Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyaz Altın ve Sarı Altın arasındaki farklar nelerdir?

Size uygun olan altın türünü seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Kendinize bazı sorular sorarak hangi altın tipinin size uygun olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Gardrobunuzu düşünün, çoğu zaman ne renk giyersiniz, metale karşı alerjiniz varmı, kaşıntı problemi yaşıyor musunuz, her yıl takılarım iiyi görünsün diye onları yenilemek zorunda mıyım?

Altın

Altın farklı karat ve renk formlarında bulunur. En sık kullanılan renkler ise sarı ve beyaz altındır. aralarında bazısı avantaj bazısıda dezavantaj olacak bir çok farklılıklar vardır.

Bu iki tür karat söz konusu olduğunda aynı ağıtlıktadırlar. aralarındaki tek fark sahip oldukları saf altını yumuşak ve esnek hale getirmek için yapılan alaşımın karışım oranıdır. Sarı altın saf altın, bakır ve çinko alaşımı iken, Beyaz altında saf altın, gümüş ve paladyum gibi beyaz metaller de bulunmaktadır.
Nikel geleneksel altın ile karıştırılarak kullanılan bir metaldir , ancak insan derisinde alerjiye neden olduğu keşfedildiğinden beri, onun kullanımına son verildi.
Altın

Platin ve Titanyum karıştırıldığından bazen çok daha pahalı olabiliyor ancak beyaz altın sarı altına oranla gümüş rengi nedeniyle bir çok kişi tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.

Platin ve titanyum ile karıştırıldığı zaman bazen daha pahalı olmasına rağmen Beyaz altın sarı altın oranla onun gümüş rengi nedeniyle birçok kişi tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.

Nikel ile yapılan Beyaz altın bir alerjen olabilir. Rengi soluk görünür.

Beyaz altın daha kullanışlı da olsa, sarı altın rengi yüzük için bir klasiktir.Eski altın yüzükler yeni yapılanlara göre çok daha iyilerdi. bu tabiki bileşenlerine bağlı. Beyaz altın bazı durumlarda yeniden kaplama gerektirse de sarı altında bu gerekmez ve alerjik reaksiyon riski daha düşüktür.

Altının bu iki türünü aynı kılan tek şey onlarda "saf altın" var olması ve takıldığında zarif olmasıdır. Her ikisi de iyi seçeneklerdir. Avrupa ülkelerinden gelen Beyaz altın artık nikel içerir. Nikel genellikle palladyum ile ikame edilir. Nikel içermeyen beyaz altın, sarı altın veya standart beyaz altın daha pahalıdır.

Özetlersek;

1. Sarı ve beyaz altının farklı metal alaşımlı karışımları var.
2. Sarı altın beyaz altına göre daha zarif ve klasik görünüyor.
3. Sarı altın beyaz altından daha az bakım gerektirir.
4. Bir elmas taş ile eşleştirildiğinde Beyaz altın sarı altından daha mükemmeldir.
5. Sarı altın ve beyaz altın fiyatları farklıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

13563 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt