Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyin şartlandırılarak açlık hissi ne kadar bastırılabilir?

İnsanda açlık ve tokluk hissinin tamamen midenin dolu olup olmamasına bağlı olduğu düşünülür. Ancak tam olarak öyle gerçekleşmez. Vücuda alınacak su ve besin gereksinimini hipotalamus düzenler. İç dengenin sağlamasında görevli olan bu yapı sayesinde açlık hissini algılarız. Açlık durumunda midemiz boştur ve kan az miktarda besin taşır. Bu bilgi hipotalamusa ulaştığında açlık hissi yaratılır. Aynı durum susuzluk içinde geçerlidir. Kanın yoğunluğunun hipotalamusa bildirilmesi sonucu susuzluk hissi meydana gelir. Beyne giden uyarılar sonucu yemek yenmesi için uyarılar gelir.

Beyin Sağlığı

Gelen uyarılara cevap vermediğimiz zaman uyarılar şiddetlenir ve daha çok uyarı gönderilir. Bu durumda baş ağrısı gibi sonuçlar ortaya çıkar. Ancak bu süreci uzatıp beyinden gelen bu uyarıları şartlandırdığımız zaman farklı durumlara bağladığımız zaman açlık hissini ortadan kaldırmak söz konusudur. Ancak bu süreç çok uzun sürmez. Ölümle sonuçlanır.
Hipotalamusun düzenlediği diğer durumlara müdahale edilemez. Örneğin vücut ısısını şartlandırma yoluyla artırıp azaltmak imkansızdır. Dışardan müdahale ile yapılabilir.
  • Paylaş
Beyin yemek yemeye başladıktan 20 dakika sonra tokluğu hissetmeye başlar.Bu yüzden yemeği yavaş yiyerek açlık hissini bastırmak mümkündür.Eğer denerseniz aradaki farkı görürsünüz.
  • Paylaş
Şartlandırma temel olan ihtiyaçları ve otomatik olarak ortaya çıkan tepkileri kullanarak normalde verilmeyecek bir tepkinin bu uyaranlar ile eşleştirilerek verilmesidir. En klasik örnek Pavlov'un köpeğidir. Köpek et gördüğünde salyalamaktadır bu doğal bir tepkidir. Salyalama sırasında zil çalınarak et ile zil eşleştirilir ve köpeğin zile tepki vermesi sağlanır. Ancak şartlama ile doğal olan bir tepkinin verilmemesi sağlanamaz. Dolayısıyla şartlandırma ile açık hissini basırmak mümkün değildir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1651 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt