Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

Egzersizlerle vücudumuzu güçlendirdiğimiz, şekillendirdiğimiz gibi beynimizi de güçlendirmek mümkün. İnsan beyninde yüz milyar beyin hücresi olduğu söyleniyor. Bu yüz milyar hücrenin sinapslarla birbirine bağlı ve bu sinapsların fazlalığı ile beynin gücünün doğru orantılı olduğu düşünülüyor. Sinaps dedikleri hücreler arası bağlantı yolları. Ve bu bağlantı yolları zihnin çalışması ve zorlanması ile artmakta.

Sosyal uğraşlar, yeteneğimiz varsa müzik aleti çalmayı öğrenmek, okumak, yazmak, herhangi bir dil öğrenmeye çalışmak, hayvan beslemek ve onu eğitmek, bilmediğimiz bir dansı öğrenmek pek farkında olmadan yaptığımız zihin aktiviteleridir.

Bunların yanında satranç gibi oyunlar, sudoku, bilmece, bulmaca gibi uğraşlar zihin jimnastiği için bilinen en etkili yöntemlerdir.
 • Paylaş
2

Hakan, 8U Y42IY4 8IR K32 0KUM4K Y3T3R. 83NC3. T353KKURLER.

Hale Acar, Süper izah etmişsiniz, benim en çok kullandığım bulmaca kısmı ve gazete okumak, azda olsa sosyal uğraşlar...

Beyni en çok yoran durum monotonluktur. Çünkü sürekli aynı şeylerle
uğraşıldığında, beyinde hep aynı hücreler çalışır. Bu hücre grubu bir süre sonra da yorulur. Bu yüzden kişinin hayatı ne kadar renkliyse, ne kadar farklı uğraş ve hobileri varsa beyni de o kadar dinlenmiş halde olur.
Çalışıp yorulan hücreler ise başka bir hobi ile ilgilenince dinlenmiş
olur.
Rutinden kurtulmak için eski bir arkadaşı aramak, tiyatroya, sinemaya gitmek, dergi veya kitap okumak, güzel bir yerde yürümek rutini ve monotonluğu bozabilir.


Eğer bir kişinin durağan bir yaşam biçimi varsa, aslında bu kişinin bir beyne ihtiyacı çok azdır. Çünkü burada bedenin aldığı bir risk yoktur. Beynin vücuttaki öncelikli amacı bedenin sağ kalmasını sağlamaktır. Çevresel bir uyarının az olduğu veya riskin sıfır olduğu ortamlarda beyin bundan olumsuz etkilenir. Bu yüzden monoton yaşayan, evden çıkmayan veya hep aynı işlerle uğraşan kişilerin beyin giderek geriler. Her gün gidilen yolu değiştirmek, farklı sokaklardan geçmek ve böylece beyni şaşırtmak da zihin için çok yararlı bir egzersizdir. Bu beyni monotonluktan ve kalıplardan kurtarır, yeni bir şeyler fark etmesini sağlar.

Bu yazının orjinal hali:
 1. dengeliyasam.net/dengeli-yasam/beyniniz-degisirse-hayatiniz-degisir-1
 2. dengeliyasam.net/dengeli-yasam/beyniniz-degisirse-hayatiniz-degisir-2
 • Paylaş
1

Cahit Ceylan, Durağan bir yaşamimiz varsa, monotonsak bundan nasil kurtuluruz bunuda söyleyebilirmisin?

Sol el ile yazı yazmayı deneyebilirsiniz ya da solaksanız bunun tam tersi, sağ el ile...
 • Paylaş
-Hayal gücünüzü kullanarak zihninizde imajlar oluşturmak
-Sıra dışı düşünme becereleri geliştirmek (Bibiri ile ilgisi olmayan iki nesne arasında bağ kurmaya çalışma gibi örneğin kürdan ve elektrik direği gibi.)
-Beynin her iki lobunu da kullanmayı gerektiren etkinlikler yapmak (abaküsle hesap, 3 topu havada çevirme, kullanmadığınız elinizi kullanma, müzik aleti çalma vb.)
-Nefes teknikleri kullanmak (diyafram, holistik vb.)
 • Paylaş
Satranç, briç oynamak, kimseyi bulamazsanız İnternet'de oynamak da iyi beyin jimnastiği oluyor. Eğer ekran sevmem diyorsanız kendinize ucuz bir satranç bilgisayarı alıp onunla da oynayabilirsiniz. Linkteki ucuz bilgisayarlar bile yeterli beyin jimnastiğini sağlayacaklardır:ebay.com/bhp/electronic-chess-set

Para da harcamayayım diyorsanız İnternet'den Sudoku oyunları indirip yazdırabilirsiniz. Satranç ya da briç kadar boyutu yoktur ama yine de beyninizi diri tutacaktır.

