Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyinde korku ve sevgi duyguları nasıl oluşur?

Sevgi ve beyin: Yapılan bir araştırmada kadın ve erkek katılımcılara sırasıyla, aşık oldukları ve bir de aşık oldukları kişinin yaş ve cinsiyetinde bir arkadaşlarının fotoğrafları gösterilmiş. Katılımcıların beraber oldukları kişinin fotoğrafına bakarken iki beyin bölgelerinin normalden daha aktif olduğu ortaya çıkmış: İlki, iştahla yakın ilişkili olan “orta insula bölgesi”, diğeriyse keyif verici duyguların merkezi sayılabilecek “ön cingulate bölgesi”. Bu bulgu da aşkın bir duygudan ziyade beynin ödül merkezleriyle de ilgisi olan bir motivasyon sistemi, dürtü olduğu yönündeki varsayımları kanıtlar nitelikte görünüyor. İnsanların diğer memeli türleriyle kıyaslandığında en çok farklılık ve gelişim göstermiş beyin bölgesi “prefrontal (ön) korteks. Kimi varsayımlara göre ön kortekste bilgi bilinçli olarak detaylıca işlenirken, beynimiz kendimize uygun bir partner seçimiyle ilişkilendirilebilecek tüm duyguları da eş zamanlı olarak aktive ediyor.

Korku ve beyin: Korktuğumuz zaman endişeye kapılırız ve kalp atışlarımızın hızlanması, terleme gibi pek çok fiziksel tepki veririz. Reflekssel kaçma davranışları da tetiklenebilir. Bu fiziksel tepkilere ve kaçma davranışına yol açansa sinir sistemindeki pek çok olaylar dizisi. Korku durumunda beynin en çok aktive olduğu alansa “amigdala” ve “thalamus” olarak geçiyor. Amigdala’nın dahil olduğu alanlar bir olay ya da nesnenin kişi için ifade ettiği duygusal motivasyon, dürtüsel davranışlar (kendini savunma) ve bu davranışlara eşlik eden duygular (korku) ve yüz ifadelerinden duygu tanıma. Thalamus ise duyusal bilginin uygun beyin bölgelerine gönderildiği bir ara konaklama merkezi. Örneğin gözden gelen optik sinirlerden ya da işitsel sinirlerden bilgiyi alıp, onların uygun merkezlere geçişinde bir ara basamak rolü oynuyor.

Bu iki öğeye göre korku ve aşkın bilinçli duygulardan ziyade reflekfsif veya dürtüsel olduğunu söyleyebiliriz. İki durumda da aktive olan beyin bölgesinin kontrol ettikleri alanları incelediğimizde bu kanı gerçekçi duruyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

532 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları