Bilmek istediğin her şeye ulaş

Betonarme iskelet sistemle bina tasarlayacağım. Bilmem gereken temel şeyler nelerdir? Geçebileceğimiz en geniş açıklık nedir vs.

Evet Bir mimar olarak tasarlayacağınız yapı bloğunda taşıyıcı sistemlerin kaplayacağı alan önem arz etti sanıyorum.
Klasik konut tipi yapılarda bence maksimum 4 m'lik bir açıklıklar kullanmanı öneririm. Kolon& Perde gibi düşey taşıyıcı elemanlarda kesit belirlemenin bir çok parametresi var. Bu konuda önerebileceğim 3 şey;
1- kolon& perdeleri planda tüm bölgelere eşit şekilde, simetri oluşturarak yerleştirmen, böylelikle kütle merkezi ile rijitlik merkezini 1 noktada toplaya bilmen
2- deprem perdesi diyebileceğimiz perdeleri bina dış köşelerine ve simetrik bir şekilde yerleştirmeye çalışabilirsin
3- bina merdivenleri ve Asansör gibi geniş ve Betonarme perde elamanlarla teşkil edilmiş kısımları bina kütle ve rijitlik merkezlerini göz önünde bulundurarak bu merkeze oturtmaya çalışabilirsin.
Ayrıca projenin uygulanacağı bölge yurt dışı ise ilgili standartları ışığında çalışmalar yapabilirsin. Biliyorum yazdıklarımız çok aydınlatıcı olmadı ama bir mühendisten de afaki konuşmasını beklemek doğru olmaz.
  • Paylaş
Bu soru bir 4. Sınıf ve master dersinin yarısıdır. Bunu sağlıklı bir şekilde çözebilmeniz için Ergin Atımtay'ın Çerçeveli ve Perdeli Betonarme Sistemlerin Tasarımı kitabını almanızı, en azından sizin senaryonuza uyan kısımlarını incelemenizi tavsiye ederim. Çerçeveli yapı tasarımı yaparken TDY ve TS500'e de ayriyeten hakim olmanız gerekir. Kesit/Alan oranları, rijidite şartları, ön boyutlandırma gibi konularda bilgi sahibi olmadan o işe başlarsanız o proje bitmez.
  • Paylaş
2

Aykut Özdemir, TDY ve TS500 diyecektim ki, bahsetmişsiniz. Temel şeyler bunlardır, yani koskoca 2 yönetmelik. Başarılar

Şaman, Bu soruyu açıklayan bir dönemlik ders var :)

Bilmen gereken en önemli şey malzemeden çalmamak.Gerisi ayrıntı ve yazılı malzeme.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

155 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt