toplum psikolojisine de yansıyor. Zaman içinde insanlar genel olarak bir şeylerden memnuniyetsiz olmaya başlıyor. Hatta, şöyle söyleyelim; herkesin memnuniyetsizlik hissedebileceği nedenler ortaya çıkarılmış oluyor... Sonuç; artık insanlar orada var olamıyorlar ve daha az talep gösteriyorlar.. Bugün taksime giden insanların büyük çoğunluğu artık Beşiktaş'a gidiyor, Kadıköy'den Taksime geçenler artık geçmiyor ve Kadıköy'de devam ediyorlar. Tüm bunlar ciddi bir süreç gerektiren şeyler ve bunlar oluyor..

Rasih Uğur Uyanık, Aynen katılıyorum. :) Toplumsal olarak, kasıtlı icra edilenlerin sebep oldukları dışında, birey olarak kentli olma ve sokak kültürü olguları da dikkate alınmalı. Kaçımız apartmanımızın dibindeki parka kahvesini alıp, hadi kahve pek bi simgesel oldu, çayını alıp gazete okumaya gitti. Her gün olmasa bile kaçımız bir öğlen yemeğini kebap, pide, köfte tercihini kasıtlı olarak red ederek yeni bir yerde daha önce tatmadığı bir yemek yemeye çıktı. Otostop olmasa bile komşusu yolunun üstünde olduğu için sabah beraber işe giden var mı? Sorular çoğaltılabilir...

+1
  • Paylaş
Evet :(
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

755 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt