Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beslenmenin hormonlara etkisi nelerdir?

Hormonlar insanlarda iç salgı bezleri tarafından üretilir. Üretilen hormonlar kan sıvısına verilerek etkileyeceği hedef organa yollanır. Hormonlar kan yolu ile vücutta yayılırlar ancak sadece ilgili hedef organları etkileyebilirler. Hormonların organları etkilemesi yavaş ve uzun sürelidir.

Hormon üreten yerler; Hipofiz Bezi, Tiroit Bezi, Böbrek Üstü Bezi, Pankreas Bezi, Eşey Bezleridir. Yumurtalık ve testisler tarafından üretilen eşey hormonlarıdır. Metabolizmayı kontrol eden tiroit hormonlarıdır. Stresi, su ve mineral dengesini düzenleyen adrenal bezlerden salgılanan hormonlar ve kan şekerini ayarlayan pankreastan salgılanan hormonlardır.
  • Östrojen ve progesteron yumurtalıklardan salgılanan dişilik hormonlarıdır. Bu hormonlarla beslenme arasındaki ilişkiye bakacak olursak; soya fasulyesi, tofu, miso, nohut, mercimek, sebze ve meyve gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır. Dişilik hormonlarının sağlığı için; Sebze, meyve ve tam tahıllar besinlerin tüketimi artırılmalıdır. Mümkün olduğu kadar organik beslenmek gereklidir. Alkol tüketimi azaltılmalıdır.
  • Erkeklerde hormon dengesini sağlamak için dikkat edilmesi gerekenler; fazla kiloları vermektir. Çünkü fazla kilo fazla yağ demektir. Yağ dokuları karında testosteronu östrojene dönüştürür. Buda erkeklik hormonuna etki eder. Bunun için erkekler; Tavuk, yumurta, balık, baklagiller gibi protein kaynaklarını haftada en az iki gün tercih etmesi gerekir. Sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermelidir. Alkol tüketimi testosteronu azaltır. Bu nedenle dikkat etmek gereklidir.
  • Tiroid metabolizmanın temelini oluşturan hormondur. Bu hormonun sağlığı için beslenmenizde yeterli iyot tüketmeniz gereklidir. İyotu tuz ve deniz ürünlerinden alabilirsiniz. Ayrıca bu hormon çinko ve selenyuma ihtiyaç duyar. Selenyum için; mercimek, mantar, ay çekirdeği ve susam tüketin .Çinko için; badem, istiridye, yengeç, tavuk ve hindi tüketebilirsiniz.
  • Paylaş