Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet'ten gerçek, doğru bilgiye nasıl ulaşılır. Bu sadece internet ile de sınırlı kalmasın; kitap veya bilgilerin doğruluğunu neye göre kıyaslamak gerek? Nette bir bilginin doğru olduğundan nasıl emin olabiliriz?

bu konuda benim kriterim en az 3. Yani emin olmak için en az 3 kaynaktan bakmak lazım. 2 si farklı birşy söylüyorsa 3. Sü belirleyici kriterdir. Dikkat edilmesi gereken konu, 3 kaynagında farklı taraflara ait olması gerekir.
  • Paylaş
Bilginin doğruluğundan şüphe duymak gerekir öncelikle. Ardından bilgiyi güvendiğiniz bir kaynakta bulana kadar araştırmalısınız. Güvenli kaynak genellikle kurumsaldır. Güvendiğiniz ya da güvenebileceğiniz bir gazete (Sözcü, Cumhuriyet) ya da web sitesi (Diken, Ekşi, girebilirseniz Wikipedia), bir bakanlık (hangi yalanlar söylenmişti doğrulamaya yarar), bir üniversite (ki burada da ülkemizin ilk beşi güvenilirdir, Amerikan, Alman ya da çoğu diğer Avrupa üniversiteleri güvenilirdir) gibi yerlerden bilginin kaynağına ulaşırsanız zaten güvenirsiniz. Bu arada yukarıdakiler benim güvenilir kaynak seçimlerim; seçim kişiden kişiye değişebilir. Gazete haberleri gibi haberleri Google efendiye yazıp aratmalısınız zaten, bir çok gazete yazmışsa, yerine göre hem yandaş hem de karşı basın haber yapmışsa bilginin kaynağı doğrulanmış olur ama içeriği bilginin niteliğiyle ilgilidir. Mesela enerji bakanı ya da rte ülkemizdeki iş güvenliği tedbir ve yasalarının dünya standartlarında olduğunu söylerse ve siz bunu tüm gazete ve televizyonlardan haber alırsanız bu kişilerin bu kelamda bulundukları doğrulanır ama içerik yine de yalan olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

138 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt