Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyaz ve Kahverengi yumurta arasındaki farklar nelerdir?

En büyük farkları renklerinin aynı olmamasıdır.

O'nun dışında çok büyük farklarının olduğunu malesef söyleyemeyeceğim. Yıllardır insanlar hangisini hangisine daha çok tercih ederler bilmiyorum ama ben kişisel olarak kahverengi yumurtayı köy yumurtası olarak diğer yumurtayı da çiftliklerde yetişmniş olan tavuğun yumurtası olarak değerlendirdim. böyle düşünmeme ve bu karara varmama sebep olan şey ne bilmiyorum ama çocukluğumda bahçemizdeki tavukların daha çok kahverengi yumurtluyor olması olabilir belki.


YumurtaAslında benim de düşündüğümün aksine ikiside birbirinden doğal ya da birbirinden daha sağlıklı değildir. Tatları da besin değerleri de aynıdır. Pişirme şekli vs. hiçbir şekilde değişmez.

Bu renk farkının tavuğun türlerinden ileri gelebileceği söylenmektedir. Genellikle beyaz tüylü tavukların beyaz, koyu renkli tavukların ise kahverengi yumurtladığı söylenir. Bazı kaynaklarda tavuğun yumurtayı koyu renk yapmasının sebebi çevresindeki düşmanlara karşı onu kamufle ederek yememelerini sağlamaktır denir. Ama yine de ben bilimsel bir çalışma olmadan pek inanmam.

Ancak piyasadaki kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalara göre daha irice olduğu söylenebilir. bu nedenle beyaz yumurtaya göre biraz daha fiyatı pahalı olabilir.

Şimdilerde ise istediğiniz boy istediğiniz yönden güçlü yumurtaları raflarda kolaylıkla bulabiliyorsunuz. İşte Selenyumlu XL, organik vs. Yumurta gerçekten ihtiyacımız olan besinler açısından çok zengindir. sadece C vitamini içermez.  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1050 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt