Bilmek istediğin her şeye ulaş

Resim yeteneğimi nasıl geliştirebilirim?

Sürekli karalama ve eskiz yapmak yardımcı olacaktır, fırsat buldukça, buldugun her kagıda ^^
  • Paylaş
Sürekli elinin altında bir eskiz defteri bulundur bol bol karala . Eminim yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
Benzer bir iki link var site içerisinde bunları bir okumakta fayda var sanki.

inploid.com/t/karakalem-resim-icin-kali...

inploid.com/t/karakalem-yetenegi-nasil-...

Genel kanının aksine resim yeteneğinin bütün insanlarda olduğunu düşünüyorum ben, insan ırkının kültürel evriminde resim, genetik olarak mağara duvar resimleri ile iletişim kurduğumuz çağlardan belli kodlarımızda zaten var.

Aslında soru da biraz bu mahvel de . Olan bir yeteneği nasıl geliştirebiliriz izlenimi uyandırdı bende.

Resim çizebilmek genetik olarak hepimizde var olduğuna göre geriye bunu geliştirmek kalıyor. Ve aslında korkulduğu kadar zor değil resim yapmak.

Önce bol miktarda ucuz A4 kağıdı ve herhangi bir kurşun kalem alınız. Bitti gitti, bütün ihtiyacınız bu. İlk olarak kağıt üzerinde bir köşeden diğer köşeye gelecek şekilde tek seferde tarama yapmadan dümdüz çizgü çiziniz sonra X olacak şekilde diğer köşeden başka bir köşe ye düz çizgi çiziniz. Burada tek bir trick nokta var oda kalemi bir kere kağıda koyunca diğer köşeye kadar tek seferde çizeceksiniz. Bu çalışmayı çok fazla yapın daha sonra aynı çalışmayı kağıdın üzerine artı gelecek gibi yapın yani üst kenar orta noktadan dümdüz bir çizgi ile aşağı inin sonra yan kenardan diğer yana çizin. Çizgi aşamasındaki son çalışma ise yine a4 kağını yatay olarak karşınıza alın sol sikey kenarın tahmini olarak 1/4 yada 1/3 oranındaki bir noktadan soldan sağa dümdüz bir çizgi çekmeye çalışın aynı çalışmayı kağıdın alttan 1/3 /1/4 gibi bir noktasından da yapın . Yani her kağıtta sadece 2 çizgi olacak defalarca yapın ve ASLA KAĞITLARIN ARKASINI KULLANMAYIN. Bu ilk çalışma size israf gibi gelecek ama değil. Var olan bir yeteneği ortaya çıkarıyoruz burada dimi :)

Daha sonra küçük küçük desenler çizin kibrit kutusu , sigara paketi, kalemlik gibi geometrik yüzeyleri basit olan şeyleri çizin ama sadece dış kenarlarını çizin, üzerlerindeki şekiller girinti çıkıntıları çizmeyin düz çizgiler kullanın tarama yapmayın , kısa kısa çizgilerle materyali çözmeye çalışmayın düz yada dairesel tek çizgilerle çözümleme yapın. Ve yine çok çokça kağıtla ve yine kağıdın arkasını kullanmadan yapın. Burada çokça kağıttan kastımız 50-100 adet gibi sayılardır.

Bu çalışmalardan sonra yaklaşık 1000 adet kağıt çalışmış olacaksınız eliniz kaleme kağıda açıya alışacak. Zaten her seferinde çizgileriniz gittikçe hoşunuza gidecek şekilde belirginleşecek. GARANTİ :) Ve yavaş yavaş desenleri dah güzel çizmeye başlayacaksınız gereksiz tarama ışık gölgelerden kaçınarak çizimler yapın başta (ileride hepsi yapılacak zaten) Gelişim oldukça kendiniz de göreceksiniz zaten farklılıkları ve resimde başka arayışlar başlayacak, ölçüler, kadraj, ışık lekeler, kuvvetli desenler, merkez etkisi gibi teknik şeyleri keşfedeceksiniz.

Başlangıç ve gelişim çok çok çok çok fazla desen ile olur deseniniz oturmadan PİCASSO gibi resimler yaparım derseniz Bir çeşit kenan evren olur çıkarsınız. RESSAMLAR BÜTÜ RESİMLERE ÇAMUR DERLER. TIPKI KENAN EVREN RESİMLERİ GİBİ.

Desen şart şart şart :) çok çizin yılmayın.
  • Paylaş
Resim yeteneğini ilk başta başka bir yere yani neyi çizmek istiyorsan ona bakarak yap bunu 1 veya 2 ay yapabilirsin . Artık kendinden eminsen aklında onu hayal et hayal ederken bütün düşünceni ona ver ve bunu yaparken sessiz biyerde olmalısın , hayal ederken gözlerini kapa bunu 2 ay yap nezaman boş vaktin olursa tabi . Ve artık gözlerini kapanadan hemen yapabiliyosan demekki artık sen bi ressamsın . 😊
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

612 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları