Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyin taraması yapmak için hangi teknolojiler kullanılmaktadır?

  1. EEG
  2. CAT
  3. PET
  4. MRI
EEG: BEyin dalgaları aktivitesinin elektriksel yöntemle izlenmesini ölçen yöntemdir.
Hastaya elektrik akımı verilmediğinden ağrı veya acı hissedilmez. Halk arasında beyin elektrosu çekme olarak adlandırılır. İnsanda yaklaşık 10 milyar sinir hücresi vardır. Bunların çoğu beyinde yer alır. Sinir akıları sinir lifleri boyunca taşınır ve beyinde elektrik dalgalarına yol açar. Bu elektrik dalgaları kafa derisinde ölçülebilir.


Beyin

CAT: ( Bilgisayarlı tüm vücut taramasıdır.) Özel bir kamera ile vücudun bir organının çok çeşitli açılardan ve düzeylerden röntgen grafiklerinin alınmasıdır.

Beyin

PET: Nükleer tıp tanı yöntemidir. Hastaya düşük dozda radyoaktif madde verilerek vücuttan yayılan gama ışınlarının tespiti için hazırlanmış özel kameralarla çekim yapılır. Tüm vücut görüntülerinin üç boyutlu olarak alınması en önemli özelliğidir.

Beyin

MRI: Manyetik rezonans görüntülüme yani MR, ağrısız, ilaç verme zorunluluğu olmayan ve x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tanı yöntemidir. Hasta güçlü bir elektromanyet içeren bir silindirin içinde yatarken, vücutta hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları göndererek işlem yapar. 20 ve 45 dk arası sürer.


BeyinBeyin  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1353 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları