Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyin bir bilgisayarsa akıl da bir bilgisayar programı mıdır?

Zeka doğuştan gelir, mikro işlemcidir, transistör sayısı ile veri yolu hızı ve bağlarıyla alakalıdır, çoksa hızlı çalışır, kapasitedir, azsa yavaş çalışır.

Akıl sonradan kazanılır, kazanımlar bütünüdür.

Misal adam çok zeki ama odaklanamamış, sebat gösterip okuyamamış, diploma sahibi olamamış, zeki ama işsiz ve mutsuz etrafındaki herkesle çatışmış, psikoloji o biçim,

Adam orta zeka, beş kere okuyunca anlamış ama beş kere okumuş, ilk defasında değil 1000 test çözünce çakmış mevzuyu, sebat etmiş, sabır göstermiş, okumuş, diploma kimlik ve iş sahibi olmuş, mutlu mesut yaşamış, sonra üç elma düşmüş gökten..

Zeka beyindedir, mikro işlemcidir, lakin beyin sadece mikro işlemci değildir, hafıza da oradadır, hızlı düşünme (RAM ve cache bellek) de oradadır. El melekesi için gerekli bölümler ile salgıladığı sıvılarla vücudu yöneten bölümler de mevcuttur.

Fark veya ayırt edicilik nerede? IQ gelişirse de çok az gelişir, yani mikro işlemci sabit kalır büyük oranda, ama beyindeki diğer tarafların gelişmesi kümülatif aklı geliştirir, database deki yararlanılan bilgi artar, bu artan bilgi bağ kurmayı, hayal edebilmeyi ve çözüm bulmayı kolaylaştırır, sabır, sebat erdem ve çalışmak gibi karakter kazanımları beynin çözüm bulması sürecine katkı sağlar. Nihayetinde ulaşılan toplam kazanım akıldır. Kullanılabilir işe yarar zeka ve yan donanımları.

İşletim sistemi bilinçtir. Sonsuz aliterasyonları olan bu program kendini fark eder. Derin uyuduğunda bilinç kendini kapatır, -uyku modu, aslında uyku bir nevi ölümdür, -bak dine de atıf yaptım, bekçi gizli gizli oturduğu sandalyede çaktırmadan uyuyorsa bu Hazırda Beklet modudur, bilinç tam kendini kapatmaz.

Binanaleyh sündürelim sündüğü kadar;

-Gözler kameradır, göz sinirleri de kablosu,
-Kulaklar mikrofon,
-USB ve portlara hiç girmeyelim::)
  • Paylaş
2

Ulas Binay, Zeka bakis açınız artık geçmiş yüzyılda kaldı. Şuan yeni yaklaşımlar var bu konuda

Ahmet Avcı, Tutarlıyım demek ki..yazın da, okuyalım bu yüzyılı...

Beyin bilgisayar değil de işlemci olabilir anca. Akıl bilgisayar olabilir sanki ...
  • Paylaş
Evet beyin bir bilgisayar akıl ise programdır. Daha spesifik konuşmak gerekirse beyin bilgisayar işlemcisi olarak tanımlanabilir. Akıl demektense "zeka" kelimesi daha doğru olur ve zeka insanda işlem kabiliyeti sunan bir programdır. Beyin ne kadar kaliteliyse zeka o kadar iyi çalışabilir ancak pek çok etken zekanın seviyesini etkileyebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

877 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt