Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyin kapasitemizin ne kadarını kullanabiliyoruz?

Bence bu soru artık anlamını yitirmiş konumda bir tartışmadır. İnsan beyninin kullandıkça öğrendikçe ilerleyen sürekli kendini geliştiren yapısı karşısında insanlar bence çalışmakla beynini eğitmekle vakit geçirmelidirler. İster %3, ister %5 olsun; insan beyni gördüğü her kareyi kaydeden, her bilgiyi işleyen müthiş faal bir sistemdir. Zeka veya hafıza, irade anlamında elimizde ne kadar varın tartışmasına gerek yoktur, çünkü -dahilerden bahsetmiyorum- çalışkan insanlar çok yüksek bilgi potansiyellerine ulaşabilmektedirler. Yani anlatmaya çalıştığım ne kadarını kullandığımız değil, kullanıyor olup olmadığımız bence önemli.

  • Paylaş

Genel olarak beyin farklı işler yapmış olmaya odaklandığından, bazen müzik dinleme, bazen resim çizme gibi, tüm fonksiyonları aynı anda yerine getirmediğinden yüzde yüz kullanılmasını beklemek hata olur. Beyin ortalama olarak yüzde 5 faal durumdadır denmektedir.


Bu konuda yardımcı olabileceği düşüncesiyle bu konuda bulduğum uzman kişiyle kaydedilmiş videoyuyu paylaşmak istiyorum, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


video.milliyet.com.tr/video-izle/beyin-kapasitemizin-ne-kadarini-kullaniyoruz--ı7ceguzcxiy9.html
  • Paylaş

Buna güçlü bir karşıt görüş olarak çoğu bilim adamı şunu söyler; beynin tamamını kullandığımızda ne yapabileceğimizi bilemeyiz, bu yüzden kullanma oranından söz edemeyiz. Beyin organ olarak sınırlı bir alan kaplasa da işlev olarak ucu açıktır. Saniyede 20 katrilyon işlem yapabilen bir beyne sahibiz. İşlem kombinasyonlarını düşündüğümüzde bu beyinle yapabileceklerimiz bizi hayrete düşürebilir. Belki şu anda milyonda birini kullanıyor olabiliriz.

  • Paylaş
Cevabı bilinmeyen bir sorudur bence. Çünkü neye göre ölçecekler ve karar verecekler....
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

725 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt