Bilmek istediğin her şeye ulaş

Besinlerde bulunan proteinler yüksek ısıda pişirildiğinde besin değerlerini kaybederler mi?

Vücudumuz protein, karbonhidratlar ve yağlar gibi moleküller sayesinde sürekli işlev gören bir yapıdır. Tabi su, mineral ve vitaminlerde buna dahildir. Proteinlerin bizim için önemi büyüktür. Canlılar için önemi büyük olan bu yapıların bozulmasına neden olan bir takım faktörler vardır. Yüksek ısıda bunlardan en önemli olanıdır.

Vücudumuzdaki enzimler, nükleik asitler ve bir çok molekül protein kökenlidir. Yapılarında protein bulundururlar. Bu yapılar ısı, ışık ve radyasyon gibi etkilere maruz kaldığında denatüre olurlar. Denatürasyon sonucunda enzimler değişim gösterir ve geri dönüşümü yoktur.

Memelilerin enzimleri en iyi 37 derece de işlev görür. Bunu yukarısı ve aşağısı enzimlerin yapısını bozar ve tepkimeler normal olarak gerçekleşmez. Yüksek ateş eğer düşürülmezse ciddi beyin hasarlarına neden olabilir. Hatta ölümle sonuçlanabilir.

Protein

Yediğimiz besinlerinde bizler gibi yapısında protein bulunur. Yüksek ısıya maruz kalan besinlerin yapısındaki proteinler denatüre olur ve vücut için zararlı gıdaları tüketmiş oluruz. Yüksek ısıda pişirilen yiyeceklerin kansere neden olduğu söylenmektedir.
  • Paylaş