Burada bir sürü bedava, yazdırılabilir Sudoku var:puzzles.ca/sudoku.html
 • Paylaş
Bilgisayar oyunları:

- Sherlock Holmes - The Mystery Of The Mummy
- Cameron Files
- Syberia
- URU - Ages Beyond Myst
- Myst Serisi
- Realms of Illusion (şiddetle öneriyorum)

Klasik oyunlar:
- Satranç
- Anagram
- Puzzle
- Sudoku

Genel yorumum:
- Oyun oynayın!
 • Paylaş
5 km yürüdükten sonra, son 100m yi geri geri yürüyünce bacaklarımın daha fazla çalıştığını ve müthiş terlediğimi hissediyorum. Olay bence rutinden çıkmada. İşe gidip gelirken farklı bir yol ya da araç kullanmak bile beyin için bir egzersizdir. Hayatta amacımız ertesi günü aynı şekilde yaşamamak olmalı. Her gün yeni bir tuğla koyalım ama onu bile bir sağdan bir soldan bir ordan bir burdan yapmaya gayret edelim.
 • Paylaş
Yabancı dil öğrenebilir . Ciddiyim . Beynimin çalıştığın hissediyorum :)
(ingilizce hariç )
 • Paylaş
Bu tarihe kadar verilmiş tüm önerileri değerlendirdiniz olmadı mı?
Hiç takmayın kafanıza! Koşmayla aranız, kilonuz, kondisyonunuz iyi ise yayan olarak; değil ise bir araba çalarak işe koyulabilirsiniz.
Her halükarda, hızlandırılmış beyin jimnastiği için bir polis buluyorsunuz ve çarpar gibi yaparak korkutuyorsunuz, e'biraz da el/kol hareketiyle süslerseniz kompozisyonu, göreceksiniz ki kafa çalışmaya başlayacak. Rahat olun, tüm bu esnada bile kafa hala çalışmıyorsa size yardım edecek bir savcı mutlaka bulunacaktır. Bu durumda kendinizi ifade etmeye çalışıp beyninizi yormayın, sadece size uzatılan evrakları imzalayın. Ki, size beyin jimnastiği konusunda yardımcı olacak arkadaşlar versinler.
Sonra 3 öğün yemek ve yatak da verecekler.
Her şeyin; sizin çalışmadan, fatura, kira ödemeden ve kafanıza hiçbir şeyi takmadan beyninizi rahatça geliştirmeniz için yüce devletimiz tarafından sağlandığına şahit olacaksınız.
Endişe duymayın. Köylü milletin efendisidir! . . .
 • Paylaş
2

Doğan Ataman, Bu yazı farklı düşünülmüş bir yaklaşım. Beğendim.

Ayhan Şimşek, Düşüncenizi ifade ettiğiniz için teşekkürler. Keşke yanıtımı beğenmeyen arkadaş da kendini ifade etseydi de beyin jimnastiği yapmış olsaydık :)

Kelimelik oyunu oynayabilirsiniz, rubik küp çözmeye çalışabilirsiniz, satranç oynayabilirsiniz, ilgilendiğiniz bir alana ait kitaplar okuyabilirsiniz, matematik problemleri çözebilirsiniz, sudoku çözebilirsiniz, fiziksel spor yapabilirsiniz. . . vs
 • Paylaş
Yavaştan hızlıya doğru hareket edilmelidir.
 • Paylaş
Belli aralıklar ile bir şeyler ezberlemen ayrıca hafızanı da güçlendirir. Mesela her gece veya iki günde bir, ezberlemek istediğiniz bir şiir varsa bir kıtasını ezberleyebilirsiniz. Hem genel kültürünüzü arttırırsınız hem de hafızanızı geliştirirsiniz.
 • Paylaş
Strateji oyunlarında( AOE II gibi) zorluğu artırabilirsiniz, yenildiniz mi tekrar oynayın, tekrar oynayın yenene kadar :)
 • Paylaş
Squash oynamayı tavsiye ederim. Tam anlamıyla çok yönlü bir spordur ve asıl amaç fizik gücünü beyin gücüyle birleştirmektir.
 • Paylaş
Bunun için şu kitabı okumanızı tavsiye ederim:

pegasusyayinlari.com/kitap_detay.php? Ki...
 • Paylaş
Gunun yogun stresinden kurtulmak için beyni biraz dinlendirmekte fayda var. Farklı şeyler ile uğraşmak veya en az 1 saat beyne bilgi yollamamak. Spor bu konuda cok etkili. Vucudumuzhnvcalismasingibi beynimiz de çalışıyor netice de kol ve ayaklarınıza yapılacak hareketlerin emrini veren beyindir. Senkronizasyon spor ile ortaya çıkan bir durumdur, kitap okumak, bulmaca çözmekte diğer alternatifler arasında olsa da bana gore kitap belli basina bir gerekliliktir hem genel kultur hem de beyin icin.

Bulmaca, satranç ve sudaki gibi ugraslarin yani sıra yazi yazmak, gunluk tutmakta cok etkili. Zamanla artik kelimeli ve cumleleri belli bir ahenk içinde yazmaya da önem verdiğinizi kendiniz göreceksiniz. Aslinda tum bu ugraslar belki zaman sonra hayat akiisiniz oluyor.
 • Paylaş
Yerinden kalkmaya üşenenler için lumosity
hızını alamayanlar için bol oksijenli bi yürüyüş yada koşu iş görür
 • Paylaş
Sudoku 2
 • Paylaş
Günümüz şartlarında bahsettiğin biraz zor olur ama sonuçta imkansız değil. En iyisi bana göre günün stresini bejin jimlastiğinden önce sıfırlayabilmek
 • Paylaş
Satranç.4
 • Paylaş
Düzenli bulmaca çözmenin faydası olduğunu duymuştum..
 • Paylaş
Kitap okunabilir.
 • Paylaş