Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyin göçü durdurulabilir mi?

Beyin göçünü durdurmak için uğraşmayacaksınız, Dünya standartlarında üretim, yaşam, hukuk için uğraşacaksınız.
Gidecek olan zaten gider. Önemli olan tercih edilen yer olabilmekte.
  • Paylaş
Tabii ki. En basit olarak beyin göçüne neden olan faktörleri belirleyip bunları ortadan kaldırmak yeterli. Türkiye'de beyin göçünün 3 temel nedeni:
  • Ekonomik nedenler: Beyi göçünün en başında düşük ücretler geliyor. Bilim adamı onca zorlukların üstesinden gelmesine rağmen aldığı ücret buna değmiyor.
  • Siyasi/bürokratik nedenler: Ülkemizde siyasi istikrarın olmadığı bir gerçektir. Siyasi istikrar olmayınca özellikle Türkiye'de değişen yönetimlerle birlikte değiştirilen bilimsel çalışmalar mevcut. Uzun vadeli bir bilimsel çalışma yapılamıyor. Bu da bilim adamını daha çok dışarı itiyor. Üstelik adam kayırmak da işin cabası...
  • Fikir/üretimin desteklenmemesi: Bu neden genişletilebilir. Bilim ve teknolojiye değer vermeme, AR-GE'ye teşvik ve destek eksikliği, yatırım azlığı gibi birçok neden alt nedenlerdir. Ülkemizde yeni yeni bilimsel çalışmalar desteklenmeye başlanmıştır fakat yetmemektedir.
Bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak YÖK, TÜBİTAK ve TÜBA arasında ortaklaşa programlar, burs olanakları yaratılmıştır.
  • Paylaş
Gizli bilgi bu. ; -)
  • Paylaş
Beyin göçünün sebebi, bilim adamlarının hem maaşlarının düşük olması hem de ortaya koydukları projelere devletin finansör olmamasıdır. Bilim adamları kimseden yardım almadan proje yada buluş üretemez, zar zor ürettiklerini de seri üretime geçiremezler. Bu yüzden parayı basan ülke bilimadamını da kendine çeker. Bunun önüne geçmenin yolu bilimadamına gereken parasal desteği devlet mekanizmasının hiç çekinmeden sağlamasıdır. Bunun sağlanmadığı durumlara yakın tarihten bir örnek verecek olursak, 2. Dünya savaşında Alman bilim adamı Heinrich Rudolf Hertz, icat ettiği ilk radar prototipini Hitlere görütür ve destek ister. Hitler büyük toplar döktürüp, tanklar üretip savaşı kazanacağını düşünmektedir ve böyle basit şeylere para harcamaya değmeyeceğini düşünerek bu icada gereken önemi vermeyip Hertz'i geri çevirir. Hertz, bunun üzerine İcadını ingiltereye götürür ve churchil'e takdim eder. Churchil bunun ne işe yarayacağını sorar. Hertz, bu icad sayesinde cisimlerin uzaklıklarının çok önceden tespit edilebiliğini söyler ve churchil bunun üzerine bu icada parasal destek verip tüm ingiliz ordusuna bu radarlardan çokça gönderir. Bu radarlar Alman düşman uçaklarının yerlerinin önceden tespit edilmesinde kullanır. Böylece İngilz hava kuvvetleri, Alman uçaklarının gelişini önceden görerek harekete geçip, onlar şehirleri vurmadan önce onlara saldırma ve havada tuzak kurma imkanı bulurlar. Bu durumda Alman hava kuvvetleri tahmin etmediği kadar büyük sayıda savaş uçağını kaybeder. İşin sonunda, bu ağır uçak kaybı Almanyanın savaşı kaybetmesine bir basamak olur ve bir süre sonra Hitler savaşı kaybeder. Sona gelindiğinde, kendi vatandaşı olan bir bilim adamının icadına gereken önemi vermeyen Hitlerin, icada kaşı gereken önemi ve desteği veren düşmana karşı tamda galip gelmek üzereyken savaşı kaybettiğini görüyoruz. Bir icada gereken önemi vermemek Hitlere savaş kaybettirdi ve İngilterenin savaşı kazanmasına sebep oldu. Bu örnekte olduğu gibi bilimadamlarının icadlarına gereken önem verilmediği takdirde, onlara gereken önemi veren ülkelerin her zaman varolacağını unutmamalıyız. Bugün yüz çevirdiğimiz bir bilimadamının icadı yarın düşman elinde bize karşı kullanıabileceğini de asla akıldan çıkarmamalıyız.
  • Paylaş
Bu iktidar yönetimi ile zor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

345 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Türkiye'de beyin göçünün nedenleri nelerdir?